Dokument & lagar (263 träffar)

Utskottsmöte 2014/15:42 Torsdag 2015-06-11 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2014/15:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:42 Datum och tid: 2015-06-11 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2014/15:41 av den 4 juni 2015 2. Resefrågor 3. Reserapport från Köpenhamn Reserapport delas på bordet Handläggare: Maria Lindh Sjöström

2015-06-11 09:30:00

Utskottsmöte 2014/15:47 Tisdag 2015-06-09 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2014/15:47 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:47 Datum och tid: 2015-06-09 11:00 Plats: RÖ 7-08 1. EU-frågor Justitiedepartementet Information Grundlagsaspekter i ärendet om inrättande av Europeiska åklagarmyndigheten EPPO Kulturdepartementet Information Statsrådet

2015-06-09 11:00:00

Betänkande 2014/15:KrU11

Reglerna som gäller tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher ändras. Bland annat ska den myndighet som utövar tillsyn få fler möjligheter att straffa en arrangör som bryter mot villkoren för sitt tillstånd eller som inte lämnar upplysningar eller handlingar enligt de regler som gäller. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Riksdagen uppmanade också regeringen att betona hur viktigt det är att värna det civila samhället, att det civila samhället stärks och att dess självständighet bevaras. Detta bör bland annat ske genom att onödiga regler och hinder tas bort för det civila samhällets organisationer. Riksdagen sa även nej till motioner från allmänna motionstiden 2014 som handlade om det civila samhället, allmänna samlingslokaler, idrott och trossamfund.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 7
Justering: 2015-06-04 Debatt: 2015-06-11 Beslut: 2015-06-11

Betänkande 2014/15:KrU11 (pdf, 738 kB) Webb-tv debatt om förslag: Politik för det civila samhället inklusive idrott och trossamfund

Betänkande 2014/15:KrU9

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om en lagändring som innebär att antalet ledamöter i styrelsen för Sveriges författarfond minskas. Lagen gäller den 1 augusti 2015.

Riksdagen har även behandlat motioner inom litteratur, läsande och språk. I samband med det uppmanade riksdagen regeringen att verka för att ytterligare öka antalet så kallade fristäder i Sverige. Fristäder är platser i Sverige där förföljda konstnärer bland annat kan få skydd, boende och månadsstipendium.

Riksdagen sa nej till övriga motioner som handlar om läsfrämjande åtgärder, ett nationellt lånekortssystem, ett nationellt uppdrag till Astrid Lindgrens Näs, skärpning av språklagen, nordisk språkförståelse, vissa minoriteters kulturarv samt punktskrift.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 6
Justering: 2015-06-04 Debatt: 2015-06-11 Beslut: 2015-06-11

Betänkande 2014/15:KrU9 (pdf, 429 kB) Webb-tv debatt om förslag: Litteratur, läsande och språk

Betänkande 2014/15:KU20

Konstitutionsutskottet, KU, har i sin årliga granskning av regeringen granskat 28 ärenden som grundar sig på 30 anmälningar från riksdagsledamöterna. KU har bland annat kommit fram till följande:

  • KU anser att när regeringen beredde förslaget om att slopa kravet på vårdvalssystem borde den ha inhämtat yttrande från Lagrådet och gett remissinstanserna längre svarstid. Tidplanen för ärendet var dessutom orimligt kort för att kunna ta hand om remissinstansernas synpunkter. Lagrådet anser att regeringen inte uppfyllt regeringsformens beredningskrav. Regeringen har påpekat att förslaget behövde beredas snabbt, men KU tycker inte att det motiverar att rutinerna frångås. Utskottet kritiserar regeringen för de brister som framkommit.
  • Regeringen beslutade hösten 2014 att frysa arbetet i projektet E4 Förbifart Stockholm. Skälet var bland annat att ge tid till förhandlingar med Stockholms läns landsting om omfördelning av resurser. Vid tidpunkten för frysingsbeslutet kände regeringen inte till om landstinget kunde tänka sig förhandlingar. KU tycker därför att regeringen först borde ha inhämtat ett yttrande från landstinget i frågan. Det finns inget som talar för att projektkostnaderna skulle ha ökat i avvaktan på ett sådant yttrande. KU menar att regeringens hantering inte rimmar med kravet på god hushållning i budgetlagen. Infrastrukturminister Anna Johansson (S) kan inte undgå kritik för hanteringen av ärendet, enligt KU.
  • Efter regeringsförklaringen hösten 2014 gav regeringen i sin kommunikation bilden av att man hade tagit ställning i frågan om erkännande av Staten Palestina, innan Utrikesnämnden hade haft sitt sammanträde. Det går inte att utesluta att omvärlden uppfattade ärendet som avgjort före Utrikesnämndens sammanträde och att förutsättningarna för ett samråd kan ha försämrats, enligt KU. Kommunikation borde tydligare ha speglat att det pågick en beredningsprocess i ärendet. För det inträffade bär utrikesminister Margot Wallström (S) ett särskilt ansvar och statsminister Stefan Löfven (S) ett övergripande ansvar.
  • När regeringen beslutade att utse en statlig samordnare för Bromma flygplats fanns ett förslag från trafikutskottet som i väsentliga delar rörde samma fråga. Förslaget, som var känt inom regeringen, innehöll ett tillkännagivande om att regeringen inte borde tillsätta någon förhandlingsperson när det gällde frågan om att avveckla citynära flygplatser. KU anser att regeringen hade skäl att invänta riksdagens beslut, med utgångspunkt i den konstitutionella praxis som gäller vid hanteringen av tillkännagivanden.
  • Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP) gjorde ett uttalande i samband med att Naturvårdsverket beslutade att delegera beslutsrätten av licensjakt på varg till länsstyrelserna. KU anser att ministerns uttalande kan uppfattas som en kritik i efterhand mot Naturvårdsverkets beslut. Det går heller inte att utesluta att uttalandet tog upp frågor som var av betydelse för länsstyrelsernas efterkommande beslut om licensjakt och Naturvårdsverkets prövningar av överklaganden av länsstyrelsernas beslut.
  • Ett pressmeddelande på regeringens webbplats om anställningen av en statssekreterare på Miljödepartementet innehöll en felaktig uppgift om statssekreterarens arbetsuppgifter. Det gick flera månader efter publiceringen innan en fullständig rättelse gjordes, och först nu har departementet infört nya rutiner för att korrigera felaktig information. KU tycker att det är otillfredsställande att rättelsen gjordes så sent. Utskottet påpekar också att departementet borde ha inrättat de nya rutinerna långt tidigare, och förutsätter att andra departement inför motsvarande rutiner om de inte redan har gjort det.

