Dokument & lagar (78 träffar)

Utskottsmöte 2016/17:3 Tisdag 2016-10-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:3 Datum och tid: 2016-10-11 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om Ny kompetensagenda för Europa och övriga aktuella frågor Statsrådet Anna Ekström m.fl.Utbildningsdepartementet 2. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:2

2016-10-11 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:7 Torsdag 2016-10-27 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:7 Datum och tid: 2016-10-27 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:6 2. Anmälningar Dnr 334-2016/17 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:7 4 En stärkt yrkeshögskola

2016-10-27 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:5 Tisdag 2016-10-18 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:5 Datum och tid: 2016-10-18 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:4 2. Anmälningar Dnr 248-2016/17 Dnr 255-2016/17 Dnr 283-2016/17 3. Inkomna EU-dokument 4. Granskning av ny kompetensagenda för

2016-10-18 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:6 Tisdag 2016-10-25 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:6 Datum och tid: 2016-10-25 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:5 2. Anmälningar Dnr 354-2016/17 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:6 4. Utgiftsramar för utgiftsområdena

2016-10-25 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:8 Tisdag 2016-11-08 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:8 Datum och tid: 2016-11-08 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om en ny kompetensagenda för Europa Statssekreteraren Erik Nilsson, departementsrådet Håkan Emsgård, kanslirådet Carina Lindén och departementssekreteraren Karl

2016-11-08 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:10 Tisdag 2016-11-15 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:10 Datum och tid: 2016-11-15 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om en rymdstrategi för Europa Statssekreteraren Erik Nilsson, departementsrådet Jonas Björck, ämnesrådet Magnus Härviden, ämnesrådet Rolf Höijer, departementssekreteraren

2016-11-15 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:11 Torsdag 2016-11-17 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:11 Datum och tid: 2016-11-17 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:10 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:10 4 En stärkt yrkeshögskola UbU5 Justering

2016-11-17 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:9 Torsdag 2016-11-10 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:9 Datum och tid: 2016-11-10 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:8 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:8 EU-blad 2016/17:9 4. Politiken för global

2016-11-10 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:15 Torsdag 2016-12-15 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:15 Datum och tid: 2016-12-15 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket om Pisa-rapporten Projektledaren för Pisa Eva Lundgren, enhetschefen för Internationella studier Pontus Wallin, avdelningssamordnaren Anders Fredriksson

2016-12-15 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:13 Torsdag 2016-12-01 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:13 Datum och tid: 2016-12-01 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:12 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument och EU-blad Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:11 EU-blad 2016/17:12 4. Utgiftsområde

2016-12-01 10:00:00

Utskottsmöte 2005/06:23

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:23 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:23 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkanden 2005/06:UbU20 Kvalificerad yrkesutbildning som uppdragsutbildning 2005/06:UbU21

2006-05-11 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:22

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:22 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:22 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Fråga om yttrande till finansutskottet över proposition 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition om tilläggsbudget

2006-05-09 11:00:00

Utskottsmöte 2005/06:21

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:21 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:21 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2005/06:UbU18 Skydd för störningskänslig forskning 4. Anmälan till kammardebatt

2006-04-27 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:20

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:20 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:20 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Begäran om utskottsinitiativ 4. Föredragning av motion om grundskolan FPM-UbU14 delvis 2005/06:Ju40 fp yrk. 8

2006-04-20 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:19

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:19 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:19 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Fråga om förlängning av viss utbildning 4. Justering av förslag till betänkanden 2005/06:UbU14 Grundskolan 2005/06:UbU15

2006-04-06 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:18

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:18 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:18 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista Seminarium tillsammans med Utbildningsvetenskapliga kommittén och Vetenskapsrådet. Bilagor Program i basen på

2006-03-23 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:17

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:17 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:17 Datum och tid: 08:15 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Anmälan till kammardebatt om betänkande 2005/06:UbU19 Högskolan: Utbildnings- och studentfrågor förnyad behandlingtorsdagen

2006-03-16 08:15:00

Utskottsmöte 2005/06:16

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:16 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:16 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Inhämtande av yttrande från finansutskottet över utkast till reservation 4. Med anledning av återremiss av betänkande

2006-03-09 09:00:00

Utskottsmöte 2005/06:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:15 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:15 Datum och tid: 13:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2005/06:UbU10 Gymnasieskolan 4. Anmälan till kammardebatt om betänkande 2005/06:UbU10

2006-03-07 13:00:00

Utskottsmöte 2005/06:14

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2005/06:14 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:14 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkanden 2005/06:UbU10 Gymnasieskolan 2005/06:UbU12 Förskolan 4. Anmälan till kammardebatt

2006-02-23 08:00:00