Dokument & lagar (2 477 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:38 Tisdag 2020-03-31 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:38 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:38 Datum och tid: 2020-03-31 11:00 Plats: RÖ4-09 1. Anmälningar 2. Planerade ärenden Information 3. EU-bevakning 4. Rutiner för beredning av EU-ärenden Föredragande: AW 5. Justering av protokoll 6. Mottagande av motion

2020-03-31 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:33 Torsdag 2020-03-26 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2019/20:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:33 Datum och tid: 2020-03-26 09:30 Plats: RÖ5:32 FöU:s sessionssal 1. Mänskliga rättigheter UU15 Fortsatt beredning Motioner Förslag till betänkande 2019/20:UU15 Föredragande: Eva Nilsson Mansfeld 2. Nedrustningsfrågor UU9 Fortsatt

2020-03-26 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:37 Tisdag 2020-03-24 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:37 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:37 Datum och tid: 2020-03-24 11:00 Plats: RÖ4-09 1. Anmälningar 2. Planerade ärenden Information 3. EU-bevakning 4. Granskning av regeringen 5. Justering av protokoll 6. Val av chefsJO Beslut Föredragande: PN 7. Val

2020-03-24 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:35 Tisdag 2020-03-24 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:35 Datum och tid: 2020-03-24 11:00 Plats: RÖ4-09 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar Bilagor 1. Särskilt protokoll 2. Tidigare utsänd

2020-03-24 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:25 Torsdag 2020-03-19 kl. 09:20

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:25 Datum och tid: 2020-03-19 09:20 Plats: Skandiasalen 1. Justering av protokoll 2. Tydligare regler vid konsumentavtal CU19 Justering Prop. 2019/20:63 och motioner Föredragande: RH 3. Genomförande av EU:s ändringsdirektiv om byggnaders

2020-03-19 09:20:00

Utskottsmöte 2019/20:36 Torsdag 2020-03-19 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:36 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:36 Datum och tid: 2020-03-19 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Riksrevisionens årsredovisning för 2019 KU17 Information Riksrevisorerna Stefan Lundgren och Helena Lindberg Redog. 2019/20:RR1 Föredragande: KD 2. Anmälningar 3. Riksdagen

2020-03-19 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:34 Torsdag 2020-03-19 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:34 Datum och tid: 2020-03-19 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar Bilagor 1.

2020-03-19 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:32 Torsdag 2020-03-19 kl. 08:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2019/20:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:32 Datum och tid: 2020-03-19 08:00 Plats: RÖ 5-37 f.d. BoU 1. Medgivande att vara uppkopplad per telefon Instruktions-PM 2. Fråga om utskottsinitiativ Information Kanslichef Peder Nielsen, konstitutionsutskottet 3. Utrikesdepartementets

2020-03-19 08:00:00

Utskottsmöte 2019/20:31 Torsdag 2020-03-12 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2019/20:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:31 Datum och tid: 2020-03-12 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Kommissionens arbetsprogram 2020 och kommissionens meddelande om konferensen om Europas framtid UU5 Justering KOM arbetsprogram 2020 med bilagor Hur konferensen om Europas framtid

2020-03-12 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:24 Torsdag 2020-03-12 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:24 Datum och tid: 2020-03-12 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Konsumenträtt CU14 Justering Motioner Föredragande: Sjö 3. Hushållningen med mark- och vattenområden CU15 Justering Motioner Föredragande: SV 4. Tydligare

2020-03-12 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:34 Torsdag 2020-03-12 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:34 Datum och tid: 2020-03-12 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. EU-bevakning 3. Överlämnande av motionsyrkande Fråga om överlämnande av motion 2019/20:127 yrkande 4 av Mia Sydow Mölleby m.fl. V till försvarsutskottet

2020-03-12 09:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:32 Torsdag 2020-03-12 kl. 09:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:32 Datum och tid: 2020-03-12 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Justitie- och migrationsministerns agerande i fråga om förankring av Sveriges position när det gäller EU:s upphovsrättsdirektiv

2020-03-12 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:30 Tisdag 2020-03-10 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2019/20:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:30 Datum och tid: 2020-03-10 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Den europeiska säkerhetsordningen/OSSE Information Kabinettssekreterare Robert Rydberg, Utrikesdepartementet Underlag 2. Budgetrubriken grannskapet och omvärlden EU:s nästa långtidsbudget

2020-03-10 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:33 Tisdag 2020-03-10 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:33 Datum och tid: 2020-03-10 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Riksdagen arbetsformer KU9 Information från företrädare för Riksdagsförvaltningen Fortsatt beredning Motioner Föredragande: JJ 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar

2020-03-10 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:31 Tisdag 2020-03-10 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:31 Datum och tid: 2020-03-10 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Inrikesministerns uttalanden om MSB:s helikopterupphandling G7 Beredning Föredragande: ACB 4. Statsministerns uttalanden

2020-03-10 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:29 Torsdag 2020-03-05 kl. 12:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2019/20:29 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:29 Datum och tid: 2020-03-05 12:00 Plats: RÖ 5-30 1. Inför utrikesrådet FAC Kabinettssekreterare Robert Rydberg, Utrikesdepartementet Kommenterad dagordning 2. Justering av protokoll Protokoll 2019/20:28 3. Kanslimeddelanden 4.

2020-03-05 12:00:00

Utskottsmöte 2019/20:28 Tisdag 2020-03-03 kl. 11:00

Föredragningslista Utrikesutskottet 2019/20:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:28 Datum och tid: 2020-03-03 11:00 Plats: RÖ 5-30 1. Kommissionens arbetsprogram 2020 och kommissionens meddelande om konferensen om Europas framtid UU5 Fortsatt beredning KOM arbetsprogram 2020 med bilagor Hur konferensen om

2020-03-03 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:32 Tisdag 2020-03-03 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:32 Datum och tid: 2020-03-03 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Granskning av regeringen 4. Övriga frågor 5. Nästa sammanträde Bilagor 1. Protokoll 2. Inkomna skrivelser Yttrande från Lagrådet delas på sammanträdet 3. Se särskild

2020-03-03 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:23 Tisdag 2020-03-03 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:23 Datum och tid: 2020-03-03 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Hushållningen av mark- och vattenområden CU15 Beredning 2 Motioner Föredragande: SV 3. Information från Mark- och miljööverdomstolen Mark- och miljööverdomstolen

2020-03-03 11:00:00

Särskild kallelse- och föredragningslista 2019/20:30 Tisdag 2020-03-03 kl. 11:00

Särskild föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:30 Datum och tid: 2020-03-03 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Regeringens agerande i samband med tillståndsärende om utbyggnad av raffinaderi i Lysekil G25 Beredning Föredragande: LW

2020-03-03 11:00:00