Riksdagen lade KU:s granskning till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.


Justering: 2015-06-02 Debatt: 2015-06-15 Beslut: 2015-06-16

Betänkande 2014/15:KU20 (pdf, 2043 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskningsbetänkande

Utskottsmöte 2014/15:41 Torsdag 2015-06-04 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2014/15:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum och tid: 2015-06-04 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Protokoll 2014/15:40 av den 2 juni 2015 2. Litteratur, läsande och språk KrU9 Justering Skrivningsförslag Handläggare: Ann Aurén 3. Politik för det civila

2015-06-04 09:30:00

Utskottsmöte 2014/15:46 Torsdag 2015-06-04 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2014/15:46 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:46 Datum och tid: 2015-06-04 09:00 Plats: RÖ 7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Svenska institutet för europapolitiska studier Sieps Information Frågan om EU:s anslutning till Europakonventionen om skydd för

2015-06-04 09:00:00

Betänkande 2014/15:KU17

Riksdagen sa ja till regeringens förslag till en ändring i riksdagsordningen, med ett par egna ändringar. Ändringen innebär att statsbudgetens utgiftsområde Integration och jämställdhet byter namn till Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering. Ändringen i lagen börjar gälla den 1 september 2015 och tillämpas första gången i fråga om statens budget för 2016.

Riksdagen sa även ja till regeringens förlag om att Statens va-nämnd:s uppgifter samt upphandlingsstödet flyttas till andra utgiftsområden.

Riksdagen gjorde ett tillkännagivande till riksdagsstyrelsen om att låta utreda och lämna förslag på en lag om registrering av gåvor till riksdagsledamöter. I tillkännagivandet ingår även att låta utreda och lämna förslag på en ändring i lagen om registrering av riksdagsledamöters åtaganden, som innebär att vissa skulder ska registreras.

Förslagspunkter: 4
Justering: 2015-06-02 Debatt: 2015-06-10 Beslut: 2015-06-10

Betänkande 2014/15:KU17 (pdf, 827 kB)

Betänkande 2014/15:KU21

Regeringen har redogjort för sitt arbete med skrivelser från riksdagen under 2014. Andelen tillkännagivanden som behandlades färdigt under 2014 minskade jämfört med året före. Samtidigt minskade även den genomsnittliga tiden för behandling av tillkännagivanden.

Konstitutionsutskottet, som förberedde riksdagens beslut, ansåg att vissa ärenden tog lång tid eller inte motsvarade det som riksdagen ville att regeringen skulle göra. I något fall var regeringens redogörelse väl kortfattad och svår att bedöma. Utskottet förutsatte att regeringen tar hänsyn till dessa synpunkter och vidtar åtgärder för att lösa de problem som finns.

Över tid har regeringens redogörelser för skrivelser från riksdagen förbättrats under flera år, vilket utskottet ansåg är positivt. Det finns dock fortfarande utrymme för förbättringar. Riksdagen lade regeringens redogörelse till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2015-06-02 Debatt: 2015-06-10 Beslut: 2015-06-10

Betänkande 2014/15:KU21 (pdf, 5477 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser

Betänkande 2014/15:KU13

Riksdagens nämnder har lämnat redogörelser för förra verksamhetsåret till riksdagen. Det finns i nämndernas instruktioner inga särskilda krav på hur en verksamhetsredogörelse ska se ut och konstitutionsutskottet anser att det är naturligt att redogörelserna skiljer sig åt lite eftersom de verksamheter som beskrivs ser olika ut. Huvudsaken är att de ger en god bild av verksamheten.

