Dokument & lagar (293 träffar)

Utskottsmöte 2010/11:9 Tisdag 2011-11-15 kl. 10:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:9 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:9 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Granskning av regeringen 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. EU-bevakning 5. Val av JO 6. Användning av beteckningarna regionfullmäktige och

2011-11-15 10:00:00

Utskottsmöte 2010/11:7 Tisdag 2011-11-15 kl. 10:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:7 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:7 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Utfrågning med företrädare för Polismyndigheten i Stockholms län Regeringens agerande i fråga om den amerikanska ambassadens övervakning av svenska medborgare

2011-11-15 10:00:00

Utskottsmöte 2010/11:8 Torsdag 2011-11-10 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:8 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:8 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1 Information från Regeringskansliet Exp/rättschefen Rikard Jermsten m.fl. från Finans- och Socialdepartementen samt Kungl.

2011-11-10 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:6 Torsdag 2011-11-10 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:6 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:6 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringens information i samband med subsidiaritetskontroll Beredning Föredragande: TL 4. Utnämningsmakten

2011-11-10 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:5 Tisdag 2011-11-08 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:5 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:5 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa förvaltningsärenden Beredning Föredragande: ACB 4. Förvaltningsmyndigheters internationella överenskommelser

2011-11-08 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:43 Torsdag 2011-09-15 kl. 09:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:43 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:43 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Anmälningar 2. EU-bevakning 3. EU-förslag om beslut om Europaåret för medborgarna 2013 Subsidiaritetsprövning. Beredning KOM2011 489 Föredragande: TL

2011-09-15 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:42 Torsdag 2011-09-15 kl. 09:30

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:42 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:42 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Anmälningar 2. Regeringens sammansättning och regeringsarbetets organisation Beredning Föredragande: PN 3. Utnämningsmakten Beredning Föredragande:

2011-09-15 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:36 Tisdag 2011-09-13 kl. 15:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:36 Datum och tid: 15:00 Plats: Finansutskottets sessionssal RÖ 5-10 Föredragningslista 1. Inför IMF:s och Världsbankens årsmöten i Washington Information tillsammans med FiU Finansminister Anders Borg, Finansdepartementet

2011-09-13 15:00:00

Utskottsmöte 2010/11:43 Måndag 2011-08-29 kl. 14:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:43 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:43 Datum och tid: 14:00 Plats: RÖ 5-38 Föredragningslista 1. Subsidiaritetsprövning av förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring i EGF-förordningen, KOM2011 336 slutlig omedelbar justering 2.

2011-08-29 14:00:00

Utskottsmöte 2010/11:42 Onsdag 2011-06-22 kl. 08:45

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:42 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:42 Datum och tid: 08:45 Plats: RÖ 5-38 Föredragningslista 1. Kanslimeddelanden GU- 2. EU-information från kansliet 3. Vissa beredningsfrågor inför subsidiaritetsprövningar GU- 4. Avrapporteringar 5. Justering

2011-06-22 08:45:00

Utskottsmöte 2010/11:35 Torsdag 2011-06-16 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:35 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Inför allmänna rådet GAC respektive utrikesrådet FAC Information Kabinettssekreterare Frank Belfrage, Utrikesdepartementet Utrikesrådet Björn Lyrvall, Utrikesdepartementet

2011-06-16 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:36 Torsdag 2011-06-16 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2010/11:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:36 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 7-35 Föredragningslista 1. Justering av protokoll Protokoll 2010/11:34 och 2010/11:35 bifogas 2. Beslut om utrikes resor 2010 3. Bemyndigande i EU-ärenden 4. Anmälan av inbjudningar

2011-06-16 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:41 Torsdag 2011-06-16 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:41 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:41 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Fråga om utlämnande av allmänna handlingar Bilagor 1. Protokoll 3. Handlingar delas vid

2011-06-16 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:41 Torsdag 2011-06-09 kl. 10:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:41 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:41 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 5-38 Föredragningslista 1. EU-information från regeringen, statssekreteraren Bettina Kashefi, om dels kommissionens meddelande om vägledning för nationella reformprogram 2011-2012

2011-06-09 10:00:00

Utskottsmöte 2010/11:34 Torsdag 2011-06-09 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2010/11:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:34 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Presentation av World Development Report Analys, rekommendationer och implementering Information tillsammans med FiU, JuU och FöU Special Representative and Director

2011-06-09 09:30:00

Utskottsmöte 2010/11:35 Torsdag 2011-06-09 kl. 09:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2010/11:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:35 Datum och tid: 09:00 Plats: Förstakammarsalen Föredragningslista Offentlig utfrågning Barns och ungas rätt till kultur Program Deltagarlista delas vid utfrågningen Bilagor Program Deltagarförteckning delas vid utfrågningen

2011-06-09 09:00:00

Utskottsmöte 2010/11:34 Tisdag 2011-06-07 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2010/11:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:34 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-35 Föredragningslista 1. Justering Protokoll 2010/11:33 av den 19 maj 2011 bifogas 2. Utlåtande över Grönbok om onlinespel på den inre marknaden KrU11 Justering av förslag till utlåtande

2011-06-07 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:40 Tisdag 2011-06-07 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2010/11:40 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:40 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-08 Föredragningslista 1. Regeringens agerande i fråga om USA:s övervaknings- verksamhet i Sverige ärendena 13 och 14 Chefsåklagare Tomas Lindstrand kommer Beredning Föredragande:

2011-06-07 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:40 Tisdag 2011-06-07 kl. 11:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:40 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:40 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 5-38 Föredragningslista 1. Kanslimeddelanden GU- 2. EU-information från kansliet 3. Justering av bet. 2010/11:AU10 Arbetsrätt EMD- LD- 4. Avrapporteringar 5. Justering av protokoll

2011-06-07 11:00:00

Utskottsmöte 2010/11:39 Tisdag 2011-05-31 kl. 11:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:39 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:39 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 5-38 Föredragningslista 1. Information av Konjunkturinstitutet om Lönebildningsrapporten 2011 2. Kanslimeddelanden GU- 3. EU-information från kansliet 4. Bordlagt ärende: Fortsatt

2011-05-31 11:00:00