Dokument & lagar (114 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:6 Tisdag 2018-11-20 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2018/19:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:6 Datum och tid: 2018-11-20 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Överläggning under förutsättning av utskottets beslut med företrädare för regeringen 1 Kommissionens förslag till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenternas

2018-11-20 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:7 Tisdag 2018-11-20 kl. 09:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:7 Datum och tid: 2018-11-20 09:00 Plats: Hotel Skeppsholmen Gröna gången 1, Stockholm 1. Kl. 09:00 Nordiska Afrikainstitutet Information Direktör Iina Soiri, Nordiska Afrikainstitutet 2. Kl. 09:30 Stockholm International Peace Research

2018-11-20 09:00:00

Utskottsmöte 2018/19:6 Torsdag 2018-11-15 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:6 Datum och tid: 2018-11-15 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Kommenterad dagordning Kabinettssekreterare Annika Söder, UD 2. Kl. 10:30 EU:s beslutsformer inom GUSP Information KOM 2018 647 2018/19:FPM8

2018-11-15 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:5 Tisdag 2018-11-13 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2018/19:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:5 Datum och tid: 2018-11-13 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap CU4 Justering Prop. 2017/18:288 och motioner Föredragande: MK 3. Information från Justitiedepartementet

2018-11-13 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:5 Tisdag 2018-11-06 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:5 Datum och tid: 2018-11-06 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Kommissionens arbetsprogram 2019 Överläggning PM om överläggning PM inför överläggning Årscykel för Kommissionens arbetsprogram 2019 PM Kommissionens arbetsprogram 2019 KOM2018

2018-11-06 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:4 Tisdag 2018-11-06 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2018/19:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:4 Datum och tid: 2018-11-06 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. En ny regional planering CU2 Justering Prop. 2017/18:266 och motioner Föredragande: SV 3. Skadeståndsansvar vid sjötransport av farliga och skadliga ämnen

2018-11-06 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:4 Torsdag 2018-10-25 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:4 Datum och tid: 2018-10-25 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Små och lätta vapen SALW Information Faktapromemoria 2017/18:FPM161 Enhetschef Andrés Jato, UD 2. Strategisk exportkontroll Information PM Enhetschef Andrés Jato, UD 3. Kl.

2018-10-25 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:3 Torsdag 2018-10-25 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2018/19:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:3 Datum och tid: 2018-10-25 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. En ny regional planering CU2 Fortsatt beredning Prop. 2017/18:266 och motioner Föredragande: SV 3. Förbud mot erkännande av utländska barnäktenskap CU4 Beredning

2018-10-25 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:3 Torsdag 2018-10-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:3 Datum och tid: 2018-10-11 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Information Kommenterad dagordning Kabinettssekreterare Annika Söder, UD 2. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:1 och 2018/19:2 3. Kanslimeddelanden 4. Övriga frågor 5. Nästa sammanträde

2018-10-11 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:2 Torsdag 2018-10-11 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2018/19:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:2 Datum och tid: 2018-10-11 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. En ny regional planering CU2 Beredning Prop. 2017/18:266 och motioner Föredragande: SV 3. Skadeståndsansvar vid sjötransport av farliga och skadliga ämnen

2018-10-11 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:2 Torsdag 2018-10-04 kl. 13:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:2 Datum och tid: 2018-10-04 13:00 Plats: Skandiasalen 1. Information inför IMF och Världsbankens årsmöten tillsammans med finansutskottet Minister för internationellt utvecklingssamarbete och klimat Isabella Lövin, UD Riksbankschef

2018-10-04 13:00:00

Utskottsmöte 2018/19:1 Tisdag 2018-10-02 kl. 11:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:1 Datum och tid: 2018-10-02 11:30 Plats: RÖ 5-30 KONSTITUERANDE SAMMANTRÄDE PÅ KALLELSE AV RIKSDAGENS TALMAN 1. Sammanträdet öppnas 2. Upprop 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5. Kanslimeddelanden 6. Övrigt 7. Tid

2018-10-02 11:30:00

Utskottsmöte 2005/06:38

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:38 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:38 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC utrikesrådet Olof Skoog kanslirådet Magnus

2006-06-08 10:00:00

Utskottsmöte 2005/06:37

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:37 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:37 Datum och tid: 08:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor a kanslimeddelanden m.m. b resor och konferenser c aktuella frågor

2006-06-01 08:00:00

Utskottsmöte 2005/06:36

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:36 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor a kanslimeddelanden m.m. b resor och konferenser c aktuella frågor

2006-05-18 10:00:00

Utskottsmöte 2005/06:35

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:35 Datum och tid: 10:15 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning om skuldavskrivningar biståndsminister Carin Jämtin, UD departementsrådet Björn Fritjofsson, Fi ämnesrådet Eva Haghanipour,

2006-05-16 10:15:00

Utskottsmöte 2005/06:34

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:34 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC utrikesrådet Olof Skoog kanslirådet Magnus

2006-05-11 10:00:00

Utskottsmöte 2005/06:33

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:33 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:33 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande 2005/06:UU16 Norden RT 2. Justering av utkast till betänkande 2005/06:UU17 Internationella

2006-05-04 10:00:00

Utskottsmöte 2005/06:32

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:32 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:32 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande UU19 Bulgariens och Rumäniens anslutning till Europeiska unionen JM 2. Justering av protokoll

2006-05-02 11:00:00

Utskottsmöte 2005/06:31

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:31 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:31 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande 2005/06:UU10 Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen 2005 MB, EK 2. Justering av utkast

2006-04-25 11:00:00