Dokument & lagar (549 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2020-01-28 kl. 10:30

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-28 10:30 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:15 2. Yrkestrafik och taxi TU6 Justering Motioner Föredragande: CF 3. Mottagande av motionsyrkanden Fråga om mottagande

2020-01-28 10:30:00

Utskottsmöte 2019/20:24 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:24 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Säkerhetsrutiner Information Företrädare för Riksdagsförvaltningens säkerhetsenhet 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Hemlig dataavläsning Fråga om yttrande till

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:20 Torsdag 2020-01-23 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:20 Datum och tid: 2020-01-23 09:00 Plats: Andrakammarsalen Utskottsgemensam offentlig utfrågning på temat psykisk hälsa i ett Agenda 2030-perspektiv Program Deltagarlista

2020-01-23 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:21 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:21 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:20 2. Anmälningar Dnr 1056-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Grundsärskolans kunskapsuppdrag UbU7

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:23 Torsdag 2020-01-30 kl. 12:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:23 Datum och tid: 2020-01-30 12:15 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Utbildningsdepartementet och Skolverke t i fr ågan om förslag till utskottsinitiativ om stöd till kommunsektorn Protokollsutdrag FiU tidigare utsänt till

2020-01-30 12:15:00

Utskottsmöte 2019/20:22 Torsdag 2020-01-30 kl. 08:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:22 Datum och tid: 2020-01-30 08:30 Plats: Förstakammarsalen Öppen utfrågning inför forskningspolitisk proposition Program Deltagarlista

2020-01-30 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:25 Torsdag 2020-01-30 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:25 Datum och tid: 2020-01-30 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Mottagande av motion Fråga om mottagande av motion 2019/20:842 av Betty Malmberg M yrkande 3 från skatteutskottet

2020-01-30 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:26 Tisdag 2020-02-04 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:26 Datum och tid: 2020-02-04 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Hemlig dataavläsning Fråga om yttrande till justitieutskottet Prop. 2019/20:64 och motion Fortsatt beredning Föredragande: JJ

2020-02-04 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Torsdag 2020-02-06 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-02-06 10:00 Plats: RÖ 7-23 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20: 16 2. Sjöfartsfrågor TU8 Beredning Motioner Föredragande: AK 3. EU-kommissionens arbetsprogram Fråga om yttrande till

2020-02-06 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-19 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-19 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:1 2. Genomförande av EU:s direktiv om arbete ombord på fiskefartyg TU3 Justering Prop. 2018/19:137 Föredragande: AK 3. Information

2019-09-19 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. EU-bevakning 3. Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen KU5 Fråga om att ge övriga utskott tillfälle att yttra sig Beredning Föredragande:

2019-09-12 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Horisont Europa: synergier med andra program Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-09-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Information inför TTE-rådet Statssekreterare Mattias Landgren med medarbetare från Infrastrukturdepartementet informerar inför TTE-rådet transport den 20 september 2019 2. Genomförande

2019-09-12 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. EU:s anslutning till Europakonventionen Skriftlig information Föredragande: KÖ 5. Rådsslutsatser om EU:s stadga

2019-09-26 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Tisdag 2019-10-01 kl. 09:30

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-01 09:30 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om att investera i befolkningens kompetens som grund för ökad tillväxt och välbefinnande i EU Statssekreteraren Erik Nilsson med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2019-10-01 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 7-23 1. Justering av protokoll Justering av protokol 2019/20:6 2. Information om projekt Förbifart Stockholm Statsrådet Tomas Eneroth från Infrastrukturdepartementet, generaldirektör Lena

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rymdlösningar för ett hållbart Arktis Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Yttrande 2019/20:TU2y

Trafikutskottets yttrande 2019/20:TU2y Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen Till konstitutionsutskottet Konstitutionsutskottet beslutade den 12 september 2019 att bereda övriga utskott tillfälle att senast den 12 november yttra sig över de iakttagelser om riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen

2019-11-13

Yttrande 2019/20:TU2y (pdf, 128 kB)

Yttrande 2019/20:UbU2y

Utbildningsutskottets yttrande 2019/20:UbU2y Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen Till konstitutionsutskottet Konstitutionsutskottet beslutade den 12 september 2019 att ge övriga utskott tillfälle att senast den 12 november 2019 yttra sig över en promemoria som upprättats vid konstitutionsutskottets

2019-11-12

Yttrande 2019/20:UbU2y (pdf, 104 kB)

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information Rådets ordförande Ingemar Nilsson 2. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om

2019-11-14 09:00:00