Dokument & lagar (139 träffar)

Betänkande 2005/06:SfU4

Riksdagen har sagt ja till regeringens förslag om att personer som riskerar förföljelse på grund av kön eller sexuell läggning ska kunna få flyktingstatus. Beslutet innebär att personer som känner välgrundad fruktan för förföljelse på grund av kön eller sexuell läggning och som enligt nuvarande bestämmelser ges skydd som "skyddsbehövande i övrigt " istället ska få skydd som flyktingar. Tanken med beslutet är att ge dessa personer ett starkare skydd i praktiken. Lagändringen berör till exempel homosexuella eller kvinnor som riskerar könsstympning eller så kallat hedersrelaterat våld. I dag räknas förföljelse på grund av ras, nationalitet, tillhörighet till en viss samhällsgrupp, religiös eller politisk uppfattning som grunder för flyktingskap. Lagändringarna börjar gälla samtidigt som den nya utlänningslagen, den 31 mars 2006. På förslag från socialförsäkringsutskottet gav riksdagen regeringen i uppdrag att återkomma med ett lagförslag som innebär att personer som blivit utsatta för människohandel, så kallad trafficking, ska kunna få permanent uppehållstillstånd i Sverige. Förutsättningen ska vara att de ställt upp som vittne i en rättegång eller medverkat som målsägande och att de därmed behöver skydd.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 10
Justering: 2005-11-17 Debatt: 2005-11-30 Beslut: 2005-11-30

Betänkande 2005/06:SfU4 (pdf, 666 kB)

Betänkande 2005/06:SfU3

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om återsändande av tredjelandsmedborgare via Sverige. Beslutet handlar bland annat om vad som ska gälla när en tredjelandsmedborgare som har avvisats eller utvisats från en medlemsstat i EU eller från Island eller Norge ska byta flygplan på en flygplats i en annan medlemsstat för att nå destinationsorten. Riksdagen godkände den nya lagen om transitering av tredjelandsmedborgare som träder i kraft den 1 december 2005.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2005-10-13 Debatt: 2005-10-26 Beslut: 2005-10-26

Betänkande 2005/06:SfU3 (pdf, 406 kB)

Betänkande 2005/06:SfU2

Riksdagen ökar flera av regeringens anslag i budgetpropositionen på utgiftsområdet Invandrare och flyktingar. Syftet är att täcka utgifterna i samband med den tillfälliga lag som gör det möjligt med ny prövning av uppehållstillstånd. Beslutet om den tillfälliga lagen fattade riksdagen tidigare i höst (se 2005/06:SfU5 ). Riksdagen gör också ett uttalande till regeringen om att det finns skäl att se om Sverige kan öka den så kallade flyktingkvoten. Det ska i så fall ske genom en omfördelning av tillgängliga medel för migrationspolitiken. I övrigt säger riksdagen ja till regeringens förslag i budgetpropositionen på utgiftsområdet Invandrare och flyktingar.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 10
Justering: 2005-11-15 Debatt: 2005-11-30 Beslut: 2005-11-30

Betänkande 2005/06:SfU2 (pdf, 584 kB)

Betänkande 2005/06:SfU1

Sjuklönesystemets effekter för småföretagare behöver utvärderas. Det anser riksdagen och vill att utvärderingen göras under 2006. Arbetsgivaren betalar sjuklön de första 14 dagarna som en person är sjuk. Det finns farhågor för att vissa småföretagare inte anställer personal för att de är oroliga för att utgifterna för eventuella sjukskrivningar ska bli för stora. Systemet med sjuklön kan också bidra till att människor som ofta är sjuka stängs ute från arbetsmarknaden. Därför vill riksdagen ha en utvärdering av effekterna av småföretagares sjuklöneansvar. Frågan om en utvärdering kom upp i samband med budgetbehandlingen av området ekonomisk trygghet vid sjukdom och handikapp. Riksdagen godkände regeringens förslag inom utgiftsområdet.

