Dokument & lagar (22 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information Rådets ordförande Ingemar Nilsson 2. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om

2019-11-14 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:11 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Extra ändringsbudget Beredning Föredragande: KD Bilagor 1. Särskilt protokoll 2019/20:10 3. Skrivelse från Regeringskansliet,

2019-11-14 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1 Fortsatt beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Redog. 2018/19:RS1 Information av riksdagsdirektören m.fl. Föredragande: LW 2. Justering

2019-11-12 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:10 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringsprotokollen Beredning Föredragande: JJ och SS 4. Vissa förvaltningsärenden Beredning Föredragande: JJ 5. Regeringens

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-07 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Val av ställföreträdande JO Beslut Föredragande: PN 3. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om regionindelning KU3 Fortsatt beredning

2019-11-07 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:9 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-07 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Myndigheter med styrelser Beredning Föredragande: LW 4. Regeringsskiftet 20182019 Beredning Föredragande: SS 5. Re geringens

2019-11-07 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Dataskydd och tryck- och yttrandefrihet Information Statssekreterare Catharina Espmark med medarbetare vid Justitiedepartementet Föredragande: JFG 2. Justering av protokoll

2019-11-05 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:8 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa förvaltningsärenden Beredning Föredragande JJ 4. Regeringens kontroll av myndighetsföreskrifter Beredning Föredragande

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Arbetet i frågor som rör Kina Fråga om yttrande till utrikesutskottet Skriv. 2019/20:18 och motioner Föredragande: KÖ 3. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1

2019-10-24 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. En övergångsregerings befogenheter Beredning Föredragande: ACB Bilagor 1. Särskilt protokoll 2019/20:6 3.

2019-10-24 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Utgiftsram för utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: LW 5.

2019-10-22 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Extra ändringsbudget Beredning Föredragande: KD 4. Regeringsprotokollen Beredning Föredragande: JJ och SS 5. En övergångsregerings

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Erfarenheter från 2019 års val till Europaparlamentet m.m. Information Företrädare från Valmyndigheten 2. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information

2019-10-15 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Myndigheter med styrelser Beredning Föredragande: LW Bilagor 1. Särskilt protokoll 2019/20:4 3.

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Riksdagens ombudsmän JO Information Chefsjustitieombudsmannen Elisabeth Rynning Fråga om utskottsinitiativ Fortsatt beredning Föredragande: JFG 2. Anmälningar 3. Utgiftsram

2019-10-10 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringens kontroll av myndighetsföreskrifter Beredning Föredragande: JFG 4. Regeringens kontroll av kommissionens befogenhet

2019-10-10 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Aktuella EU-frågor Information Statsrådet Hans Dahlgren med medarbetare vid Statsrådsberedningen 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. EU-bevakning 5. Ett modernt

2019-10-08 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Vissa förvaltningsärenden Föredragande: JJ 4. Regeringens sammansättning och regeringsarbetets organisation Beredning Föredragande:

2019-10-08 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. EU:s anslutning till Europakonventionen Skriftlig information Föredragande: KÖ 5. Rådsslutsatser om EU:s stadga

2019-09-26 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringsprotokollen Föredragande: JJ och SS 4. En övergångsregerings befogenheter Föredragande ACB Bilagor 1. Protokoll 3-4.

2019-09-26 09:00:00

Paginering