Dokument & lagar (218 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-19 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-19 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Rådet för transport, telekommunikation och energi TTE den 24 september 2019 Information punkterna 3 och 4 på den kommenterade dagordningen Statssekreterare Sebastian De Toro, Infrastrukturdepartementet

2019-09-19 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum NU5 Beredning Skr. 2018/19:135 och motioner Föredragande: FJ 3. Riksrevisionens rapport om jämställdhet

2019-09-26 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för utrikes frågor handel den 21 november 2019 Information punkterna 35 kommenterad dagordning S tatssekreterare Krister Nilsson Utrikesdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Transmissionsledningar för naturgas mellan EU och tredjeland NU8 Justering tidigare behandlad 15 oktober och 24 oktober Prop. 2019/20:16 Föredragande:

2019-11-07 10:00:00

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:9

1  Europeiska rådet Statsrådet Hans Dahlgren Information om brexit under Europeiska rådet den 17 oktober 2019 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Då kan vi öppna dagens sammanträde. Föredragningslistan är kort, nämligen information om brexit från statsrådet Hans Dahlgren. Anf. 2  Statsrådet HANS DAHLGREN SFru ordförande Jag ska försöka

2019-10-17

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:9 (pdf, 87 kB)

Utskottsmöte 2019/20:10 Tisdag 2019-11-19 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-19 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Elmarknadshubben Information Statsrådet Anders Ygeman, Infrastrukturdepartementet 3. El- och effektsituationen i olika delar av landet Information

2019-11-19 11:00:00

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:2

1  Konkurrenskraft Inre marknad och industri Näringsminister Ibrahim Baylan Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för konkurrenskraft den 27 maj 2019 Återrapport från informellt ministermöte den 5 juli 2019 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för konkurrenskraft den 26 september 2019

2019-09-20

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:2 (pdf, 192 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:1

1  Allmänna frågor Statsrådet Hans Dahlgren Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 18 juli 2019 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för allmänna frågor den 16 september 2019 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Välkommen hit statsrådet Hans Dahlgren med medarbetare. Vi är taggade

2019-09-13

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:1 (pdf, 193 kB)

Utskottsmöte 2019/20:18 Tisdag 2020-01-28 kl. 10:30

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:18 Datum och tid: 2020-01-28 10:30 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Elmarknadsfrågor NU10 Beredning Motioner Föredragande: FJ 3. Stöd till kommunsektorn Fråga om yttrande till finansutskottet, ev. beredning F örslaget

2020-01-28 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:19 Tisdag 2020-02-04 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2020-02-04 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Stöd till kommunsektorn Information Departementsråd Jeanette Edblad, ämnesråd Maria Olofsson och expeditionschef Jenny Kvarnholt, Näringsdepartementet.

2020-02-04 11:00:00

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:15

1  Rättsliga och inrikes frågor Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 78 oktober 2019 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för rättsliga och inrikes frågor den 23 december 2019 Anf. 1  ORDFÖRANDEN:

2019-11-29

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:15 (pdf, 429 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:16

1  Sysselsättning, socialpolitik, hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor Socialminister Lena Hallengren Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för sysselsättning, socialpolitik, hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor den 14 juni 2019 Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för sysselsättning, socialpolitik,

2019-12-06

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:16 (pdf, 304 kB)

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:14

1  Utrikes frågor utveckling Statsrådet Peter Eriksson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor utveckling den 16 maj 2019 Information och samråd inför möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor utveckling den 25 november 2019 Anf. 1  FÖRSTE VICE ORDFÖRANDEN: Vi hälsar Peter Eriksson

2019-11-22

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:14 (pdf, 280 kB)

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsramar för utgiftsområdena 19, 21 och 24 Yttrande till finansutskottet Justering Tidigare behandlad 10 oktober och 15 oktober Prop. 2019/20:1 budgetpropositionen

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Torsdag 2019-10-24 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-24 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Transmissionsledningar för naturgas mellan EU och tredjeland NU8 Fortsatt beredning tidigare behandlad 15 oktober Prop. 2019/20:16 Föredragande: MK 3.

2019-10-24 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Torsdag 2019-10-10 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-10 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum NU5 Fortsatt beredning Tidigare behandlad 26 september Skr. 2018/19:135 och motioner Föredragande:

2019-10-10 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum NU5 Justering Tidigare behandlad 26 september och 10 oktober Skr. 2018/19:135 och motioner Föredragande:

2019-10-15 11:00:00

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:19

1  Utrikes frågor Utrikesminister Ann Linde Information och samråd inför extrainsatt möte i Europeiska unionens råd för utrikes frågor den 10 januari 2020 Anf. 1  ORDFÖRANDEN: Vi öppnar dagens EU-nämnd. God fortsättning, alla Hoppas att ni har haft en vilsam jul- och nyårshelg Då går vi in på föredragningslistan. Vi

2020-01-10

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:19 (pdf, 100 kB)

Utskottsmöte 2019/20:7 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Regeringens syn på Vattenfall AB:s försäljning av brunkolsverksamheten i Tyskland Information Statsrådet Ibrahim Baylan, Näringsdepartementet 3. Arbetet

2019-11-05 11:00:00

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:18

1  Val av andre vice ordförande EU-nämnden valde ny andre vice ordförande. Inga uppteckningar gjordes. Se protokoll 2019/20:18. 2  Miljö Statssekreterare Eva Svedling Statssekreterare Gunvor G Ericson Återrapport från möte i Europeiska unionens råd för miljö den 4 oktober 2019 Information och samråd inför möte i Europeiska

2019-12-13

EU-nämndens uppteckningar 2019/20:18 (pdf, 160 kB)