Dokument & lagar (227 träffar)

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Allmän EU-information från representationen i Bryssel samt tjänstemän i Utbildningsdepartementet 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Utskottets arbetsordning

2010-10-21 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Fråga om interparlamentariska konferenser 6. Anmälningar 7. Övriga frågor

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:4

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:4 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Allmänna arvsfonden Beredning Prop. 2009/10:145 Föredragande: JLS 3. En ny alkohollag Beredning Prop. 2009/10:125 och motioner Föredragande:

2010-11-02 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:3

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:3 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. EU-förslag om Europaåret för aktivt åldrande 2012 Information Statssekreterare Ragnwi Marcelind m.fl.Socialdepartementet 2 EU-förslag om Europaåret för aktivt

2010-10-19 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. EU-förslag om Europaåret för aktivt åldrande 2012 Subsidiaritetsprövning. Beredning KOM2010 462 Föredragande: KD 2. Övriga inkomna EU-dokument 3. Justering av

2010-10-14 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Inkomna skrivelser 6. Övriga frågor 7. Tid för nästa sammanträde Torsdagen

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:2

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:2 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Introduktion av nya ledamöter 3. Anmälningar 4. EU-bevakning 5. Sammanslagning av myndigheter KU8 Beredning Fråga om remiss

2010-10-14 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:1

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:1 Datum och tid: 10:30 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Sammanträdet öppnas av ålderspresidenten 2. Upprop av ledamöter och suppleanter 3. Val av ordförande 4. Ordföranden övertar ledningen av sammanträdet 5.

2010-10-12 10:30:00

Utskottsmöte 2010/11:6

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:6 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:6 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Beredning Prop. 2009/10:1 såvitt avser Högskola och forskning

2010-11-18 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:5

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:5 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:5 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU-överläggning Statssekreterare Peter Honeth och kansliråd Per-Erik Yngwe, Utbildningsdepartementet KOM2010 546 2. EU-information Statssekreterare Peter

2010-11-16 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:4

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:4 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU:s sjunde ramprogram kl. 9.00-9.30 Utvärdering av EU:s sjunde ramprogram Generaldirektör Rolf Annerberg Formas och enhetschef Linda Bell Vinnova 2. Justering

2010-11-11 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:3

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:3 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. EU-överläggning Statssekreterare Amelie von Zweigbergk, Utbildningsdepartementet A EU:s förslag om prioriteringarna för ett närmare europeiskt samarbete i

2010-11-09 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:9

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:9 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:9 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Aktuella EU-frågor Information Statssekreterare Ragnwi Marcelind m.fl.Socialdepartementet Sociala delen inför Epsco den 6-7 dec. 2. Övriga inkomna EU-dokument

2010-11-23 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:8

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:8 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:8 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Strategi för att stärka barnets rättigheter i Sverige SoU3 Justering Prop. 2009/10:232 och motioner Föredragande: CEP 3. En ny alkohollag

2010-11-18 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:7

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:7 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:7 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. kl. 11:00 Information av Barnombudsmannen Deltagare: Fredrik Malmberg, BO 2. ca kl. 11:30 Information av Riksrevisionen RiR 2010:21 Statliga stöd i alkoholpolitiken

2010-11-16 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:6

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:6 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:6 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Information av Läkemedelsverket Deltagare: Christina Åkerman, generaldirektör 2. Justering av protokoll 3. En ny alkohollag SoU4 Fortsatt beredning Prop. 2009/10:125

2010-11-11 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:5

Föredragningslista Socialutskottet 2010/11:5 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:5 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Aktuella EU-frågor Information Statssekreterare Karin Johansson m.fl.Socialdepartementet Hälsodelen inför Epsco den 6-7 dec. 2. Justering av protokoll 3. Allmänna

2010-11-09 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:4

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:4 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Anmälningar 2. Godkännande av EU:s regler om övergångsåtgärder avseende Europaparlamentets sammansättning KU11 Fortsatt beredning Föredragande: KD 3. Användning

2010-11-04 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:3

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:3 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Förbindelserna mellan Europeiska kommissionen och de nationella parlamenten KU12 Beredning Föredragande:

2010-11-02 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:8

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2010/11:8 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:8 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Information från Skolverket Kl. 9.00 ca 10.00 Information om Skolverket och om aktuella frågor tf generaldirektör Helén Ängmo m.fl.2. Justering av protokoll

2010-11-25 09:00:00