Dokument & lagar (1 335 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information Rådets ordförande Ingemar Nilsson 2. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om

2019-11-14 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Finansdepartementet Förslag till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenters kollektiva intressen, COM2018 184 Statsrådet Lena Micko

2019-11-14 08:30:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1 Fortsatt beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Redog. 2018/19:RS1 Information av riksdagsdirektören m.fl. Föredragande: LW 2. Justering

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Justering Prop. 2019/20:8 Föredragande: BE 3. Budgetpropositionen Utgiftsområde 18 CU1 Beredning 1 Prop. 2019/20:1

2019-11-07 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-07 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Val av ställföreträdande JO Beslut Föredragande: PN 3. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om regionindelning KU3 Fortsatt beredning

2019-11-07 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Dataskydd och tryck- och yttrandefrihet Information Statssekreterare Catharina Espmark med medarbetare vid Justitiedepartementet Föredragande: JFG 2. Justering av protokoll

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag CU5 Beredning 1 Prop. 2019/20:21 och motioner Föredragande: RH 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 7 november 2019 kl. 9.30

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Arbetet i frågor som rör Kina Fråga om yttrande till utrikesutskottet Skriv. 2019/20:18 och motioner Föredragande: KÖ 3. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1

2019-10-24 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Utgiftsram för utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: LW 5.

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Yttrande till FiU över budgetpropositionen för 2020 CU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: Sjö 3. Byggnaders energiprestanda CU3 Justering

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Erfarenheter från 2019 års val till Europaparlamentet m.m. Information Företrädare från Valmyndigheten 2. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport CU2 Justering Prop. 2018/19:141 och motion Föredragande: EH 3. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Beredning

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Budgetpropositionen för 2020 Fråga om yttrande till FiU över regeringens förslag till utgiftsramar och beräkningar av statsinkomsterna m.m. Beredning Prop.

2019-10-10 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Riksdagens ombudsmän JO Information Chefsjustitieombudsmannen Elisabeth Rynning Fråga om utskottsinitiativ Fortsatt beredning Föredragande: JFG 2. Anmälningar 3. Utgiftsram

2019-10-10 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Aktuella EU-frågor Information Statsrådet Hans Dahlgren med medarbetare vid Statsrådsberedningen 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. EU-bevakning 5. Ett modernt

2019-10-08 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Byggnaders energiprestanda CU3 Beredning 1 Skr. 2018/19:152 Föredragande: SV Anm. Ingen motion har väckts med anledning av skrivelsen. 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 10 oktober 2019 kl. 9.30

2019-10-08 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-10-03 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-03 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisorn Helena Lindberg m.fl. presenterar granskningsrapporten Stödet till kommuner för ökat bostadsbyggande 3. Elektroniska

2019-10-03 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. EU:s anslutning till Europakonventionen Skriftlig information Föredragande: KÖ 5. Rådsslutsatser om EU:s stadga

2019-09-26 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Tisdag 2019-09-24 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-24 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Preliminär plan Fråga om fastställande av preliminär plan för civilutskottets sammanträden m.m. under hösten 2019 2. Delegering av begäran om regeringens subsidiaritetsbedömning 3.

2019-09-24 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. EU-bevakning 3. Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen KU5 Fråga om att ge övriga utskott tillfälle att yttra sig Beredning Föredragande:

2019-09-12 09:00:00