Dokument & lagar (479 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Associationsrätt CU11 Preliminär justering Motioner Föredragande: BE, RH 3. Hyresrätt CU9 Beredning 2 Motioner Föredragande: EH 4. En utvecklad översiktsplanering

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2020-01-28 kl. 10:30

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-28 10:30 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:15 2. Yrkestrafik och taxi TU6 Justering Motioner Föredragande: CF 3. Mottagande av motionsyrkanden Fråga om mottagande

2020-01-28 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv Program Deltagarlista

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:21 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:21 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:20 2. Anmälningar Dnr 1056-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Grundsärskolans kunskapsuppdrag UbU7

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:23 Torsdag 2020-01-30 kl. 12:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:23 Datum och tid: 2020-01-30 12:15 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Utbildningsdepartementet och Skolverke t i fr ågan om förslag till utskottsinitiativ om stöd till kommunsektorn Protokollsutdrag FiU tidigare utsänt till

2020-01-30 12:15:00

Utskottsmöte 2019/20:22 Torsdag 2020-01-30 kl. 08:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:22 Datum och tid: 2020-01-30 08:30 Plats: Förstakammarsalen Öppen utfrågning inför forskningspolitisk proposition Program Deltagarlista

2020-01-30 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Torsdag 2020-01-30 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-01-30 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Konsumenträtt CU14 Beredning 1 Motioner Föredragande: Sjö 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 6 februari 2020 kl. 9.30

2020-01-30 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Torsdag 2020-02-06 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-02-06 10:00 Plats: RÖ 7-23 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 16 2. Sjöfartsfrågor TU8 Beredning Motioner Föredragande: AK 3. EU-kommissionens arbetsprogram Fråga om yttrande till

2020-02-06 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-19 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-19 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:1 2. Genomförande av EU:s direktiv om arbete ombord på fiskefartyg TU3 Justering Prop. 2018/19:137 Föredragande: AK 3. Information

2019-09-19 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Tisdag 2019-09-24 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-24 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Preliminär plan Fråga om fastställande av preliminär plan för civilutskottets sammanträden m.m. under hösten 2019 2. Delegering av begäran om regeringens subsidiaritetsbedömning 3.

2019-09-24 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Horisont Europa: synergier med andra program Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-09-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Information inför TTE-rådet Statssekreterare Mattias Landgren med medarbetare från Infrastrukturdepartementet informerar inför TTE-rådet transport den 20 september 2019 2. Genomförande

2019-09-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Tisdag 2019-10-01 kl. 09:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-01 09:30 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om att investera i befolkningens kompetens som grund för ökad tillväxt och välbefinnande i EU Statssekreteraren Erik Nilsson med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2019-10-01 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Finansdepartementet Förslag till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenters kollektiva intressen, COM2018 184 Statsrådet Lena Micko

2019-11-14 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokol 2019/20:6 2. Information om projekt Förbifart Stockholm Statsrådet Tomas Eneroth från Infrastrukturdepartementet, generaldirektör Lena

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rymdlösningar för ett hållbart Arktis Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-19 kl. 11:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-19 11:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:8 2 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning TU4 Justering Prop. 2019/20:15 och motioner Föredragande: MH 3. Övriga

2019-11-19 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Justering Prop. 2019/20:8 Föredragande: BE 3. Budgetpropositionen Utgiftsområde 18 CU1 Beredning 1 Prop. 2019/20:1

2019-11-07 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag CU5 Beredning 1 Prop. 2019/20:21 och motioner Föredragande: RH 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 7 november 2019 kl. 9.30

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Torsdag 2019-11-07 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-11-07 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:5 2. Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen TU2y Justering Föredragande: SE 3. Arbetet i frågor som

2019-11-07 10:00:00