Dokument & lagar (2 974 träffar)

Betänkande 2016/17:CU21

För att möta bostadsbristen i Sverige ska det bli enklare att ge tidsbegränsat bygglov för bostäder. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Behovet av nya bostäder är stort i många kommuner. I dag krävs det att behovet är tillfälligt för att ett tidsbegränsat bygglov ska ges. Med de nya reglerna bedöms i stället om platsen kan återställas efteråt. Ändringarna ger också kommunerna möjlighet att använda sin mark mer effektivt. Det tidsbegränsade bygglovet får ges för sammanlagt högst 15 år.

Avsikten med förslaget är att tillfälliga bostäder ska kunna byggas när behovet är mycket stort. Utgångspunkten är dock fortfarande att bostadsbristen på sikt ska lösas genom permanent byggande. Den nya bestämmelsen ska gälla från den 1 maj 2017 till och med den 1 maj 2023.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 4
Justering: 2017-03-30 Debatt: 2017-04-05 Beslut: 2017-04-05

Betänkande 2016/17:CU21 (pdf, 436 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tidsbegränsande bygglov för bostäder

Betänkande 2016/17:CU11

Privatpersoner ska på förhand kunna utse en person som kan ta hand om deras personliga och ekonomiska angelägenheter om de senare i livet inte kan det. Riksdagen sa ja till regeringens lagförslag om framtidsfullmakter.

Framtidsfullmakter är ett alternativ till gode män och förvaltare och ett komplement till vanliga fullmakter. Syftet med den nya lagen är att öka personers självbestämmande genom att se till att privatpersoner kan behålla kontrollen över frågor som är av stor betydelse för dem. Framtidsfullmakten ska börja gälla när den enskilde på grund av till exempel sjukdom eller psykisk störning inte längre har förmågan att fatta beslut.

Den nya lagen börjar gälla den 1 juli 2017.

Riksdagen riktade också ett tillkännagivande till regeringen. Tillkännagivandet var en uppmaning om elektroniska framtidsfullmakter. Riksdagen anser att regeringen borde ta initiativ till att se över om framtidsfullmakter kan hanteras elektroniskt.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Justering: 2017-04-06 Debatt: 2017-04-19 Beslut: 2017-04-19

Betänkande 2016/17:CU11 (pdf, 2261 kB) Webb-tv debatt om förslag: Framtidsfullmakter - en ny form av ställföreträdarskap för vuxna

utskottsdokument 2016/17:verk

Skatteutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 Utskottets beredningsområde Skatteutskottet ska enligt riksdagsordningen bereda ärenden om statliga och kommunala skatter samt ärenden om skatteförfarandet, folkbokföring och exekutionsväsendet. Ärenden om anslag inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution hör också till

2017-10-01

utskottsdokument 2016/17:verk

Utbildningsutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 Utbildningsutskottets beredningsområde Utbildningsutskottet UbU bereder ärenden om skolväsendet, vissa särskilda utbildningsformer och annan pedagogisk verksamhet högre utbildning och forskning studiestöd anslag inom utgiftsområdena 15 Studiestöd och 16 Utbildning

2017-10-01

utskottsdokument 2016/17:verk

Socialutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 Utskottets beredningsområde Socialutskottet bereder ärenden om hälso- och sjukvård, omsorg om barn och ungdomar i den mån ärendena inte tillhör ett annat utskotts beredning, omsorg om äldre och personer med funktionsnedsättning samt åtgärder mot missbruk och andra socialtjänstfrågor.

2017-10-01

utskottsdokument 2016/17:verk

Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 Beredningsområde Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring samt jakt och fiske. Utskottet behandlar även ärenden om naturvård och ärenden om miljövård i övrigt som inte tillhör något annat utskotts beredningsområde.

2017-10-01

utskottsdokument 2016/17:verk

Kulturutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 Kulturutskottets beredningsområde Kulturutskottet KrU bereder ärenden som rör allmänna kultur- och bildningsändamål, kulturarv, folkbildning, ungdomsverksamhet, internationellt kulturellt samarbete, idrotts- och friluftsverksamhet samt tillsyn och reglering av spelmarknaden.

