Dokument & lagar (102 träffar)

Utskottsmöte 2005/06:38

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:38 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:38 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC utrikesrådet Olof Skoog kanslirådet Magnus

2006-06-08 10:00:00

Utskottsmöte 2005/06:27

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2005/06:27 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:27 Datum och tid: 08:15 Plats: RÖ 5-38 Föredragningslista 1. Kanslimeddelanden GU- 2. EU-information 3. Reseberättelser från arbetsmarknadsutskottets studieresor 2006 till Spanien och Portugal för godkännande och

2006-06-01 08:15:00

Utskottsmöte 2005/06:37

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:37 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:37 Datum och tid: 08:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor a kanslimeddelanden m.m. b resor och konferenser c aktuella frågor

2006-06-01 08:00:00

Betänkande 2005/06:UU22

Riksdagen har godkänt att utskottet skjuter upp behandlingen av regeringens redovisning av Sveriges politik för global utveckling till riksmötet 2006/07.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:UU22 (pdf, 13 kB)

Betänkande 2005/06:AU12

Behandlingen av två förslag skjuts upp till riksmötet 2006/07. Det gäller regeringens proposition 2005/06:207 Skäliga stöd- och anpassningsåtgärder för arbetstagare med funktionshinder och Riksrevisionens styrelses framställning 2005/06:RRS22 angående insatserna mot deltidsarbetslösheten. Det gäller också de nya ärenden som riksdagens kammare kan komma att skicka till arbetsmarknadsutskottet under resten av riksmötet 2005/06.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2006-06-01 Debatt: 2006-06-14 Beslut: 2006-06-17

Betänkande 2005/06:AU12 (pdf, 16 kB)

Utskottsmöte 2005/06:36

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:36 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor a kanslimeddelanden m.m. b resor och konferenser c aktuella frågor

2006-05-18 10:00:00

Utskottsmöte 2005/06:26

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2005/06:26 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:26 Datum och tid: 09:15 Plats: RÖ 5-38 EU-information av statssekreterare Anders Teljebäck med medarbetare, Näringsdepartementet Föredragningslista 1. Kanslimeddelanden GU- 2. EU-information 3. Avrapporteringar

2006-05-18 09:15:00

Utskottsmöte 2005/06:35

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:35 Datum och tid: 10:15 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning om skuldavskrivningar biståndsminister Carin Jämtin, UD departementsrådet Björn Fritjofsson, Fi ämnesrådet Eva Haghanipour,

2006-05-16 10:15:00

Utskottsmöte 2005/06:25

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2005/06:25 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:25 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 5-38 Föredragningslista 1. Kanslimeddelanden GU- 2. EU-information 3. Justering av bet. 2005/06:AU9 Arbetstagarinflytande i Europakooperativ SF- 4. Justering av bet. 2005/06:AU10

2006-05-11 11:00:00

Utskottsmöte 2005/06:34

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:34 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC utrikesrådet Olof Skoog kanslirådet Magnus

2006-05-11 10:00:00

Betänkande 2005/06:AU10

En ny lag införs om behandling av personuppgifter vid Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF. Lagen om arbetslöshetsförsäkring ändras när det gäller dels utökade bemyndiganden att meddela föreskrifter, dels samordning av ekonomiskt skadestånd med arbetslöshetsersättningen, dels viss uppgiftsskyldighet vid Arbetsmarknadsverket och IAF. En ny bestämmelse om återbetalning till a-kassan införs. Slutligen ändras lagen om behandling av personuppgifter i den arbetsmarknadspolitiska verksamheten så att Arbetsmarknadsstyrelsen och länsarbetsnämnderna får behandla personuppgifter för att tillhandahålla information som behövs inom IAF:s intygsverksamhet. Det innebär också att IAF under vissa förutsättningar får direktåtkomst till personuppgifter som behandlas i den arbetsmarknadspolitiska databasen. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2006.

Förslagspunkter: 4
Justering: 2006-05-11 Debatt: 2006-05-30 Beslut: 2006-05-31

Betänkande 2005/06:AU10 (pdf, 596 kB)

Betänkande 2005/06:AU9

Riksdagen beslutade om en ny lag om arbetstagarinflytande i europakooperativ och några lagändringar i syfte att genomföra ett EU-direktiv i svensk lag. Lagstiftningen börjar gälla den 18 augusti 2006.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2006-04-27 Justering: 2006-05-11 Debatt: 2006-05-30 Beslut: 2006-05-31

Betänkande 2005/06:AU9 (pdf, 1740 kB)

Utskottsmöte 2005/06:33

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:33 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:33 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande 2005/06:UU16 Norden RT 2. Justering av utkast till betänkande 2005/06:UU17 Internationella

2006-05-04 10:00:00

Utskottsmöte 2005/06:24

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2005/06:24 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:24 Datum och tid: 09:15 Plats: RÖ 5-38 Föredragningslista 1. Kanslimeddelanden GU- 2. EU-information 3. Justering av bet. 2005/06:AU8 Tidsbegränsade anställningar och förstärkt skydd för föräldralediga GU- 4. Justering

2006-05-04 09:15:00

Betänkande 2005/06:UU20

Regeringen har redovisat sin Asienpolitik inom ett antal viktiga områden. Utgångspunkten är Sveriges intressen i internationella frågor, önskan att främja Sveriges välfärd genom sysselsättning och tillväxt samt de asiatiska ländernas egna mål och behov. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer. Riksdagen sade nej till motioner om bland annat den svenska Asienpolitiken, demokrati och de mänskliga fri- och rättigheterna, Burma, Kina och Taiwan.

