Dokument & lagar (93 träffar)

Utskottsmöte 2009/10:10

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:10 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:10 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 9.00-9.30 Nationellt centrum för utomhuspedagogik informerar om sin verksamhet Anders Szczepanski och Börje Steen 2. Kl. 9.30-10.00 Specialpedagogiska

2010-02-04 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:9

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:9 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:9 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Föredragning av motioner om forskning och forskarutbildning FPM-UbU10 4. Föredragning av motioner om vuxenutbildning

2009-12-08 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:8

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:8 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:8 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkanden 2009/10:UbU1 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning 2009/10:UbU6

2009-11-26 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:7

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:7 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:7 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU2 Utgiftsområde 15 Studiestöd utlåtande 2009/10:UbU4 Utlåtande över

2009-11-19 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:6

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:6 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:6 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Statssekreterare Peter Honeth informerar om aktuella EU-frågor 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU5

2009-11-12 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:5

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:5 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:5 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Skolverket informerar om dels nationella prov kl. 9-9.30dels segregering och skolresultat kl. 9.30-10.00 Deltagare från Skolverket: Per Thullberg, generaldirektör

2009-10-22 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:4

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:4 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Föredragning av proposition 2009/10:1 Budgetpropositionen för 2010, utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

2009-10-20 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:3

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:3 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Presentation av betänkande från Delegationen för jämställdhet i skolan utredaren Anna Ekström, sekreteraren Ulf Andersson, sekreteraren Kent Eriksson 2. Justering

2009-10-15 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:2

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:2 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Högskole- och forskningsminister Tobias Krantz informerar om aktuella frågor 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Justering av förslag till betänkande

2009-10-13 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:1

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:1 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Organisationen Ung Företagsamhet uppvaktar angående gymnasieskolan Magnus N:son Olsson och Helena Fond 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Föredragning

2009-09-17 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:23

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:23 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:23 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkanden 2005/06:UbU20 Kvalificerad yrkesutbildning som uppdragsutbildning 2005/06:UbU21

2006-05-11 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:22

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:22 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:22 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Fråga om yttrande till finansutskottet över proposition 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition om tilläggsbudget

2006-05-09 11:00:00

Utskottsmöte 2005/06:21

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:21 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:21 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2005/06:UbU18 Skydd för störningskänslig forskning 4. Anmälan till kammardebatt

2006-04-27 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:20

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:20 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:20 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Begäran om utskottsinitiativ 4. Föredragning av motion om grundskolan FPM-UbU14 delvis 2005/06:Ju40 fp yrk. 8

2006-04-20 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:19

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:19 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:19 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Fråga om förlängning av viss utbildning 4. Justering av förslag till betänkanden 2005/06:UbU14 Grundskolan 2005/06:UbU15

2006-04-06 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:18

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:18 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:18 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista Seminarium tillsammans med Utbildningsvetenskapliga kommittén och Vetenskapsrådet. Bilagor Program i basen på

2006-03-23 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:17

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:17 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:17 Datum och tid: 08:15 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Anmälan till kammardebatt om betänkande 2005/06:UbU19 Högskolan: Utbildnings- och studentfrågor förnyad behandlingtorsdagen

2006-03-16 08:15:00

Utskottsmöte 2005/06:16

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:16 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:16 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Inhämtande av yttrande från finansutskottet över utkast till reservation 4. Med anledning av återremiss av betänkande

2006-03-09 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:15 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:15 Datum och tid: 13:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2005/06:UbU10 Gymnasieskolan 4. Anmälan till kammardebatt om betänkande 2005/06:UbU10

2006-03-07 13:00:00

Utskottsmöte 2005/06:14

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:14 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:14 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkanden 2005/06:UbU10 Gymnasieskolan 2005/06:UbU12 Förskolan 4. Anmälan till kammardebatt

2006-02-23 08:00:00