2017-10-01

utskottsdokument 2016/17:verk

Justitieutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom Sveriges Domstolar åklagarväsendet polisväsendet kriminalvården samt Brottsförebyggande rådet, Rättsmedicinalverket,

2017-10-01

utskottsdokument 2016/17:verk

Försvarsutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 Utskottets beredningsområde Försvarsutskottet bereder ärenden om det militära och det civila försvaret samt ärenden om samordningen inom totalförsvaret. Med totalförsvar avses enligt lagen 1992:1403 om totalförsvar och höjd beredskap den verksamhet som är nödvändig för

2017-09-25

utskottsdokument 2016/17:verk

Arbetsmarknadsutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 Beredningsområde Arbetsmarknadsutskottet bereder ärenden om 1. arbetsmarknadspolitik med arbetslöshetsförsäkring, 2. arbetslivspolitik med arbetsrätt, arbetsmiljö och frågor som rör lönebildning, 3. integration, 4. åtgärder mot diskriminering i den mån ärendena inte

2017-09-25

Skriftlig fråga 2016/17:1918 av Annika Qarlsson (C)

Fråga 2016/17:1918 Nystartsjobb av Annika Qarlsson C till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Nystartsjobben är en av de arbetsmarknadsåtgärder som forskare lyfter fram som en bra insats och som verkligen ökar förutsättningarna för dem som står långt från arbetsmarknaden att komma i arbete. Arbetsförmedlingen

Inlämnad: 2017-09-11 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1918 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1917 av Per Åsling (C)

Fråga 2016/17:1917 Tillväxtanalys av Per Åsling C till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I december 2015 frågade jag statsrådet Damberg om utvecklingen av myndigheten Tillväxtanalys och dess lokalisering till Östersund. Statsrådet försäkrade mig då att någon omlokalisering av myndigheten inte var aktuell.

Inlämnad: 2017-09-11 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1917 av Per Åsling (C) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1916 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2016/17:1916 Situationen i Burma av Lotta Finstorp M till Utrikesminister Margot Wallström S De religiösa spänningarna mellan muslimer och buddhister i Burma har, i kombination med väpnad konflikt mellan militär och lokal gerilla, resulterat i katastrof. Enligt Förenta nationernas flyktingorgan UNHCR har cirka 270 000

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1916 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1915 av Pål Jonson (M)

Fråga 2016/17:1915 Nya uppgifter om bristande IT-säkerhet inom svenska myndigheter av Pål Jonson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Enligt uppgifter i Svenska Dagbladet den 8 september 2017 har regeringen nyligen mottagit en gemensam rapport från Försvarets radioanstalt och Säkerhetspolisen som påtalar

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1915 av Pål Jonson (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1914 av Andreas Carlson (KD)

Fråga 2016/17:1914 Försäkringskassans allt hårdare bedömning av LSS-stöd av Andreas Carlson KD till Statsrådet Åsa Regnér S Den 8 september läser jag om Niclas, 28 år, i Jönköpings-Posten. Niclas har autism, självskadebeteende, aggressionsutbrott och svårbehandlad epilepsi. Han får mängder med anfall varje dag. Han har

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1914 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1913 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2016/17:1913 Personval för synskadade av Maria Malmer Stenergard M till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Att kunna personrösta och att kunna göra det med bibehållen valhemlighet är viktiga demokratiska principer. Naturligtvis ska detta gälla alla röstande, även personer med synnedsättning. Tyvärr

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1913 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1912 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2016/17:1912 Bilpooler av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Ett ökat bildelande i Sverige har potential att minska och effektivisera bilresandet. Det är en utveckling som är positiv för både miljön och samhällsplaneringen i stort och som även ligger väl i linje med den ökade delningsekonomi som

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1912 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1911 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:1911 Översyn av beredskapslagstiftning av Andreas Norlén M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Vi lever i en orolig tid med ökade spänningar i vårt närområde. Tack vare överenskommelser mellan regeringen och flera oppositionspartier, som Moderaterna varit med och drivit fram, ökas resurserna till Sveriges

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1911 av Andreas Norlén (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1910 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:1910 Skjutövningar över Vättern av Andreas Norlén M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Vi lever i en orolig tid med ökade spänningar i vårt närområde. Tack vare överenskommelser mellan regeringen och flera oppositionspartier, som Moderaterna varit med och drivit fram, ökas resurserna till Sveriges försvar

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1910 av Andreas Norlén (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1909 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2016/17:1909 Hanteringen av asylärenden från Finland av Markus Wiechel SD till Statsrådet Heléne Fritzon S Olika uppgifter har gjort gällande att irakiska migranter som fått avslag på sin asylansökan i Finland har släppts in i Sverige, helt utan gränskontroll. Vidare lär de nyanlända asylsökarna ha mötts av bussar

Inlämnad: 2017-09-07 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1909 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 78 kB)