Dokument & lagar (345 träffar)

Utskottsmöte 2012/13:47 Tisdag 2013-09-10 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:47 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:47 Datum och tid: 2013-09-10 13:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning Makrotillsyn för bättre finansiell stabilitet Peter Norman, finansmarknadsminister Martin Andersson, GD Finansinspektionen Stefan Ingves, riksbankschef

2013-09-10 13:00:00

Utskottsmöte 2012/13:46 Tisdag 2013-09-10 kl. 09:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:46 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:46 Datum och tid: 2013-09-10 09:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning Att förebygga och hantera finansiella kriser Erkki Liikanen, chefdirektör Finlands bank Irma Rosenberg, f.d. vice riksbankschef, f.d. ordf i Finanskriskommittén

2013-09-10 09:00:00

Utskottsmöte 2012/13:45 Torsdag 2013-08-29 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:45 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:45 Datum och tid: 2013-08-29 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Aktuella EU-frågor Information om LOU-frågor Statsrådet Stefan Attefall 2. Anmälningar 3. EU-förslag om fastställande av enhetliga regler och ett enhetligt förfarande för rekonstruktion

2013-08-29 11:00:00

Utskottsmöte 2012/13:27 Onsdag 2013-06-19 kl. 08:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2012/13:27 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:27 Datum och tid: 2013-06-19 08:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Protokoll 2012/13:26 av den 4 juni 2013 bifogas 2. Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om återlämnande av kulturföremål som olovligen förts

2013-06-19 08:00:00

Omröstning 2012/13:FiU41p1 Medgivande för Riksbanken att delta i Internationella valutafondens (IMF:s) finansieringslösning till förmån för låginkomstländer

Votering: betänkande 2012/13:FiU41 Medgivande för Riksbanken att delta i Internationella valutafondens IMF finansieringslösning till förmån för låginkomstländer, förslagspunkt 1 Medgivande för Riksbanken att delta i Internationella valutafondens IMF:s finansieringslösning till förmån för låginkomstländer Riksdagen medger

2013-06-19

Omröstning 2012/13:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2012/13:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2012/13:100 punkt 1 och

2013-06-19

Omröstning 2012/13:FiU21p34 Godkännande av ändrade ramar för utgiftsområden och anslag

Votering: betänkande 2012/13:FiU21 Vårändringsbudget för 2013, förslagspunkt 34 Godkännande av ändrade ramar för utgiftsområden och anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt utskottets förslag i bilaga 2. Därmed bifaller riksdagen proposition 2012/13:99 punkt 34 och

2013-06-18

Omröstning 2012/13:FiU21p4 Användningen av anslaget 4:1 Personligt ombud

Votering: betänkande 2012/13:FiU21 Vårändringsbudget för 2013, förslagspunkt 4 Användningen av anslaget 4:1 Personligt ombud Riksdagen godkänner den föreslagna användningen av anslaget 4:1 Personligt ombud inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg. Därmed bifaller riksdagen proposition 2012/13:99 punkt

2013-06-18

Omröstning 2012/13:KrU9p3 Ansvaret för att skydda och vårda kulturmiljöer

Votering: betänkande 2012/13:KrU9 Kulturmiljöns mångfald, förslagspunkt 3 Ansvaret för att skydda och vårda kulturmiljöer Riksdagen antar 1 kap. 1-2 regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1988:950 om kulturminnen m.m. Därmed bifaller riksdagen proposition 2012/13:96 punkt 1 i denna del och avslår motion 2012/13:Kr6

2013-06-13

Omröstning 2012/13:KrU9p25 Nationalmuseum och Nobelmuseet

Votering: betänkande 2012/13:KrU9 Kulturmiljöns mångfald, förslagspunkt 25 Nationalmuseum och Nobelmuseet Riksdagen avslår motion 2012/13:Kr320 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S yrkandena 13 och 14, båda i denna del. Datum: 2013-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 13 S Parti Ja

