Dokument & lagar (1 497 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:11 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket om skolledarskap Generaldirektören Peter Fredriksson med medarbetare från Skolverket Information om Samverkan för bästa skola på Skolverkets webbplats

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:13 Tisdag 2019-11-26 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:13 Datum och tid: 2019-11-26 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. EU-bevakning 3. Riksrevisionens rapport om regeringens styrning av länsstyrelserna KU2 Fortsatt beredning Skr. 2018/19:117 Föredragande: LW 4. Forskning

2019-11-26 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Torsdag 2019-11-21 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-21 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Universitets- och högskolerådet om statistik över antagning till lärarutbildning Generaldirektören Karin Röding med medarbetare från Universitets- och högskolerådet

2019-11-21 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:12 Torsdag 2019-11-21 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:12 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:12 Datum och tid: 2019-11-21 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Mottagande av motioner Fråga om mottagande av motion 2019/20:3046 av Lotta Finstorp M yrkande 11 från kulturutskottet och motion

2019-11-21 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om rymdlösningar för ett hållbart Arktis Statssekreteraren Malin Cederfeldt Östberg med medarbetare från Utbildningsdepartementet Promemoria från Utbildningsdepartementet

2019-11-14 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information Rådets ordförande Ingemar Nilsson 2. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om

2019-11-14 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:07 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument Lista över förslag till EU-överläggningar 4. Rätt till utbildning

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1 Fortsatt beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Redog. 2018/19:RS1 Information av riksdagsdirektören m.fl. Föredragande: LW 2. Justering

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-11-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:06 2. Anmälningar Dnr 431-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Skolinspektionens uppföljning av brister

2019-11-07 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-07 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Val av ställföreträdande JO Beslut Föredragande: PN 3. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om regionindelning KU3 Fortsatt beredning

2019-11-07 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Dataskydd och tryck- och yttrandefrihet Information Statssekreterare Catharina Espmark med medarbetare vid Justitiedepartementet Föredragande: JFG 2. Justering av protokoll

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Torsdag 2019-10-24 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-24 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om En stark ekonomisk bas för Europa: sträva efter effektivitet och kvalitet i utbildning Statsrådet Anna Ekström med medarbetare från Utbildningsdepartementet

2019-10-24 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Arbetet i frågor som rör Kina Fråga om yttrande till utrikesutskottet Skriv. 2019/20:18 och motioner Föredragande: KÖ 3. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1

2019-10-24 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om förslag till omarbetning av förordningen om Europeiska institutet för innovation och teknik EIT samt förslag till strategiskt innovationsprogram för EIT för

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Utgiftsram för utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: LW 5.

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-17 kl. 09:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-17 09:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:03 2. Anmälningar Dnr 266-2019/20 Dnr 267-2019/20 Dnr 2268-2018/19 3. Inkomna EU-dokument 4. Etikprövnin g av forskn ing tydligare

2019-10-17 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Erfarenheter från 2019 års val till Europaparlamentet m.m. Information Företrädare från Valmyndigheten 2. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Torsdag 2019-10-10 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-10 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:02 2. Anmälningar Dnr 226-2019/20 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument Lista över förslag till EU-överläggningar

2019-10-10 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Riksdagens ombudsmän JO Information Chefsjustitieombudsmannen Elisabeth Rynning Fråga om utskottsinitiativ Fortsatt beredning Föredragande: JFG 2. Anmälningar 3. Utgiftsram

2019-10-10 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Aktuella EU-frågor Information Statsrådet Hans Dahlgren med medarbetare vid Statsrådsberedningen 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. EU-bevakning 5. Ett modernt

2019-10-08 11:00:00