Dokument & lagar (616 träffar)

Utskottsmöte 2013/14:35 Torsdag 2014-09-18 kl. 13:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:35 Datum och tid: 2014-09-18 13:00 Plats: RÖ 4-43 1. Kommissionens förslag om ändring i Dublinförordningen om ensamkommande barn Subsidiaritetsprövning. Ev beslut KOM2014 382 och faktapromemoria 2013/14:FPM103 Föredragande: SS 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde

2014-09-18 13:00:00

Utskottsmöte 2013/14:34 Torsdag 2014-06-12 kl. 08:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:34 Datum och tid: 2014-06-12 08:00 Plats: RÖ 4-43 1. Ministerrådsmöte, sociala frågor EPSCO Återrapportering Statssekreterare Anna Pettersson Westerberg, Socialdepartementet 2. Den europeiska planeringsterminen 2014: Bidrag

2014-06-12 08:00:00

Utskottsmöte 2013/14:37 Torsdag 2014-06-05 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2013/14:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:37 Datum och tid: 2014-06-05 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Information från Regelrådet Ordförande Karin Lindell och kanslichef Christina Fors, Regelrådet, lämnar information om verksamheten. 3. Herrelösa verk

2014-06-05 10:00:00

Utskottsmöte 2013/14:33 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Information av Inspektionen för socialförsäkringen Generaldirektör Per Molander m.fl. informerar om inspektionens rapporter 2014:5 Läkarintygens betydelse för sjukfrånvaron

2014-06-03 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:36 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2013/14:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:36 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Information från Näringsdepartementet Statssekreterare Daniel Johansson med medarbetare från Näringsdepartementet lämnar information inför möte med rådet för transport, telekommunikation

2014-06-03 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:32 Tisdag 2014-05-27 kl. 09:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:32 Datum och tid: 2014-05-27 09:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Ministerrådsmöte, rättsliga och inrikes frågor RIF Återrapportering Statssekreterare Minna Ljunggren, Justitiedepartementet 3. Meddelande om

2014-05-27 09:00:00

Utskottsmöte 2013/14:35 Tisdag 2014-05-27 kl. 09:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2013/14:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:35 Datum och tid: 2014-05-27 09:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Återreglering av viss flygtrafiktjänst Justering av yttrande till trafikutskottet Föredragande: LS 3. Subsidiaritetsprövning av förslag till förordning

2014-05-27 09:00:00

Motion 2013/14:Sf32 av David Lång (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf32 av David Lång SD med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring 201314SD493 med anledning av regeringens proposition 2013 14 227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2013/14:Sf32 av David Lång (SD) (doc, 44 kB)

Motion 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring 201314S32009 med anledning av regeringens proposition 2013 14 227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2013/14:Sf31 av Tomas Eneroth m.fl. (S) (doc, 53 kB)

Motion 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring 201314V med anledning av regeringens proposition 2013 14 227 Åtgärder mot missbruk av reglerna för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2013/14:Sf30 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (doc, 52 kB)

Utskottsmöte 2013/14:31 Torsdag 2014-05-08 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:31 Datum och tid: 2014-05-08 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Konvention om social trygghet mellan Sverige och Sydkorea SfU10 Justering Prop. 2013/14:137 och motion Föredragande: KS 3. Särskilt ömmande

2014-05-08 10:30:00

Utskottsmöte 2013/14:34 Torsdag 2014-05-08 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2013/14:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:34 Datum och tid: 2014-05-08 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Information från Utrikesdepartementet Politisk sakkunnige Jens Söderblom, departementsråd Per-Arne Hjelmborn, kansliråd Maria Ramstedt, departementssekreterare Åsa Botes och departementssekreterare

2014-05-08 10:00:00

Utskottsmöte 2013/14:30 Tisdag 2014-05-06 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:30 Datum och tid: 2014-05-06 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Information av Försäkringskassan Generaldirektör Dan Eliasson 2. Information av Socialdepartementet Socialförsäkringsminister Ulf Kristersson 3. Justering av protokoll

2014-05-06 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:33 Tisdag 2014-05-06 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-05-06 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Information från Justitiedepartementet Statssekreterare Martin Valfridsson med medarbetare från Justitiedepartementet lämnar information inför konkurrenskraftsrådet KKR den 26-27

2014-05-06 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:29 Tisdag 2014-04-29 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:29 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:29 Datum och tid: 2014-04-29 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser SfU5y Justering Skr. 2013/14:75 Föredragande: SS 3. Vårändringsbudget för 2014 Fråga

2014-04-29 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:32 Tisdag 2014-04-29 kl. 11:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2013/14:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:32 Datum och tid: 2014-04-29 11:00 Plats: RÖ 4-27 1. Information från Utrikesdepartementet Handelsminister Ewa Björling med medarbetare lämnar information inför rådet för utrikes frågor handel den 8 maj 2014. 2. Justering av protokoll

2014-04-29 11:00:00

Motion 2013/14:Sf27 av David Lång (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf27 av David Lång SD med anledning av prop. 2013/14:217 Enklare regler om uppehållstillstånd för vissa vårdnadshavare som sammanbor med barn i Sverige 201314SD487 med anledning av proposition 2013 14 217 enklare regler om uppehållstillstånd för vissa vårdnadshavare som sambor med barn


Utskottsberedning: 2013/14:SfU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf27 av David Lång (SD) (doc, 43 kB)

Motion 2013/14:Sf26 av David Lång (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf26 av David Lång SD med anledning av prop. 2013/14:216 Särskilt ömmande omständigheter 201314SD486 med anledning av regeringens proposition 2013 14 216 särskilt ömmande omständigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2013/14:216 Särskilt ömmande omständigheter.


Utskottsberedning: 2013/14:SfU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf26 av David Lång (SD) (doc, 42 kB)

Utskottsmöte 2013/14:31 Onsdag 2014-04-16 kl. 08:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2013/14:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:31 Datum och tid: 2014-04-16 08:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Överlämnande av lagförslag Fråga om överlämnande av de i propositionen 2013/14:174 framlagda förslagen till lag om ändring i jordabalken, lagförslag 4,

2014-04-16 08:00:00

Motion 2013/14:Sf29 av David Lång (SD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf29 av David Lång SD med anledning av prop. 2013/14:213 Cirkulär migration och utveckling 201314SD482 med anledning av proposition 2013 14 213 Cirkulär migration och utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2013/14:213 Cirkulär migration och utveckling.


Utskottsberedning: 2013/14:SfU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf29 av David Lång (SD) (doc, 45 kB)