2013-06-13

Omröstning 2012/13:KrU9p8 Metallsökare

Votering: betänkande 2012/13:KrU9 Kulturmiljöns mångfald, förslagspunkt 8 Metallsökare Riksdagen antar 2 kap. 18-20 regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1988:950 om kulturminnen m.m. Därmed bifaller riksdagen proposition 2012/13:96 punkt 1 i denna del och avslår motionerna 2012/13:Kr6 av Tina Ehn och Agneta

2013-06-13

Omröstning 2012/13:KrU9p16 Fornminnesbrott

Votering: betänkande 2012/13:KrU9 Kulturmiljöns mångfald, förslagspunkt 16 Fornminnesbrott Riksdagen avslår motionerna 2012/13:Kr209 av Björn Söder SD yrkandena 1-3 och 2012/13:Kr335 av Kent Ekeroth och Mattias Karlsson båda SD yrkandena 1-3 och 8-12. Datum: 2013-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2013-06-13

Omröstning 2012/13:KrU9p26 Rullande och flytande kulturarv

Votering: betänkande 2012/13:KrU9 Kulturmiljöns mångfald, förslagspunkt 26 Rullande och flytande kulturarv Riksdagen avslår motion 2012/13:Kr320 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S yrkande 15 i denna del. Datum: 2013-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 S Parti Ja Nej Avstående

2013-06-13

Omröstning 2012/13:KrU9p18 Ideell fornminnesvård

Votering: betänkande 2012/13:KrU9 Kulturmiljöns mångfald, förslagspunkt 18 Ideell fornminnesvård Riksdagen avslår motion 2012/13:Kr336 av Mattias Karlsson och Per Ramhorn båda SDDatum: 2013-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 91 0 0 21

2013-06-13

Omröstning 2012/13:KrU9p2 Uppföljning av målen m.m.

Votering: betänkande 2012/13:KrU9 Kulturmiljöns mångfald, förslagspunkt 2 Uppföljning av målen m.m. Riksdagen avslår motion 2012/13:Kr6 av Tina Ehn och Agneta Börjesson båda MP yrkandena 1 och 5. Datum: 2013-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2013-06-13

Omröstning 2012/13:KrU4p2 Tillgänglig natur för alla

Votering: betänkande 2012/13:KrU4 Mål för friluftslivspolitiken, förslagspunkt 2 Tillgänglig natur för alla Riksdagen avslår motion 2012/13:Kr5 av Tina Ehn MP yrkande 3. Datum: 2013-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 91 0 0 21 M 92

2013-06-13

Omröstning 2012/13:KrU4p1 Tio mål för friluftslivet

Votering: betänkande 2012/13:KrU4 Mål för friluftslivspolitiken, förslagspunkt 1 Tio mål för friluftslivet Riksdagen avslår motion 2012/13:Kr5 av Tina Ehn MP yrkandena 1 och 2. Datum: 2013-06-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 91 0 0 21

2013-06-13

Utskottsmöte 2012/13:44 Tisdag 2013-06-11 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:44 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:44 Datum och tid: 2013-06-11 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Justering Prop.100, Skriv. 127 och 137, yttranden och motioner Föredraganden: CH, AT, JS 3. Nya regler för finansiella

2013-06-11 11:00:00

Utskottsmöte 2012/13:26 Tisdag 2013-06-04 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2012/13:26 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:26 Datum och tid: 2013-06-04 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Protokoll 2012/13:25 av den 30 maj 2013 bifogas 2. Information Finansmarknadsminister Peter Norman informerar om spelfrågor 3. Bemyndigande i EU-ärenden

2013-06-04 11:00:00

Utskottsmöte 2012/13:43 Tisdag 2013-06-04 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2012/13:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2012/13:43 Datum och tid: 2013-06-04 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. Vårändringsbudget för 2013 FiU21 Justering Prop. 2012/13:99, yttranden och motioner Föredragande: JS 3. Medgivande för Riksbanken att överlåta Sveriges andel av

2013-06-04 11:00:00