Förslagspunkter: 86 Reservationer: 93
Beredning: 2005-10-27 Justering: 2005-11-29 Debatt: 2005-12-07 Beslut: 2005-12-08

Betänkande 2005/06:SfU1 (pdf, 3429 kB)

Betänkande 2005/06:UbU11

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2005 om om arbetsmiljö och elevhälsa i grundskolan. Motionerna handlar om elevhälsa, skolans förebyggande arbete vad gäller ungas självmord och drogmissbruk, undervisning i ämnet alkohol, narkotika och tobak samt sex- och samlevnadsundervisning. Andra motioner handlar bland annat om ökat antal undervisningstimmar i ämnet idrott och hälsa, fysisk aktivitet i skolan, kost och motion, skolans arbetsmiljö i allmänhet, elevskyddsombudens ställning samt förekomsten av buller i skolan.

Förslagspunkter: 26 Reservationer: 32
Justering: 2006-02-16 Debatt: 2006-05-05 Beslut: 2006-05-10

Betänkande 2005/06:UbU11 (pdf, 242 kB)

Betänkande 2005/06:UbU15

Riksdagen sade nej till motioner från främst allmänna motionstiden 2005 om högskolan. Skälet är tidigare riksdagsbeslut, gällande lagar och regler och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om bland annat högskolornas självständighet, fristående högskolor i stiftelseform, den högre utbildningens uppgift och inriktning, social snedrekrytering, jämställdhet, planerings- och styrsystem, treterminssystem, lärarnas pedagogiska skicklighet och distansutbildning. Riksdagen gjorde ett uttalande om att sjukhusfysikerutbildningen bör förlängas från 4,5 år till 5 år. Sjukhusfysikern är sjukvårdens expert på strålning och strålskydd och medverkar vid användningen av joniserande och icke-joniserande strålning. Den snabba tekniska och ämnesmässiga utvecklingen inom yrkesområdet medför högre krav på yrkeskunnande.

Förslagspunkter: 21 Reservationer: 19
Justering: 2006-04-06 Debatt: 2006-04-21 Beslut: 2006-04-26

Betänkande 2005/06:UbU15 (pdf, 376 kB)

Betänkande 2005/06:AU12

Behandlingen av två förslag skjuts upp till riksmötet 2006/07. Det gäller regeringens proposition 2005/06:207 Skäliga stöd- och anpassningsåtgärder för arbetstagare med funktionshinder och Riksrevisionens styrelses framställning 2005/06:RRS22 angående insatserna mot deltidsarbetslösheten. Det gäller också de nya ärenden som riksdagens kammare kan komma att skicka till arbetsmarknadsutskottet under resten av riksmötet 2005/06.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-14 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:AU12 (pdf, 16 kB)

Betänkande 2005/06:AU5

Riksdagen sade nej till ett förslag från Riksrevisionens styrelse om arbetsförmedlingens och arbetslöshetskassornas hantering av arbetslöshetsförsäkringen. Skälet var att regeringen redan arbetar med att rätta till de brister som styrelsen pekat på. Regeringens arbete ligger i linje med de rekommendationer från Riksrevisionen som ligger till grund för styrelsens förslag. Riksdagen utgår från att regeringen redovisar vad som gjorts till riksdagen vid lämpligt tillfälle. Riksdagen sade nej till motionsförslag från den allmänna motionstiden 2005 som tog upp frågor om bland annat inträdesvillkor och a-kassa vid studier. Riksdagen hänvisade till pågående utredning.