Förslagspunkter: 16 Reservationer: 6
Beredning: 2006-04-25 Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-12 Beslut: 2006-05-16

Betänkande 2005/06:UU20 (pdf, 330 kB) Webb-tv debatt om förslag: En svensk Asienpolitik

Betänkande 2005/06:UU17

Utrikesutskottet har redovisat för riksdagen sin syn på motioner om hållbar utveckling och miljö i ett internationellt perspektiv. Utskottet vill understryka det starka samband som råder mellan ekonomisk och social utveckling och skyddet av miljön. Det är viktigt att Sverige bidrar till att ytterligare stärka EU:s samarbete på miljöområdet i syfte att hantera de stora miljöproblemen både inom EU och globalt, betonar utskottet. Sverige måste även verka för att förbättra tillståndet för den globala miljön. För att uppnå detta krävs ett omfattande internationellt och europeiskt miljöarbete. Motionerna tar upp frågor om mål och inriktning på politiken, säkerhetspolitiska aspekter, organ inom det internationella miljöarbetet, genomförande av miljökonventioner samt en rad globala miljöfrågor, till exempel om vatten, klimat och energi. Riksdagen sade nej till samtliga motioner.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 12
Beredning: 2006-04-06 Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-17 Beslut: 2006-05-17

Betänkande 2005/06:UU17 (pdf, 448 kB) Webb-tv debatt om förslag: Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö

Betänkande 2005/06:UU16

Regeringen har berättat för riksdagen om det nordiska samarbetet under 2005 och Nordiska rådets svenska delegation har redogjort för parlamentarikersamarbetet inom Nordiska rådet. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg. Riksdagen sade också nej till ett antal motioner som tar upp olika frågor om nordiskt samarbete.

Förslagspunkter: 6
Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-17 Beslut: 2006-05-17

Betänkande 2005/06:UU16 (pdf, 95 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Betänkande 2005/06:AU8

Lagen om anställningsskydd (LAS) förenklas genom att olika former av tidsbegränsade anställningar förs samman till en anställningsform, fri visstidsanställning. Därmed försvinner lagreglerna om till exempel säsongsanställning som anställningsform. Andra tidsbegränsade anställningar, som vikariat och när arbetstagaren har fyllt 67 år, blir kvar som i dag liksom provanställningar. Den som under fem år har varit anställd hos samma arbetsgivare i fri visstidsanställning i sammanlagt mer än 14 månader automatiskt ska bli tillsvidareanställd (fast anställning). Om arbetstagaren har varit provanställd ska den tiden också räknas in. En arbetstagare som har varit anställd hos en arbetsgivare ska även i fortsättningen ha företräde till återanställning. För företräde ska det i framtiden räcka med 6 månaders anställning under de senaste två åren i stället för som i dag 12 månaders anställning under de senaste tre åren. Föräldraledighetslagen får en ny regel som förbjuder arbetsgivare att missgynna arbetssökande och arbetstagare av skäl som har samband med föräldraledighet. Föräldralediga får också ett starkare skydd enligt LAS. Uppsägningstiden för en föräldraledig arbetstagare som sägs upp på grund av arbetsbrist ska börja löpa först när arbetstagaren återupptar arbetet. I dag löper uppsägningstiden medan tiden föräldraledigheten pågår. De ändringar som avser en förstärkt föräldraledighet börjar gälla den 1 juli 2006. Övriga ändringarna börjar gälla den 1 juli 2007.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2006-05-04 Debatt: 2006-05-18 Beslut: 2006-05-18

Betänkande 2005/06:AU8 (pdf, 1337 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tidsbegränsade anställningar och förstärkt skydd för föräldralediga

Utskottsmöte 2005/06:32

Föredragningslista Utrikesutskottet 2005/06:32 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2005/06:32 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande UU19 Bulgariens och Rumäniens anslutning till Europeiska unionen JM 2. Justering av protokoll

2006-05-02 11:00:00

Betänkande 2005/06:UU19

Riksdagen godkände regeringens förslag om Bulgariens och Rumäniens anslutning till EU.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2006-05-02 Debatt: 2006-05-09 Beslut: 2006-05-09

Webb-tv debatt om förslag: Bulgariens och Rumäniens anslutning till Europeiska unionen