Dokument & lagar (135 träffar)

Utskottsmöte 2010/11:28 Torsdag 2011-04-07 kl. 09:30

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:28 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:28 Datum och tid: 09:30 Plats: Förstakammarsalen Föredragningslista Öppen utfrågning om erfarenheter från den första tiden efter omregleringen av apoteksmarknaden Nästa sammanträde Tisdag den 12 april 2011 kl. 11:00 Program och inbjudan bifogas.

2011-04-07 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:29 Tisdag 2011-04-12 kl. 11:00

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:29 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:29 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Folkhälsofrågor SoU16 Justering Motioner Föredragande: JLS 3. Yttrande till UU SoU3y Justering Regeringens skrivelse 2010/11:105

2011-04-12 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:24 Tisdag 2011-03-15 kl. 11:00

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:24 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:24 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Ansvarsfördelning mellan bosättningskommun och vistelsekommun SoU12 Justering Prop. 2010/11:49 och motioner Föredragande: JLS 3.

2011-03-15 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:22 Torsdag 2011-03-17 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:22 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:22 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU-överläggning om utbildningsprogram Överläggning Statssekreterare Peter Honeth m.fl.Utbildningsdepartementet 2. Information om OECD och UNESCO T.f. departementsrådet

2011-03-17 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:20 Torsdag 2011-02-17 kl. 09:45

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:20 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:20 Datum och tid: 09:45 Plats: Skandiasalen N3-04 Föredragningslista Internt seminarium där socialutskottet möter ungdomar och Barnombudsmannen. Nästa sammanträde Tisdag den 1 mars 2011 kl. 11:00 Bilagor PM, program och deltagarlista bifogas.

2011-02-17 09:45:00

Utskottsmöte 2010/11:19 Torsdag 2011-02-17 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:19 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:19 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU-överläggning om rådsslutsatser rörande utvärdering av 7:e ramprogrammet Överläggning Statssekreterare Peter Honeth m.fl.Utbildningsdepartementet 2. EU-överläggning

2011-02-17 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:17 Tisdag 2011-02-08 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:17 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:17 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Föredragning EUMOT-utredningen remiss Föredragande: CN 4. Övriga frågor Bilagor Promemoria EUMOT-utredningen

2011-02-08 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:18 Tisdag 2011-02-08 kl. 10:30

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:18 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:18 Datum och tid: 10:30 Plats: Nybrogatan 55 Föredragningslista Studiebesök på Riksrevisionen.

2011-02-08 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:15 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:15 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Information från Skolverket Kl. 11.00 ca 12.00 Tf generaldirektör Helén Ängmo m.fl. informerar om PISA-rapporten 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar

2011-01-25 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:13

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:13 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:13 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Information från Myndigheten för yrkeshögskolan Generaldirektör Pia Enochsson m.fl. informerar om Myndigheten för yrkeshögskolan 2. Justering av protokoll

2011-01-18 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:16

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:16 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:16 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Presentation av PM om pågående uppföljningsuppdrag i anledning av apoteksomregleringen Föredragande: Erik Axelsson, RUT 2. Justering av protokoll 3. Vissa ändringar

2011-02-01 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:15

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:15 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:15 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Hälso- och sjukvård samt tandvård SoU9 Beredning Motioner Föredragande: AR, CEP 3. Socialtjänstfrågor SoU10 Beredning Motioner Föredragande:

2011-01-25 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:14

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:14 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:14 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Information av Internationella Programkontoret Kl. 9.00-10.00 Generaldirektör Ulf Melin m.fl. informerar om Internationella Programkontoret 2. Information

2011-01-20 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:14

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:14 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:14 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. En effektivare narkotika- och dopningslagstiftning m.m. SoU5 Justering Prop. 2010/11:4 och motioner Föredragande: CEP 2. Funktionshindersfrågor SoU11 Beredning

2011-01-20 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:17

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:17 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:17 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Presentation av PM om Planer för Framtidsdag i januari 2012 Föredragande: forskningssekreterarna Lars Eriksson, Helene Limén, RUT 2. Kl. 9:45 Information av

2011-02-03 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:16

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:16 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:16 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Legitimation för lärare och förskollärare UbU5 Justering Prop. 2010/11:20 och motioner Föredragande: ML 4. Anmälan

2011-02-03 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:36 Torsdag 2011-06-16 kl. 09:30

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:36 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2 Planering subsidiaritetsprövning Planering för ev. subsidiaritetsprövning under sommaren Föredragande: AR 3 Bemyndigande Bemyndigande

2011-06-16 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:32 Tisdag 2011-05-31 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:32 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:32 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Kvalitet i gymnasial lärlingsutbildning UbU17 Justering Prop. 2010/11:104 och motioner Föredragande: RA 4. Anmälan

2011-05-31 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:12

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:12 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:12 Datum och tid: 11:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anslag inom utgiftsområde 9 SoU1 Justering Prop. 2010/11:1 och motioner Föredragande: AR, CEP och JLS 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga

2010-12-14 11:30:00

Utskottsmöte 2010/11:21 Tisdag 2011-03-01 kl. 11:00

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:21 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:21 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Information Kerstin Wigzell, särskild utredare, informerar om Upprättelseutredningens betänkande SOU2011:9 2. Justering av protokoll 3. En samlad strategi för

2011-03-01 11:00:00