Förslagspunkter: 15 Reservationer: 7
Justering: 2006-03-23 Debatt: 2006-04-06 Beslut: 2006-04-06

Betänkande 2005/06:AU5 (pdf, 151 kB) Webb-tv debatt om förslag: Arbetslöshetsförsäkringen

Betänkande 2005/06:UbU19

Riksdagen sade nej till motioner från främst allmänna motionstiden 2005 om utbildnings- och studentfrågor inom högskolan. Skälet är tidigare riksdagsbeslut, gällande lagar och regler och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 39 Reservationer: 37
Justering: 2006-03-09 Debatt: 2006-03-23 Beslut: 2006-03-23

Betänkande 2005/06:UbU19 (pdf, 166 kB)

Betänkande 2005/06:SfU9

Systemet med uppehållstillstånd för unionsmedborgare och deras familjemedlemmar avskaffas. I stället införs begreppet uppehållsrätt, en självständig rätt att uppehålla sig i Sverige. Uppehållsrätten omfattar bland annat arbetstagare, egna företagare, studerande och arbetssökande. När en EES-medborgare har vistats här under mer än tre månader ska Migrationsverket utfärda ett registreringsbevis. För EES-medborgares familjemedlemmar utfärdas uppehållskort. Handlingarna är bevis för att personerna registrerat eller anmält sig. Personer med uppehållsrätt får också ett utökat skydd mot avvisning och utvisning. Vidare införs en ny ställning som varaktigt bosatt för så kallade tredjelandsmedborgare. Tredjelandsmedborgare är personer som inte är medborgare i ett EU- eller EES-land eller i Schweiz. Enligt huvudregeln ska en tredjelandsmedborgare som har permanent uppehållstillstånd och som har vistats oavbrutet i Sverige i fem år beviljas ställning som varaktigt bosatt i Sverige. Det innebär att personen får vissa rättigheter som liknar de rättigheter som unionsmedborgare har. Personen beviljas även ett EG-uppehållstillstånd som ska gälla i minst fem år. Lagändringarna börjar gälla den 30 april 2006. Ändringarna innebär att EU:s rörlighetsdirektiv och EU-direktivet om varaktigt bosatta tredjelandsmedborgares ställning genomförs i svensk lag.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 6
Justering: 2006-03-16 Debatt: 2006-03-29 Beslut: 2006-03-29

Betänkande 2005/06:SfU9 (pdf, 3195 kB)

Betänkande 2005/06:SfU8

Utlänningslagen ändras bland annat så att det blir lättare för vissa medlemmar ur kärnfamiljen att få uppehållstillstånd för att kunna förenas med sin familj i Sverige. Vidare ska uppehållstillstånd kunna vägras vid till exempel särlevnad, skenförhållanden, om ansökan om uppehållstillstånd grundar sig på oriktiga uppgifter eller om den som söker uppehållstillstånd utgör ett hot mot allmän ordning och säkerhet. Ändringarna grundar sig på ett EU-direktiv. Migrationsverket blir skyldigt att erbjuda den som ansöker om uppehållstillstånd på grund av familjeåterförening en DNA-analys så att han eller hon kan bevisa släktskapet. Riksdagen sade jag till regeringens förslag med den ändringen att lagändringarna ska börja gälla redan den 30 april 2006 förutom reglerna om DNA-analys som ska börja gälla den 1 juli 2006. Riksdagen gav också regeringen i uppdrag att undersöka hur Migrationsverket använder de regler som ska skydda kvinnor som har kommit till Sverige för att bo tillsammans med en man i landet och under förhållandet utsatts för våld. Om det visar sig att skyddet inte är tillräckligt bör regeringen återkomma till riksdagen med förslag till lagändring.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 20
Justering: 2006-03-16 Debatt: 2006-03-29 Beslut: 2006-03-29

Betänkande 2005/06:SfU8 (pdf, 1762 kB)

Betänkande 2005/06:SfU13

Riksdagen avslog motioner om pensionssystemet som lämnats in under den allmänna motionstiden 2005. Motionerna handlade bland annat om pensionssystemets utformning, pensionsrättens storlek vid totalförsvarsplikt, uttag av pensionsmedel för kompetensutveckling med mera samt fördelningen av pensionsrätt mellan makar och efterlevandeskydd. Några motionsförslag tog dessutom upp premiepensionssystemets fonder.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 6
Justering: 2006-02-23 Debatt: 2006-03-22 Beslut: 2006-03-23

