Dokument & lagar (1 183 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Associationsrätt CU11 Preliminär justering Motioner Föredragande: BE, RH 3. Hyresrätt CU9 Beredning 2 Motioner Föredragande: EH 4. En utvecklad översiktsplanering

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Arbetet m ed EU-kommissionens vägledning avseende tillämpningen av art- och habitatdirektivet 92/43/EEG Information Statssekreterare Gunvor G Ericson Miljödepartementet

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:18 Torsdag 2020-01-30 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:18 Datum och tid: 2020-01-30 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Skogspolitik MJU7 Fortsatt beredning Motioner Föredragande: BN 3. Djurskydd MJU9 Beredning Motioner Föredragande: AS 4. Fiskeripolitik

2020-01-30 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Torsdag 2020-01-30 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-01-30 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Konsumenträtt CU14 Beredning 1 Motioner Föredragande: Sjö 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 6 februari 2020 kl. 9.30

2020-01-30 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Tisdag 2019-09-24 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-24 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport om statens vägledning av kommunal tillsyn MJU3 Justering skr. 2018/19:87 och motion Föredragande: SE 3. Inkomna EU-dokument

2019-09-24 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Tisdag 2019-09-24 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-24 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Preliminär plan Fråga om fastställande av preliminär plan för civilutskottets sammanträden m.m. under hösten 2019 2. Delegering av begäran om regeringens subsidiaritetsbedömning 3.

2019-09-24 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Miljöråd 4 oktober 2019 Information och ev. överläggning Statssekreterare Eva Svedling och Gunvor G. Ericson Miljödepartementet 2. Information om avslutat rumänskt

2019-09-26 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Finansdepartementet Förslag till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenters kollektiva intressen, COM2018 184 Statsrådet Lena Micko

2019-11-14 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Justering Prop. 2019/20:8 Föredragande: BE 3. Budgetpropositionen Utgiftsområde 18 CU1 Beredning 1 Prop. 2019/20:1

2019-11-07 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag CU5 Beredning 1 Prop. 2019/20:21 och motioner Föredragande: RH 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 7 november 2019 kl. 9.30

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel MJU2 Beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: AS och SM 2. Förbättrat genomförande av avfallsdirektivet

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jordbruks- och fiskeråd 18 november 2019 Information och ev. överläggning Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Justering av protokoll 3. Övriga

2019-11-14 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:15 Tisdag 2019-12-17 kl. 09:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:15 Datum och tid: 2019-12-17 09:00 Plats: RÖ 7-26 1. Överläggning om Sveriges ståndpunkt avseende EU-kommissionens rekommendationer till Sverige med anledning av tidigare inlämnad bokföringsrapport enligt LULUCF-förordningen

2019-12-17 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Utgiftsramar för utgiftsområdena 20 och 2 3 MJU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: CN 3. Höständringsbudget för 2019

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Torsdag 2019-10-03 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-03 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport Klimatklivet stöd till lokala klimatinvesteringar MJU4 Justering Skr. 2018/19:121 och motioner Föredragande: SM 3.

2019-10-03 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Byggnaders energiprestanda CU3 Beredning 1 Skr. 2018/19:152 Föredragande: SV Anm. Ingen motion har väckts med anledning av skrivelsen. 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 10 oktober 2019 kl. 9.30

2019-10-08 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-10-03 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-03 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisorn Helena Lindberg m.fl. presenterar granskningsrapporten Stödet till kommuner för ökat bostadsbyggande 3. Elektroniska

2019-10-03 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Kommissionens förslag till förordning om fiskemöjligheter i Östersjön 2020 Överläggning COM2019 380 Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Jordbruks

2019-10-10 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport CU2 Justering Prop. 2018/19:141 och motion Föredragande: EH 3. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Beredning

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Budgetpropositionen för 2020 Fråga om yttrande till FiU över regeringens förslag till utgiftsramar och beräkningar av statsinkomsterna m.m. Beredning Prop.

2019-10-10 09:30:00