Dokument & lagar (237 träffar)

Utskottsmöte 2016/17:27 Torsdag 2017-03-02 kl. 09:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:27 Datum och tid: 2017-03-02 09:15 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:26 2. Anmälningar Dnr 1384-2016/17 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Gymnasieskola UbU15 Justering Motioner

2017-03-02 09:15:00

Omröstning 2016/17:UbU10 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4

Votering: betänkande 2016/17:UbU10 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4, förslagspunkt 2 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4 Datum: 2017-03-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 M, C, L, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 105 0 0 8 M 0 75

2017-03-01

Omröstning 2016/17:UbU10 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4

Votering: betänkande 2016/17:UbU10 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4, förslagspunkt 1 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4 Datum: 2017-03-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 105 0 0 8 M 75 0 0 9 SD

2017-03-01

Utskottsmöte 2016/17:26 Tisdag 2017-02-28 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:26 Datum och tid: 2017-02-28 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:25 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Kunskap i samverkan för samhällets utmaningar och stärkt

2017-02-28 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:25 Torsdag 2017-02-23 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:25 Datum och tid: 2017-02-23 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Specialpedagogiska skolmyndigheten Generaldirektören Greger Bååth samt avdelningscheferna Åsa Karle och Christer Fleur 2. Justering av proto koll Protokoll

2017-02-23 10:00:00

Omröstning 2016/17:UbU14 Förskolan

Votering: betänkande 2016/17:UbU14 Förskolan, förslagspunkt 6 Förskolan Datum: 2017-02-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 17 M 71 0 0 13 SD 37 0 0 10 MP 21 0 0 4 C 16 0 0 6 V 19 0 0 2 L 17 0 0 2 KD 0

2017-02-22

Omröstning 2016/17:UbU14 Förskolan

Votering: betänkande 2016/17:UbU14 Förskolan, förslagspunkt 5 Förskolan Datum: 2017-02-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 2 17 M 1 0 70 13 SD 0 37 0 10 MP 20 0 0 5 C 16 0 0 6 V 0 0 19 2 L 16 0 0 3 KD 0

2017-02-22

Omröstning 2016/17:UbU14 Förskolan

Votering: betänkande 2016/17:UbU14 Förskolan, förslagspunkt 3 Förskolan Datum: 2017-02-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 17 M 71 0 0 13 SD 0 37 0 10 MP 21 0 0 4 C 16 0 0 6 V 19 0 0 2 L 17 0 0 2 KD 0

2017-02-22

Omröstning 2016/17:UbU14 Förskolan

Votering: betänkande 2016/17:UbU14 Förskolan, förslagspunkt 2 Förskolan Datum: 2017-02-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 C Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 96 0 0 17 M 71 0 0 13 SD 37 0 0 10 MP 21 0 0 4 C 0 16 0 6 V 19 0 0 2 L 17 0 0 2 KD 14

2017-02-22

Omröstning 2016/17:UbU14 Förskolan

Votering: betänkande 2016/17:UbU14 Förskolan, förslagspunkt 1 Förskolan Datum: 2017-02-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 94 0 2 17 M 0 71 0 13 SD 0 0 37 10 MP 19 0 0 6 C 0 0 16 6 V 2 0 17 2 L 16 0 0 3 KD 14

2017-02-22

Utskottsmöte 2016/17:24 Torsdag 2017-02-16 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:24 Datum och tid: 2017-02-16 10:00 Plats: RÖ 4-30 1 Information från Sveriges ständiga representation vid Europeiska Unionen Forsknings- och rymdrådet Per-Erik Yngwe 2. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:23 3. Anmälningar

2017-02-16 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:23 Tisdag 2017-02-14 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:23 Datum och tid: 2017-02-14 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om en rymdstrategi för Europa Statsrådet Helene Hellmark Knutsson, politiskt sakkunnige Anders Lönn och kanslirådet Mattias Jennerholm Regeringens faktapromemoria

2017-02-14 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:22 Torsdag 2017-02-02 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:22 Datum och tid: 2017-02-02 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning o m att investera i Europas ungdomar med fokus på Europeiska solidaritetskåren Statssekreteraren Helene Öberg, departementsrådet Håkan Emsgård, departementsrådet

2017-02-02 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:21 Tisdag 2017-01-31 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:21 Datum och tid: 2017-01-31 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om En rymdstrategi för nytta och tillväxt SOU 2015:75 Rymdutredaren och f.d. landshövdingen Ingemar Skogö 2. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:20 3. Anmälningar

2017-01-31 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:20 Torsdag 2017-01-26 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:20 Datum och tid: 2017-01-26 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket om gymnasiefrågor Enhetschefen Torun Rudin och undervisningsrådet Bengt Weidow, båda från Skolverkets enhet för gymnasieskola, avdelningen för läroplaner

2017-01-26 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:19 Tisdag 2017-01-24 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:19 Datum och tid: 2017-01-24 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:18 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument och EU-blad Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2016/17:17 4. Förskolan UbU14 Beredning

2017-01-24 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:18 Torsdag 2017-01-19 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:18 Datum och tid: 2017-01-19 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från nätverket INCLUDE om breddad rekrytering och breddat deltagande i högre utbildning Ordföranden Patricia Staaf, vice-ordföranden, Carina Carlund och ledamoten

2017-01-19 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:17 Tisdag 2017-01-17 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:17 Datum och tid: 2017-01-17 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2016/17:16 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument 4. Förändring av ägarandelarna i en europeisk synkrotronljusanläggning UbU11 Beredning

2017-01-17 11:00:00

Utskottsmöte 2016/17:16 Torsdag 2017-01-12 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:16 Datum och tid: 2017-01-12 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Statens medicinsk-etiska råd SMER om rapporten Etiska bedömningar i gränslandet mellan hälso- och sjukvård och forskning, 2016:1 Ordföranden för SMER Kjell

2017-01-12 10:00:00

Utskottsmöte 2016/17:15 Torsdag 2016-12-15 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2016/17:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2016/17:15 Datum och tid: 2016-12-15 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Skolverket om Pisa-rapporten Projektledaren för Pisa Eva Lundgren, enhetschefen för Internationella studier Pontus Wallin, avdelningssamordnaren Anders Fredriksson

2016-12-15 10:00:00