Betänkande 2005/06:SfU13 (pdf, 231 kB)

Betänkande 2005/06:SfU5

En tillfällig lag införs som ger människor som nekats uppehållstillstånd en ny möjlighet att få stanna i Sverige. Riksdagen sade ja till en tillfällig ordning som ska gälla från den 15 november 2005 till den 31 mars 2006. Den tillfälliga ordningen gäller möjligheterna att få en ny prövning för vissa grupper som vistats i Sverige under lång tid och vars utvisningsbeslut av olika orsaker inte verkställts. Genom den tillfälliga ordningen ska Migrationsverket kunna bevilja ett uppehållstillstånd under vissa givna förutsättningar. De grupper som genom den tillfälliga ordningen ska ges ökade möjligheter till uppehållstillstånd är barnfamiljer och personer vars utvisningsbeslut inte kunnat verkställas på grund av förhållanden i mottagarländerna. De nya prövningarna gäller avvisnings-och utvisningsbeslut som vunnit laga kraft men som inte verkställts. En sådan prövning ska kunna göras på Migrationsverkets eget initiativ eller efter en ansökan, om ansökan gjorts eller ärendet tagits upp före den 31 mars 2006. Med den tillfälliga ordningen ska fler människor kunna få frågan om uppehållstillstånd prövad. Vid bedömningen av om det är humanitärt angeläget ska bland annat barns sociala situation, anknytning till Sverige och risken för att ett barns hälsa och utveckling skadas beaktas. När Migrationsverket prövar uppehållstillstånd ska man ta hänsyn till om personen i fråga gjort något brottsligt. Migrationsverket ska också kunna vägra en person uppehållstillstånd på grund av säkerhetsskäl. Den tillfälliga ordningen gäller till den 31 mars 2006 då den nya utlänningslagen träder i kraft.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 6
Beredning: 2005-10-20 Justering: 2005-10-28 Debatt: 2005-11-09 Beslut: 2005-11-09

Betänkande 2005/06:SfU5 (pdf, 2493 kB)

Betänkande 2005/06:UbU23

Regeringen har redovisat för riksdagen vilka förändringar den bedömer bör göras när det gäller utbildningen för barn, ungdomar och vuxna med utvecklingsstörning. Riksdagen sade nej till motionsförslag och avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 8
Justering: 2006-05-11 Debatt: 2006-05-29 Beslut: 2006-05-30

Betänkande 2005/06:UbU23 (pdf, 100 kB)

Betänkande 2005/06:UbU21

Utländska medborgare med permanent uppehållsrätt i Sverige och utländska medborgare med ställning som varaktigt bosatta i Sverige eller i annan EU-stat jämställs under vissa förutsättningar med svenska medborgare när det gäller rätt till studiestöd och rekryteringsbidrag till vuxenstuderande. På så vis anpassas reglerna om utländska medborgares rätt till svenskt studiestöd till förändringar inom EG-rätten. Lagändringarna börjar gälla den 1 juli 2006.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-05-11 Debatt: 2006-05-29 Beslut: 2006-05-30

Betänkande 2005/06:UbU21 (pdf, 942 kB)

Betänkande 2005/06:UbU20

Det ska bli möjligt för anordnare av kvalificerad yrkesutbildning att bedriva uppdragsutbildning. Lagändringen börjar gälla den 1 augusti 2006.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-05-11 Debatt: 2006-05-30 Beslut: 2006-05-30

Betänkande 2005/06:UbU20 (pdf, 55 kB)

