Dokument & lagar (223 träffar)

Utskottsmöte 2016/17:5 Tisdag 2016-10-18 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2016/17:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:5 Datum och tid: 2016-10-18 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. FN:s generalförsamlings resolution om kärnvapen Information Utrikesminister Margot Wallström, UD 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 20 oktober 2016 kl. 09:30

2016-10-18 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:4 Torsdag 2016-10-13 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:4 Datum och tid: 2016-10-13 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:3 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Stiftelsen Riksbankens jubileumsfonds bidrag till svensk

2016-10-13 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:4 Torsdag 2016-10-13 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2016/17:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:4 Datum och tid: 2016-10-13 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Hybridhot UU1y Justering Förslag till yttrande 2015/16:UU1y Föredragande: Josefina Kildjer 2. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:2 och 2016/17:3 3. Kanslimeddelanden 4.

2016-10-13 09:30:00

Utskottsmöte 2016/17:3 Tisdag 2016-10-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:3 Datum och tid: 2016-10-11 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om Ny kompetensagenda för Europa och övriga aktuella frågor Statsrådet Anna Ekström m.fl.Utbildningsdepartementet 2. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:2

2016-10-11 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:3 Torsdag 2016-09-29 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2016/17:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:3 Datum och tid: 2016-09-29 11:00 Plats: Skandiasalen Kl. 11:00 tillsammans med finansutskottet 1. Information inför IMF:s och Världsbankens årsmöte Finansminister Magdalena Andersson Riksbankschef Stefan Ingves Statssekreterare

2016-09-29 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:2 Torsdag 2016-09-29 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:2 Datum och tid: 2016-09-29 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om en ny kompetensagenda för Europa Statssekreteraren Erik Nilsson, departementsrådet Håkan Emsgård och departementssekreteraren Karl Sälgström Rådspromemoria

2016-09-29 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:2 Tisdag 2016-09-27 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2016/17:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:2 Datum och tid: 2016-09-27 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Kostnader för Sveriges kandidatur till FN:s säkerhetsråd och förberedelser inför perioden i FN:s säkerhetsråd Information Kabinettssekreterare Annika Söder PM 2. FN:s och USA:s

2016-09-27 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:1 Tisdag 2016-09-20 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:1 Datum och tid: 2016-09-20 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Anmälningar Dnr 2597-2015/16 Dnr 2612-2015/16 2. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:1 3. Fler elever i fler skolor UbU3 Justering Prop. 2015/16:184

2016-09-20 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:1 Tisdag 2016-09-20 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2016/17:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:1 Datum och tid: 2016-09-20 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Arktis UU6 Beredning JOIN2016 21 final Faktapromemoria Förslag till utlåtande 2016/17:UU6 Föredragande: Agota Földes 2. Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden,

2016-09-20 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:35 Tisdag 2012-06-19 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2011/12:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:35 Datum och tid: 2012-06-19 08:00 Plats: RÖ 5-30 1. Justering av protokoll 2. Kanslimeddelanden 3. Inför utrikesrådet FAC respektive allmänna rådet GAC Information Kabinettssekreterare Frank Belfrage, Utrikesdepartementet Utrikesrådet

2012-06-19 08:00:00

Utskottsmöte 2011/12:42 Torsdag 2012-06-14 kl. 08:45

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2011/12:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:42 Datum och tid: 2012-06-14 08:45 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Val av ordförande 4. Subsidiaritetsärenden Föredragande: CN 5. Uppföljningsprojekt Föredragande: IE 6. Offentlig utfrågning Föredragande:

2012-06-14 08:45:00

Utskottsmöte 2011/12:41 Tisdag 2012-06-12 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2011/12:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:41 Datum och tid: 2012-06-12 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Senare tillämpning av vissa bestämmelser om legitimation för lärare och förskollärare UbU20 Justering Prop. 2011/12:144 och motioner Föredragande: IE 4. Övriga frågor Bilagor UbU20 IE Sänds

2012-06-12 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:34 Tisdag 2012-06-12 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2011/12:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:34 Datum och tid: 2012-06-12 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. 11:00-12:30 Föredragning om Afghanistan Information tillsammans med försvarsutskottet Sveriges civila representant i Mazar-e-Sharif Henrik Landerholm Kabinettsekreterare Frank

2012-06-12 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:40 Torsdag 2012-06-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2011/12:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:40 Datum och tid: 2012-06-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket Generaldirektör Anna Ekström och enhetschef Sverker Härd, Skolverket, informerar om rapporten Likvärdig utbildning i svensk grundskola 2. Justering

2012-06-07 10:00:00

Utskottsmöte 2011/12:39 Torsdag 2012-05-31 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2011/12:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:39 Datum och tid: 2012-05-31 09:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Leveransplikt för elektroniskt material UbU21 Justering Prop. 2011/12:121 Föredragande: HH 4. Anmälan till kammardebatt om UbU21

2012-05-31 09:00:00

Utskottsmöte 2011/12:38 Tisdag 2012-05-29 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2011/12:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:38 Datum och tid: 2012-05-29 11:00 Plats: L4-17 Obs Lokal 1. Information från Riksrevisorn Claes Norgren Riksrevisorn Claes Norgren, projektledare Camilla Gjerde, projektmedarbetare Annelie Jansson Westin, Matilda Fält Zaar och

2012-05-29 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:37 Torsdag 2012-05-24 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2011/12:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:37 Datum och tid: 2012-05-24 09:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Nya myndigheter inom utbildningsområdet m.m. UbU22 Fortsatt beredning Prop. 2011/12:133 och motioner Föredragande: ML 4. Förenklad

2012-05-24 09:00:00

Utskottsmöte 2011/12:32 Torsdag 2012-05-10 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2011/12:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:32 Datum och tid: 2012-05-10 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Strategisk exportkontroll UU11 Justering Skr. 2011/12:114 och motioner Föredrgande: AE 2. Nytt värdlandsavtal med Organisationen för det globala nätverket för vattenfrågor samt

2012-05-10 09:30:00

Utskottsmöte 2011/12:35 Torsdag 2012-05-10 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2011/12:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:35 Datum och tid: 2012-05-10 09:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Leveransplikt för elektroniskt material UbU21 Beredning Prop. 2011/12:121 Föredragande: HH 4. Forskningssekreterare Lars Eriksson

2012-05-10 09:00:00

Utskottsmöte 2011/12:34 Tisdag 2012-05-08 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2011/12:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:34 Datum och tid: 2012-05-08 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Knut och Alice Wallenbergs stiftelse Verkställande ledamoten Göran Sandberg 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Vårändringsbudget för 2012 Fråga

2012-05-08 11:00:00