Dokument & lagar (83 träffar)

Utskottsmöte 2007/08:39

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2007/08:39 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:39 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 7-26 Föredragningslista 1. Behandling av proposition 2007/08:154 Miljöskyddet i Sveriges ekonomiska zon samt följdmotioner och motionsyrkande från allmänna motionstiden 2007

2008-08-25 11:00:00

Utskottsmöte 2007/08:38

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2007/08:38 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:38 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 9-54 EU-nämndens sessionssal Föredragningslista 1. Överläggning enligt RO 10:3 med jordbruksminister Eskil Erlandsson, Jordbruksdepartementet, om KOM2008 306/4 med förslag

2008-06-17 08:00:00

Omröstning 2007/08:MJU18p4 Behov av ny kunskap

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 4 Behov av ny kunskap Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 13, 2007/08:MJ13 i denna del och 2007/08:MJ14 yrkandena 4 och 5. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s Parti Ja Nej Avstående

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p16 Ökat uttag av biobränsle

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 16 Ökat uttag av biobränsle Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ14 yrkande 20, 2007/08:MJ15 yrkandena 10-12 och 2007/08:MJ412 yrkande 15. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 25 v Parti Ja Nej

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p9 Skogs- och miljöredovisning

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 9 Skogs- och miljöredovisning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 3, 2007/08:MJ14 yrkande 11 och 2007/08:MJ234 yrkande 4. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 s, v Parti Ja Nej

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p19 Skydd av skogsmark

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 19 Skydd av skogsmark Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 7, 2007/08:MJ13 i denna del, 2007/08:MJ14 yrkande 28, 2007/08:MJ15 yrkande 9, 2007/08:MJ221 och 2007/08:MJ234 yrkande 1. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ15 yrkande 1. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 99 2 0 29 m 87 0 0 10 c 21

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU18p17 Skogens vatten

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 17 Skogens vatten Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ14 yrkande 24. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 27 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 102 0 0 28 m 87 0 0 10 c 21 0

2008-06-16

Omröstning 2007/08:MJU17p2 Finansiering av djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 2 Finansiering av djurskyddskontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ4 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:MJ5 yrkande 2. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p1 Djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 1 Djurskyddskontroll m.m. a Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i djurskyddslagen 1988:534b Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i lagen 2006:805 om foder och animaliska biprodukter, c Riksdagen

2008-06-11

Omröstning 2007/08:MJU17p3 Resurser till djurskyddskontroll m.m.

Votering: betänkande 2007/08:MJU17 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi, förslagspunkt 3 Resurser till djurskyddskontroll m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ5 yrkandena 3 och 4 samt 2007/08:MJ6 yrkande 2. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 mp Parti Ja Nej Avstående

2008-06-11

Utskottsmöte 2007/08:37

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2007/08:37 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:37 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 7-23 Trafikutskottets sessionssal Föredragningslista 1. Utfrågning om biobränsle Utskottet tar emot informatin från Jordbruksverket, Energimyndigheten och Food and Agriculture

2008-06-10 10:00:00

Utskottsmöte 2007/08:36

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2007/08:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:36 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 9-54 EU-nämndens sessionssal Föredragningslista 1. Statssekreterare Elisabet Falemo, Miljödepartementet, informerar inför Miljöråd den 5 juni 2008 2. Justering av protokoll

2008-05-29 08:00:00

Utskottsmöte 2007/08:35

Föredragningslista Miljö- Och Jordbruksutskottet 2007/08:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:35 Datum och tid: 10:00 Plats: RÖ 9-54 EU-nämndens sessionssal Föredragningslista 1. Justering av protokollen 2007/08:33 och 2007/08:34 2. Justering av förslag till betänkande 2007/08:MJU8 Förhandsgodkända

2008-05-22 10:00:00

Omröstning 2007/08:MJU16p3 Differentierade sanktionsavgifter

Votering: betänkande 2007/08:MJU16 Administrativa sanktioner på yrkesfiskets område m.m.förslagspunkt 3 Differentierade sanktionsavgifter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ9 yrkande 2, 2007/08:MJ10 yrkande 1, 2007/08:MJ11 yrkande 2 och 2007/08:MJ464 yrkande 8. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-05-21

Omröstning 2007/08:MJU16p10 Internationella fiskeavtal

Votering: betänkande 2007/08:MJU16 Administrativa sanktioner på yrkesfiskets område m.m.förslagspunkt 10 Internationella fiskeavtal Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ366 yrkande 17 och 2007/08:MJ450. Datum: 2008-05-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 s, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-05-21

Omröstning 2007/08:MJU16p1 Lag om ändring i fiskelagen

Votering: betänkande 2007/08:MJU16 Administrativa sanktioner på yrkesfiskets område m.m.förslagspunkt 1 Lag om ändring i fiskelagen Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i fiskelagen 1993:787Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:107 och avslår motionerna 2007/08:MJ9 yrkande 1 och 2007/08:MJ11

2008-05-21

Omröstning 2007/08:MJU15p1 Utveckling av havsmiljöarbetet

Votering: betänkande 2007/08:MJU15 Vatten- och luftvård, förslagspunkt 1 Utveckling av havsmiljöarbetet Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U353 yrkande 9, 2007/08:MJ284, 2007/08:MJ289 yrkande 1 och 2007/08:MJ452. Datum: 2008-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s Parti Ja Nej Avstående

2008-05-20

Omröstning 2007/08:MJU15p4 Bottentrålningens miljöeffekter i Östersjön

Votering: betänkande 2007/08:MJU15 Vatten- och luftvård, förslagspunkt 4 Bottentrålningens miljöeffekter i Östersjön Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ366 yrkande 8. Datum: 2008-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 111 1 0 18 m 88 0 0

2008-05-20

Omröstning 2007/08:MJU15p18 Miljökvalitetsnormer

Votering: betänkande 2007/08:MJU15 Vatten- och luftvård, förslagspunkt 18 Miljökvalitetsnormer Riksdagen avslår motion 2007/08:MJ455 yrkandena 1, 2 och 5. Datum: 2008-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 17 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 111 1 0 18 m 89 0 0 8 c 24

2008-05-20