Betänkande 2005/06:SfU16

Riksdagen sade ja, med en mindre ändring, till regeringens förslag om att ändra vissa socialförsäkringsregler. Ändringarna innebär bland annat följande: En utvidgad rätt till tillfällig föräldrapenning under ett obegränsat antal dagar vid vård av allvarligt sjukt barn. Personer som haft sjuk- eller aktivitetsersättning under minst ett år ska ha sin förmån vilande för studier under längst 24 kalendermånader utan att arbetsförmågan ska prövas. Personer som har arbetspraktik i form av interpraktik ska kunna ha sin sjukpenninggrundande inkomst, SGI, skyddad. Till följd av ett EU-direktiv ändras en socialförsäkringsbestämmelse som rör tredjelandsmedborgare med ställning som varaktigt bosatta i annat EU-land men som har uppehållstillstånd i Sverige. Dessa personer ska likställas med svenska medborgare när försäkringstiden för sjuk- och aktivitetsersättning i form av garantiersättning ska beräknas. Reglerna om rätten till vilande sjuk- och aktivitetsersättning vid studier börjar gälla den 1 januari 2007. Övriga ändringar träder i kraft den 1 juli 2006.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-16 Beslut: 2006-05-17

Betänkande 2005/06:SfU16 (pdf, 1200 kB)

Betänkande 2005/06:SfU15

Den 1 juli höjs inkomsttaket i sjuk- och föräldraförsäkringen från drygt 24 800 kronor till drygt 33 000 kronor per månad. Den som tjänar upp till 33 000 kronor i månaden kommer då att få 80 procent av lönen från försäkringskassan när de är sjuka eller föräldralediga. Det höjda inkomsttaket kommer även att omfatta bland annat rehabiliteringspenning, havandeskapspenning, tillfällig föräldrapenning och närståendepenning. Inkomsttaket höjs bland annat för att allt fler tjänar över taket. Det höjda taket berör 1,4 miljoner arbetstagare. Det kan också vara ett sätt att främja en mer jämställd fördelning av föräldraledigheten, det vill säga att män att tar ut en större del än i dag. Även den lägsta nivån för hel föräldraförsäkring höjs, från 60 kronor per dag till 180 kronor per dag. Höjningen gäller barn som föds efter den 30 juni 2006. De så kallade lägstanivådagarna är 90 dagar utöver den vanliga föräldraförsäkringen på 390 dagar. Ersättningen är lika för alla oavsett inkomst.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-16 Beslut: 2006-05-17

Betänkande 2005/06:AU9

Riksdagen beslutade om en ny lag om arbetstagarinflytande i europakooperativ och några lagändringar i syfte att genomföra ett EU-direktiv i svensk lag. Lagstiftningen börjar gälla den 18 augusti 2006.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2006-04-27 Justering: 2006-05-11 Debatt: 2006-05-30 Beslut: 2006-05-31

Betänkande 2005/06:AU9 (pdf, 1740 kB)

Betänkande 2005/06:AU10

En ny lag införs om behandling av personuppgifter vid Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF. Lagen om arbetslöshetsförsäkring ändras när det gäller dels utökade bemyndiganden att meddela föreskrifter, dels samordning av ekonomiskt skadestånd med arbetslöshetsersättningen, dels viss uppgiftsskyldighet vid Arbetsmarknadsverket och IAF. En ny bestämmelse om återbetalning till a-kassan införs. Slutligen ändras lagen om behandling av personuppgifter i den arbetsmarknadspolitiska verksamheten så att Arbetsmarknadsstyrelsen och länsarbetsnämnderna får behandla personuppgifter för att tillhandahålla information som behövs inom IAF:s intygsverksamhet. Det innebär också att IAF under vissa förutsättningar får direktåtkomst till personuppgifter som behandlas i den arbetsmarknadspolitiska databasen. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2006.

Förslagspunkter: 4
Justering: 2006-05-11 Debatt: 2006-05-30 Beslut: 2006-05-31

Betänkande 2005/06:AU10 (pdf, 596 kB)