Dokument & lagar (118 träffar)

Utskottsmöte 2009/10:10

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:10 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:10 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 9.00-9.30 Nationellt centrum för utomhuspedagogik informerar om sin verksamhet Anders Szczepanski och Börje Steen 2. Kl. 9.30-10.00 Specialpedagogiska

2010-02-04 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:9

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:9 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:9 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Föredragning av motioner om forskning och forskarutbildning FPM-UbU10 4. Föredragning av motioner om vuxenutbildning

2009-12-08 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:8

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:8 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:8 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkanden 2009/10:UbU1 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning 2009/10:UbU6

2009-11-26 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:7

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:7 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:7 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU2 Utgiftsområde 15 Studiestöd utlåtande 2009/10:UbU4 Utlåtande över

2009-11-19 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:6

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:6 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:6 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Statssekreterare Peter Honeth informerar om aktuella EU-frågor 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU5

2009-11-12 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:5

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:5 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:5 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Skolverket informerar om dels nationella prov kl. 9-9.30dels segregering och skolresultat kl. 9.30-10.00 Deltagare från Skolverket: Per Thullberg, generaldirektör

2009-10-22 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:4

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:4 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:4 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Föredragning av proposition 2009/10:1 Budgetpropositionen för 2010, utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

2009-10-20 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:3

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:3 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:3 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Presentation av betänkande från Delegationen för jämställdhet i skolan utredaren Anna Ekström, sekreteraren Ulf Andersson, sekreteraren Kent Eriksson 2. Justering

2009-10-15 09:00:00

Utskottsmöte 2009/10:2

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:2 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:2 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Högskole- och forskningsminister Tobias Krantz informerar om aktuella frågor 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Justering av förslag till betänkande

2009-10-13 11:00:00

Utskottsmöte 2009/10:1

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2009/10:1 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:1 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Organisationen Ung Företagsamhet uppvaktar angående gymnasieskolan Magnus N:son Olsson och Helena Fond 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Föredragning

2009-09-17 09:00:00

Utskottsmöte 2007/08:25

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:25 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:25 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till yttranden 2007/08:UbU2y Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008 2007/08:UbU3y 2008 års

2008-05-20 11:00:00

Utskottsmöte 2007/08:24

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:24 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:24 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. För yttrande till finansutskottet föredragning av proposition 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008

2008-05-13 11:00:00

Utskottsmöte 2007/08:23

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:23 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:23 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 09.00 Presentation av betänkande från Utredningen om utvärdering av myndighetsorganisationen för forskningsfinansiering utredningssekreterarna Mats Benner

2008-05-08 09:00:00

Utskottsmöte 2007/08:22

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:22 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:22 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 9.00 Information om aktuella EU-frågor tjänstemän från Utbildningsdepartementet 2. Kl. 9.30 Information om IVA:s och Vinnovas Forsknings- och framtidssyn

2008-04-24 09:00:00

Utskottsmöte 2007/08:21

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:21 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:21 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Kl. 9-9.30 Information om European Spallation Source regeringens förhandlare Allan Larsson 2. Kl. 9.30-10.00 Presentation av gymnasieutredningens betänkande

2008-04-10 09:00:00

Utskottsmöte 2007/08:20

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:20 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:20 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Presentation av betänkandet Världsklass Åtgärdsplan för den kliniska forskningen professor Olle Stendahl 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. Justering

2008-04-08 11:00:00

Utskottsmöte 2007/08:19

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:19 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:19 Datum och tid: 08:00 Plats: RÖ4-30 Föredragningslista 1. Kl. 08.00 i RÖ4-30 Justering av protokoll 2. Justering av förslag till betänkande 2007/08:UbU11 Grundskolan 3. Anmälan till kammardebatt om betänkande 2007/08:UbU11

2008-04-03 08:00:00

Utskottsmöte 2007/08:18

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:18 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:18 Datum och tid: 10:30 Plats: Skandiasalen Föredragningslista Öppen utfrågning om framgångsrika skolor Bilagor Program på papper i basen Deltagarlista på papper i

2008-04-01 10:30:00

Utskottsmöte 2007/08:17

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:17 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:17 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justering av förslag till betänkanden 2007/08:UbU11 Grundskolan 2007/08:UbU12 Vissa etikprövningsfrågor m.m. 4.

2008-03-27 09:00:00

Utskottsmöte 2007/08:16

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2007/08:16 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2007/08:16 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-30 Föredragningslista 1. Jernkontoret presenterar sin forskningsstrategi vd Elisabeth Nilsson 2. Presentation av betänkandet Frivux valfrihet i vuxenutbildningen utredaren Mats Gerdau

2008-03-13 09:00:00