Dokument & lagar (177 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:1 Tisdag 2019-09-24 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-24 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Preliminär plan Fråga om fastställande av preliminär plan för civilutskottets sammanträden m.m. under hösten 2019 2. Delegering av begäran om regeringens subsidiaritetsbedömning 3.

2019-09-24 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Horisont Europa: synergier med andra program Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-09-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Tisdag 2019-10-01 kl. 09:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-01 09:30 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om att investera i befolkningens kompetens som grund för ökad tillväxt och välbefinnande i EU Statssekreteraren Erik Nilsson med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2019-10-01 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Finansdepartementet Förslag till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenters kollektiva intressen, COM2018 184 Statsrådet Lena Micko

2019-11-14 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rymdlösningar för ett hållbart Arktis Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Justering Prop. 2019/20:8 Föredragande: BE 3. Budgetpropositionen Utgiftsområde 18 CU1 Beredning 1 Prop. 2019/20:1

2019-11-07 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag CU5 Beredning 1 Prop. 2019/20:21 och motioner Föredragande: RH 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 7 november 2019 kl. 9.30

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:07 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument Lista över förslag till EU-överläggningar 4. Rätt till utbildning

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Torsdag 2019-10-24 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-24 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om En stark ekonomisk bas för Europa: sträva efter effektivitet och kvalitet i utbildning Statsrådet Anna Ekström med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2019-10-24 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om förslag till omarbetning av förordningen om Europeiska institutet för innovation och teknik EIT samt förslag till strategiskt innovationsprogram för EIT för

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Byggnaders energiprestanda CU3 Beredning 1 Skr. 2018/19:152 Föredragande: SV Anm. Ingen motion har väckts med anledning av skrivelsen. 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 10 oktober 2019 kl. 9.30

2019-10-08 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-10-03 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-03 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisorn Helena Lindberg m.fl. presenterar granskningsrapporten Stödet till kommuner för ökat bostadsbyggande 3. Elektroniska

2019-10-03 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport CU2 Justering Prop. 2018/19:141 och motion Föredragande: EH 3. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Beredning

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Budgetpropositionen för 2020 Fråga om yttrande till FiU över regeringens förslag till utgiftsramar och beräkningar av statsinkomsterna m.m. Beredning Prop.

2019-10-10 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Torsdag 2019-10-10 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-10 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:02 2. Anmälningar Dnr 226-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument Lista över förslag till EU-överläggningar

2019-10-10 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-17 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-17 09:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:03 2. Anmälningar Dnr 266-2019/20 Dnr 267-2019/20 Dnr 2268-2018/19 3. Inkomna EU-dokument 4. Etikprövnin g av forskn ing tydligare

2019-10-17 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Yttrande till FiU över budgetpropositionen för 2020 CU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: Sjö 3. Byggnaders energiprestanda CU3 Justering

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-11-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:06 2. Anmälningar Dnr 431-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Skolinspektionens uppföljning av brister

2019-11-07 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Torsdag 2020-01-16 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2020-01-16 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Hyresrätt CU9 Beredning 1 Motioner Föredragande EH 3. Mottagande av motion Fråga om mottagande av motion 2019/20:641 av Adnan Dibrani S och motion 2019/20:1680

2020-01-16 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:19 Torsdag 2020-01-16 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2020-01-16 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Kungl. Vetenskapsakademien KVA Ständige sekreteraren Göran K. Hansson, ordföranden KVA:s kommitté för forskningspolitiska frågor Hans Ellegren, akademirådet

2020-01-16 10:00:00