Dokument & lagar (40 707 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-10-03 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-03 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2019/20:1 av den 24 september 2019 2. Fråga om närvaro vid utskottssammanträde 3. Information från Myndigheten för press, radio och

2019-10-03 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-10-03 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-03 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisorn Helena Lindberg m.fl. presenterar granskningsrapporten Stödet till kommuner för ökat bostadsbyggande 3. Elektroniska

2019-10-03 09:30:00

Skriftlig fråga 2019/20:101 av Lars Püss (M)

Fråga 2019/20:101 Försvarsberedningens förslag och ekonomiska ram av Lars Püss M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Enligt uppgifter i Dagens Nyheter 1/10 2019 har försvarsminister Peter Hultqvist lovat att Försvarsberedningens förslag ska genomföras i sin helhet utifrån den uppgörelse, inklusive den ekonomiska ramen,

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:101 av Lars Püss (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:100 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:100 Stängningen av apoteket i Föllinge av Kalle Olsson S till Socialminister Lena Hallengren S Apoteket AB har meddelat att apoteket i Föllinge, Krokoms kommun, ska stänga i december 2019. Anledningen som anförs är att Apoteket har haft problem att rekrytera personal. En stängning av apoteket i Föllinge

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:100 av Kalle Olsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:99 Kriminalisering av deltagande i terrororganisation av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:99 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:98 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:98 Lagföring av återvändande IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma IS-terrorister

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:98 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:97 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:97 En internationell tribunal för dömandet av IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Jag hade i våras en interpellationsdebatt med socialminister Lena Hallengren om försörjningsstöd till IS-terrorister där hon, rätteligen, noterade att möjligheten att döma

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:97 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:96 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:96 Stöd till IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Socialminister Lena Hallengren S Jag skulle vilja ställa några uppföljningsfrågor efter min interpellationsdebatt med anledning av interpellation 2018/19:214 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister Under interpellationsdebatten fick jag intrycket

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:96 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:95 av Henrik Vinge (SD)

Fråga 2019/20:95 Försörjningsstöd till IS-terrorister av Henrik Vinge SD till Socialminister Lena Hallengren S Jag skulle vilja ställa några uppföljningsfrågor efter min interpellationsdebatt med anledning av interpellation 2018/19:214 Kommunala åtgärder för återvändande IS-terrorister Under interpellationsdebatten

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:95 av Henrik Vinge (SD) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S)

Fråga 2019/20:94 Arbetskraftsinvandring av Peter Persson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I slutet av 2008 liberaliserade den dåvarande borgerliga regeringen Reinfeldt Sveriges regelverk för arbetskraftsinvandring från länder utanför EU. Reformen bidrog till att göra Sverige till en av västvärldens

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:94 av Peter Persson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:93 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:93 Osund konkurrens av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Lena Micko S Januariöverenskommelsen är något som den rödgröna regeringen alltid håller fram som det viktigaste samarbetsdokumentet och som en garant för att Centerpartiet och Liberalerna ska ge sitt stöd till den rödgröna regeringen. Den

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:93 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:92 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:92 Åtgärder för att minska sjukskrivningarna av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Vid en granskning av antalet sjukskrivningar kan jag konstatera att 602 000 personer fick sjukpenning någon gång under året. 64 procent av dessa var kvinnor och 36 procent män. Det är en oroande

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:92 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:91 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:91 Rehabiliteringskedjan av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S År 2008 infördes rehabiliteringskedjan som en större del av sjukförsäkringen. Det var en reform som påbörjades under statsminister Göran Perssons ledning men den S-ledda regeringen valde att inte lägga fram den

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:91 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:90 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:90 En översyn av Försäkringskassans beslutsstöd av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I Riksrevisionens rapport om bedömning av arbetsförmåga vid psykisk ohälsa granskar man varför det finns kvalitetsbrister i läkarintygen och vilka hinder läkare upplever i sin bedömning av

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:90 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:89 av Per Schöldberg (C)

Fråga 2019/20:89 Sjöfartsverket och avtal med regioner av Per Schöldberg C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S År 2018 meddelade Sjöfartsverket Region Kronoberg att man avser att avsluta samarbetsavtalet rörande sjukvårdstransporter med berörda regioner. Konsekvensen blir att Kronoberg står utan direkt möjlighet

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-17 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:89 av Per Schöldberg (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:88 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2019/20:88 Fackförbundens företrädesrätt att utse skyddsombud av Magnus Persson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Den fackliga organisationsgraden fortsätter att minska, och minskningen är störst bland arbetare, enligt regeringens egna siffror. 2018 var siffran 59 procent. Detta gör att även dagens miljöarbete

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2019/20:88 av Magnus Persson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:87 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:87 Brister i samhällets ansvar av Ebba Hermansson SD till Statsrådet Mikael Damberg S I en artikel i Expressen den 30 september med rubriken Larmade om hedersvåld innan hon blev mördad berättas det om en kvinna som i december 2018 blev mördad av sin exmake. Kvinnan i artikeln hade vid flertalet tillfällen

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:87 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:86 Pojkars skolresultat av Ebba Hermansson SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Trots att ett av regeringens jämställdhetspolitiska delmål handlar om jämställd utbildning är skillnaden fortfarande stor mellan pojkar och flickor när det kommer till skolresultat. Flickor presterar bättre än pojkar i

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:86 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:85 av Ebba Hermansson (SD)

Fråga 2019/20:85 Självmordstalen bland män av Ebba Hermansson SD till Socialminister Lena Hallengren S Män har under en längre tid varit överrepresenterade bland de personer som begår självmord i Sverige. Enligt Folkhälsomyndigheten dog 1 268 personer av suicid år 2018. I 886 fall var personen en man. Det utgör ungefär

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:85 av Ebba Hermansson (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD)

Fråga 2019/20:84 Antalet polisutbildade 2024 av Adam Marttinen SD till Statsrådet Mikael Damberg S Sverigedemokraterna stakade ut målet om att utbilda ytterligare 7 000 nya poliser under budgetperioden med påbörjad start 2015. Vid den tiden menade den rödgröna regeringen att Sverige hade tillräckligt många poliser och

Inlämnad: 2019-10-02 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:84 av Adam Marttinen (SD) (pdf, 86 kB)