Konstitutionsutskottet konstaterar att alla redogörelser för 2014, förutom Valprövningsnämndens, innehåller uppgifter om ledamöter, om verksamheten, om nämndens arbetsuppgifter och om de beslut som har fattats under året. Valprövningsnämnden har inte redogjort för nämndens arbetsuppgifter.

Vidare konstaterar utskottet att Partibidragsnämnden i år i sin redovisning lämnat uppgifter om partibidragens storlek fördelat på kvinnoorganisationer och politiska partier.

Riksdagen lade redogörelserna till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2015-06-02 Debatt: 2015-06-10 Beslut: 2015-06-10

Betänkande 2014/15:KU13 (pdf, 253 kB) Webb-tv debatt om förslag: Verksamhetsredogörelser för riksdagens nämnder

Utskottsmöte 2014/15:40 Tisdag 2015-06-02 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2014/15:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:40 Datum och tid: 2015-06-02 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Protokoll 2014/15:39 av den 26 maj 2015 2. Litteratur, läsande och språk KrU9 Fortsatt beredning och preliminär ställning Skrivningsförslag Handläggare:

2015-06-02 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:45 Tisdag 2015-06-02 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2014/15:45 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:45 Datum och tid: 2015-06-02 11:00 Plats: RÖ 7-08 1. Granskning av regeringen 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. EU-bevakning 5. Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser KU21 Justering Skr. 2014/15:75

2015-06-02 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:44 Torsdag 2015-05-28 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2014/15:44 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:44 Datum och tid: 2015-05-28 09:00 Plats: RÖ 7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser KU21 Fortsatt beredning Skr. 2014/15:75 Redog. 2014/15:RS5 Föredragande:

2015-05-28 09:00:00

Utskottsmöte 2014/15:39 Tisdag 2015-05-26 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2014/15:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:39 Datum och tid: 2015-05-26 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Protokoll 2014/15:38 av den 19 maj 2015 2. Information i filmfrågor Kultur- och demokratiminister Alice Bah Khuhnke, Kulturdepartementet, informerar om filmfrågor

2015-05-26 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:43 Tisdag 2015-05-26 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2014/15:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:43 Datum och tid: 2015-05-26 11:00 Plats: RÖ 7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Vårändringsbudget för 2015 Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU5y Justering Prop. 2014/15:99 och motioner Föredragande:

2015-05-26 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:42 Torsdag 2015-05-21 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2014/15:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:42 Datum och tid: 2015-05-21 09:00 Plats: RÖ 7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa frågor om riksdagsledamöternas ersättningar KU7 Information Framst. 2014/15:RS1 Föredragande: AW 4. Redogörelse för behandlingen

2015-05-21 09:00:00

Utskottsmöte 2014/15:38 Tisdag 2015-05-19 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2014/15:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:38 Datum och tid: 2015-05-19 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Protokoll 2014/15:37 av den 7 maj 2015 2. Det civila samhället KrU11 Beredning och preliminär ställning Proposition 2014/15:62 Ändringar i lagen om tillståndsplikt

2015-05-19 11:00:00

Utskottsmöte 2014/15:41 Tisdag 2015-05-19 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2014/15:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:41 Datum och tid: 2015-05-19 11:00 Plats: RÖ 7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Granskning av regeringen 5. Övriga frågor Bilagor 1. Protokoll 3. KansliPM 4. Se särskild

2015-05-19 11:00:00

Betänkande 2014/15:KU12

Det statliga presstödet ändras. Syftet är att anpassa reglerna till de förändrade tekniska och ekonomiska förutsättningar som dagspressen står inför. Bland annat ska alla läsarintäkter från abonnemang, digital försäljning och lösnummer räknas in på ett likvärdigt sätt när stödbeloppen bestäms. För dagstidningar som kommer ut fler än två dagar i veckan ska minst 51 procent av upplagan vara abonnerad för att tidningen ska kunna få rätt till presstöd, jämfört med 70 procent i dag. Presstödsnämnden avvecklas, i stället bör en nämnd för presstöd inrättas inom Myndigheten för radio och tv.

Riksdagen riktade även fem tillkännagivanden till regeringen. De handlar om

  • att öka stödet till en- och tvådagarstidningar
  • försök med samdistribution av dagstidningar och post
  • att påbörja processen med att avveckla reklamskatten för dagspressen
  • att förlänga presstödsförordningens giltighetstid
  • att Presstödskommitténs fyra huvudförslag bör ses som en sammanhållen presstödspolitik.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 3
Justering: 2015-05-07 Debatt: 2015-05-20 Beslut: 2015-05-20

Betänkande 2014/15:KU12 (pdf, 1511 kB) Webb-tv debatt om förslag: Statens stöd till dagspressen

Utskottsmöte 2014/15:37 Torsdag 2015-05-07 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2014/15:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2014/15:37 Datum och tid: 2015-05-07 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Protokoll 2014/15:36 av den 5 maj 2015 delas på bordet 2. Information från Svenskt Friluftsliv Generalsekreterare Ulf Silvander informerar om verksamheten

2015-05-07 09:30:00