Dokument & lagar (512 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2020-01-28 kl. 10:30

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-28 10:30 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:15 2. Yrkestrafik och taxi TU6 Justering Motioner Föredragande: CF 3. Mottagande av motionsyrkanden Fråga om mottagande

2020-01-28 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv Program Deltagarlista

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:18 Tisdag 2020-01-28 kl. 10:30

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:18 Datum och tid: 2020-01-28 10:30 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Elmarknadsfrågor NU10 Beredning Motioner Föredragande: FJ 3. Stöd till kommunsektorn Fråga om yttrande till finansutskottet, ev. beredning F örslaget

2020-01-28 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:21 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:21 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:20 2. Anmälningar Dnr 1056-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Grundsärskolans kunskapsuppdrag UbU7

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:23 Torsdag 2020-01-30 kl. 12:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:23 Datum och tid: 2020-01-30 12:15 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Utbildningsdepartementet och Skolverke t i fr ågan om förslag till utskottsinitiativ om stöd till kommunsektorn Protokollsutdrag FiU tidigare utsänt till

2020-01-30 12:15:00

Utskottsmöte 2019/20:22 Torsdag 2020-01-30 kl. 08:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:22 Datum och tid: 2020-01-30 08:30 Plats: Förstakammarsalen Öppen utfrågning inför forskningspolitisk proposition Program Deltagarlista

2020-01-30 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:19 Tisdag 2020-02-04 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:19 Datum och tid: 2020-02-04 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Stöd till kommunsektorn Information Departementsråd Jeanette Edblad, ämnesråd Maria Olofsson och expeditionschef Jenny Kvarnholt, Näringsdepartementet.

2020-02-04 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Torsdag 2020-02-06 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-02-06 10:00 Plats: RÖ 7-23 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 16 2. Sjöfartsfrågor TU8 Beredning Motioner Föredragande: AK 3. EU-kommissionens arbetsprogram Fråga om yttrande till

2020-02-06 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-02-06 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-02-06 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Stöd till kommunsektorn NU4y Justering Tidigare behandlad 28 januari och 4 februari Förslag till utskottsinitiativ Föredragande: JF 3. Underskott i

2020-02-06 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-19 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-19 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:1 2. Genomförande av EU:s direktiv om arbete ombord på fiskefartyg TU3 Justering Prop. 2018/19:137 Föredragande: AK 3. Information

2019-09-19 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-19 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-19 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Rådet för transport, telekommunikation och energi TTE den 24 september 2019 Information punkterna 3 och 4 på den kommenterade dagordningen Statssekreterare Sebastian De Toro, Infrastrukturdepartementet

2019-09-19 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum NU5 Beredning Skr. 2018/19:135 och motioner Föredragande: FJ 3. Riksrevisionens rapport om jämställdhet

2019-09-26 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Horisont Europa: synergier med andra program Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-09-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Information inför TTE-rådet Statssekreterare Mattias Landgren med medarbetare från Infrastrukturdepartementet informerar inför TTE-rådet transport den 20 september 2019 2. Genomförande

2019-09-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Tisdag 2019-10-01 kl. 09:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-01 09:30 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om att investera i befolkningens kompetens som grund för ökad tillväxt och välbefinnande i EU Statssekreteraren Erik Nilsson med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2019-10-01 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Rådet för utrikes frågor handel den 21 november 2019 Information punkterna 35 kommenterad dagordning S tatssekreterare Krister Nilsson Utrikesdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokol 2019/20:6 2. Information om projekt Förbifart Stockholm Statsrådet Tomas Eneroth från Infrastrukturdepartementet, generaldirektör Lena

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rymdlösningar för ett hållbart Arktis Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Transmissionsledningar för naturgas mellan EU och tredjeland NU8 Justering tidigare behandlad 15 oktober och 24 oktober Prop. 2019/20:16 Föredragande:

2019-11-07 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-19 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-19 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:8 2 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning TU4 Justering Prop. 2019/20:15 och motioner Föredragande: MH 3. Övriga

2019-11-19 11:00:00