Dokument & lagar (93 träffar)

Utskottsmöte 2016/17:6 Tisdag 2016-10-25 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:6 Datum och tid: 2016-10-25 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:5 2. Anmälningar Dnr 354-2016/17 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:6 4. Utgiftsramar för utgiftsområdena

2016-10-25 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:5 Tisdag 2016-10-18 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:5 Datum och tid: 2016-10-18 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:4 2. Anmälningar Dnr 248-2016/17 Dnr 255-2016/17 Dnr 283-2016/17 3. Inkomna EU-dokument 4. Granskning av ny kompetensagenda för

2016-10-18 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:4 Torsdag 2016-10-13 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:4 Datum och tid: 2016-10-13 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:3 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Stiftelsen Riksbankens jubileumsfonds bidrag till svensk

2016-10-13 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:3 Tisdag 2016-10-11 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:3 Datum och tid: 2016-10-11 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om Ny kompetensagenda för Europa och övriga aktuella frågor Statsrådet Anna Ekström m.fl.Utbildningsdepartementet 2. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:2

2016-10-11 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:2 Torsdag 2016-09-29 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:2 Datum och tid: 2016-09-29 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om en ny kompetensagenda för Europa Statssekreteraren Erik Nilsson, departementsrådet Håkan Emsgård och departementssekreteraren Karl Sälgström Rådspromemoria

2016-09-29 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:1 Tisdag 2016-09-20 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:1 Datum och tid: 2016-09-20 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Anmälningar Dnr 2597-2015/16 Dnr 2612-2015/16 2. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:1 3. Fler elever i fler skolor UbU3 Justering Prop. 2015/16:184

2016-09-20 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:24

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:24 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:24 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 11.00-11.20 Riksrevisionen föredrar granskningen Klassificering av kurser vid universitet och högskolor regeringens styrning och Högskoleverkets uppföljning

2010-06-15 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:23

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:23 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:23 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU21 Ny skollag 4. Anmälan till kammardebatt om betänkande 2009/10:UbU21

2010-06-03 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:22

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:22 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:22 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU23 En akademi i tiden ökad frihet för universitet och högskolor

2010-05-27 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:21

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:21 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:21 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 09.00-09.30 Överläggning om vissa EU-frågor statssekreterare Peter Honeth m.fl.2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Justering av förslag till

2010-05-20 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:20

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:20 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:20 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 09.00-09.20 Saco-förbund inom vårdsektorn om proposition 2009/10:149 En akademi i tiden ökad frihet för universitet och högskolor Gunilla Klingberg,

2010-05-06 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:19

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:19 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:19 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 08.00 Aktuella högskolefrågor Externa deltagare Utbildningsdepartementet Högskole- och forskningsminister Tobias Krantz Statssekreterare Peter Honeth

2010-04-22 08:00:00

Utskottsmöte 2009/10:18

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:18 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:18 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU16 Ny lärarutbildning 4. Anmälan till kammardebatt om betänkande

2010-04-15 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:17

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:17 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:17 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 9.00-9.30 Delegationen för jämställdhet i högskolan presenterar sin verksamhet Pia Sandvik Wiklund och Pontus Ringborg 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar

2010-04-08 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:16

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:16 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:16 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Föredragning av proposition 2009/10:65 Konkurrera med kvalitet studieavgifter för utländska studenter FPM-UbU15

2010-03-18 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:15 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:15 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Statssekreterare Peter Honeth informerar om aktuella EU-frågor 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU14

2010-03-11 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:14

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:14 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:14 Datum och tid: 11:00 Plats: Förstakammarsalen Föredragningslista Öppen utfrågning: Vad påverkar resultaten i svensk grundskola Bilagor Program på papper i basen Deltagarlista på papper i

2010-03-09 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:13

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:13 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:13 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 9.00-09.45 Riksrevisionen presenterar aktuella rapporter Jan Landahl, Fredrik Friberg, Pernilla Jonsson, Inger Rydén Bergendahl och Leif Svensson 2. Justering

2010-03-04 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:12

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:12 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:12 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 09.00-09.45 Skolverket om undervisningen i språk Tommy Lagergren, Ingrid Lindskog och Torun Rudin 2. Kl. 09.45-10.15 Skolverket presenterar vissa fördjupade

2010-02-18 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:11

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:11 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:11 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista redragningslista 1. Kl. 09.00-09.30 Sveriges Skolledarförbund om aktuella skolfrågor ordförande Lars Flodin, kanslichef Tord Hamnegård, utredare Lena Linnerborg

2010-02-11 09:00:00