Dokument & lagar (237 träffar)

Utskottsmöte 2012/13:47 Tisdag 2013-09-10 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:47 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:47 Datum och tid: 2013-09-10 13:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning Makrotillsyn för bättre finansiell stabilitet Peter Norman, finansmarknadsminister Martin Andersson, GD Finansinspektionen Stefan Ingves, riksbankschef

2013-09-10 13:00:00

Utskottsmöte 2012/13:46 Tisdag 2013-09-10 kl. 09:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:46 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:46 Datum och tid: 2013-09-10 09:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning Att förebygga och hantera finansiella kriser Erkki Liikanen, chefdirektör Finlands bank Irma Rosenberg, f.d. vice riksbankschef, f.d. ordf i Finanskriskommittén

2013-09-10 09:00:00

Utskottsmöte 2012/13:45 Torsdag 2013-08-29 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:45 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:45 Datum och tid: 2013-08-29 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Aktuella EU-frågor Information om LOU-frågor Statsrådet Stefan Attefall 2. Anmälningar 3. EU-förslag om fastställande av enhetliga regler och ett enhetligt förfarande för rekonstruktion

2013-08-29 11:00:00

Proposition 2012/13:179

Regeringens proposition 2012/13:179 EU-miljömärket Prop. 2012/13:179 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 19 juni 2013 Fredrik Reinfeldt Birgitta Ohlsson Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Propositionen innehåller förslag till en ny lag om EU-miljömärket


Utskottsberedning: 2013/14:CU6
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2012/13:179 (pdf, 1225 kB)

Proposition 2012/13:178

Regeringens proposition 2012/13:178 En tydligare lag om kommunernas Prop. bostadsförsörjningsansvar 2012/13:178 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 19 juni 2013 Fredrik Reinfeldt Stefan Attefall Socialdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att


Utskottsberedning: 2013/14:CU5
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 2 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2012/13:178 (pdf, 419 kB)

Proposition 2012/13:168

Regeringens proposition 2012/13:168 Preskription och information i Prop. försäkringssammanhang 2012/13:168 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 13 juni 2013 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Den som drabbas av en skada kan ha


Utskottsberedning: 2013/14:CU4
Riksdagsbeslut (4 förslag): , 4 bifall,

Proposition 2012/13:168 (pdf, 666 kB)

Utskottsmöte 2012/13:36 Torsdag 2013-06-13 kl. 08:30

Föredragningslista Civilutskottet 2012/13:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:36 Datum och tid: 2013-06-13 08:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Handläggningen av vissa associationsrättsliga ärenden CU22 Beredning och eventuell justering Prop. 166 Föredragande: PS 3. Ändringar i lagen om dödförklaring

2013-06-13 08:30:00

Utskottsmöte 2012/13:44 Tisdag 2013-06-11 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:44 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:44 Datum och tid: 2013-06-11 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Justering Prop.100, Skriv. 127 och 137, yttranden och motioner Föredraganden: CH, AT, JS 3. Nya regler för finansiella

2013-06-11 11:00:00

Utskottsmöte 2012/13:35 Tisdag 2013-06-11 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2012/13:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:35 Datum och tid: 2013-06-11 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Överläggning med företrädare för regeringen Förordning om konsumentprodukters säkerhet Statssekreterare Oscar Wåglund Söderström m. fl. 3. EU-förslag om

2013-06-11 11:00:00

Utskottsmöte 2012/13:43 Tisdag 2013-06-04 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:43 Datum och tid: 2013-06-04 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Vårändringsbudget för 2013 FiU21 Justering Prop. 2012/13:99, yttranden och motioner Föredragande: JS 3. Medgivande för Riksbanken att överlåta Sveriges andel av

2013-06-04 11:00:00

Proposition 2012/13:171

Regeringens proposition 2012/13:171 Kompetens och oberoende vid upprättandet av Prop. energideklarationer 2012/13:171 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 30 maj 2013 Fredrik Reinfeldt Annie Lööf Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås ändringar


Utskottsberedning: 2013/14:CU3
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2012/13:171 (pdf, 138 kB)

Utskottsmöte 2012/13:42 Torsdag 2013-05-30 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:42 Datum och tid: 2013-05-30 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2012 FiU34 Justering Skriv. 102 Föredagande: AT 3. Granskning av grönbok om långfristiga finansieringsbehov i den europeiska

2013-05-30 10:30:00

Utskottsmöte 2012/13:34 Torsdag 2013-05-30 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2012/13:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:34 Datum och tid: 2013-05-30 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport om statens tillsyn av information på tjänstepensionsmarknaden CU18 Justering Skr. 2012/13:91 och motion Föredragande: CH 3. EU-förslag

2013-05-30 09:30:00

Utskottsmöte 2012/13:41 Tisdag 2013-05-28 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:41 Datum och tid: 2013-05-28 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Beredning Prop.100, Skriv. 127 och 137, yttranden och motioner Föredraganden: CH, AT, JS 3. Övriga frågor 4. Justering

2013-05-28 11:00:00

Proposition 2012/13:166

Regeringens proposition 2012/13:166 Handläggningen av vissa associationsrättsliga Prop. ärenden 2012/13:166 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 23 maj 2013 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås att ansvaret


Utskottsberedning: 2012/13:CU22
Riksdagsbeslut (8 förslag): , 8 bifall,

Proposition 2012/13:166 (pdf, 620 kB)

Proposition 2012/13:158

Regeringens proposition 2012/13:158 Ändringar i lagen om dödförklaring Prop. 2012/13:158 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 23 maj 2013 Fredrik Reinfeldt Anders Borg Finansdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås förtydliganden och ändringar i


Utskottsberedning: 2013/14:CU2
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2012/13:158 (pdf, 246 kB)

Skrivelse 2012/13:130

prop 2012/13 130 Regeringens skrivelse 2012/13:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. Skr. 2012 2012/13:130 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 16 maj 2013 Maria Larsson Peter Norman Finansdepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen lämnar regeringen en


Utskottsberedning: Följdmotioner: 1

Skrivelse 2012/13:130 (pdf, 5649 kB)

Utskottsmöte 2012/13:40 Torsdag 2013-05-23 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:40 Datum och tid: 2013-05-23 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Ägarstyrningen av SBAB FiU38 Justering Skriv. 119 Föredragande: JS 3. Vårändringsbudget för 2013 FiU21 Beredning Prop. 99, yttranden och motioner Föredragande:

2013-05-23 10:30:00

Utskottsmöte 2012/13:33 Torsdag 2013-05-23 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2012/13:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:33 Datum och tid: 2013-05-23 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Konsumentverket Generaldirektören Gunnar Larsson m.fl. Informationen kommer att pågå till cirka kl. 10:30. 3. Överläggning under förutsättning

2013-05-23 09:30:00

Utskottsmöte 2012/13:39 Tisdag 2013-05-21 kl. 09:25

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:39 Datum och tid: 2013-05-21 09:25 Plats: Förstakammarsalen 1. Öppen utfrågning om Finanspolitiska rådets rapport Lars Jonung, Finanspolitiska rådets ordförande Anders Björklund, ledamot i Finanspolitiska rådet Stefan Gerlach, vice

2013-05-21 09:25:00