Dokument & lagar (201 träffar)

Utskottsmöte 2011/12:55 Tisdag 2012-09-18 kl. 09:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:55 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:55 Datum och tid: 2012-09-18 09:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning om penningpolitiken Riksbankschef Stefan Ingves Vice riksbankschef Karolina Ekholm 2. Nästa sammanträde Tisdag 25 september kl 11.00.

2012-09-18 09:00:00

Utskottsmöte 2011/12:54 Måndag 2012-09-17 kl. 15:15

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:54 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:54 Datum och tid: 2012-09-17 15:15 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. EU-förslag om krishanteringsramverk FiU12 Subsidiaritetsprövning. Beslut. KOM 2012 280 Föredragande: Pär Elfvingsson 3. EU-förslag om fondföretagsdirektivet UCITS

2012-09-17 15:15:00

Utskottsmöte 2011/12:53 Måndag 2012-09-17 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:53 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:53 Datum och tid: 2012-09-17 13:00 Plats: Andrakammarsalen 1. Ekonomisk politik i Sverige och EU den europeiska terminen Öppen utfrågning EU-kommissionär Olli Rehn. Statssekreterare Susanne Ackum 2. Nästa sammanträde Måndag 17 september kl 15.15 i sessionssalen.

2012-09-17 13:00:00

Utskottsmöte 2011/12:52 Tisdag 2012-08-28 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:52 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:52 Datum och tid: 2012-08-28 13:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om EU-förslag till krishanteringsramverk Finansmarknadsminister Peter Norman KOM2012 280 och faktaPM 2. Aktuella EU-frågor Information Finansmarknadsminister Peter

2012-08-28 13:00:00

Utskottsmöte 2011/12:51 Onsdag 2012-06-20 kl. 08:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:51 Datum och tid: 2012-06-20 08:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överlägging om EU:s årsbudget Statssekreterare Hans Lindblad. 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Övriga frågor 5. Nästa sammanträde Torsdag den 30 augusti kl 13.00.

2012-06-20 08:00:00

Omröstning 2011/12:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2011/12:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2011/12:100 punkt 1 och

2012-06-20

Omröstning 2011/12:FiU28p4 Utjämning av särskilt höga kostnader inom LSS

Votering: betänkande 2011/12:FiU28 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2011, förslagspunkt 4 Utjämning av särskilt höga kostnader inom LSS Riksdagen avslår motion 2011/12:So413. Datum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 MP Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 102 0 0

2012-06-19

Omröstning 2011/12:FiU28p2 Vinstutdelning i offentligt finansierad välfärdsverksamhet

Votering: betänkande 2011/12:FiU28 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2011, förslagspunkt 2 Vinstutdelning i offentligt finansierad välfärdsverksamhet Riksdagen avslår motion 2011/12:Fi299. Datum: 2012-06-19 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-06-19

Omröstning 2011/12:FiU24p1 Utvärdering av penningpolitiken 2009-2011

Votering: betänkande 2011/12:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken 20092011, förslagspunkt 1 Utvärdering av penningpolitiken 2009-2011 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om penningpolitiken 2009-2011. Datum: 2012-06-19 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-06-19

Omröstning 2011/12:FiU22p4 Affärs- och investmentbanker

Votering: betänkande 2011/12:FiU22 Bank-försäkrings- och kreditupplysningsfrågor, förslagspunkt 4 Affärs- och investmentbanker Riksdagen avslår motion 2011/12:Fi234 av Valter Mutt och Annika Lillemets båda MPDatum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 MP, V Parti Ja Nej Avstående

2012-06-19

Omröstning 2011/12:FiU22p7 Försäkringspremier och betalningsanmärkningar

Votering: betänkande 2011/12:FiU22 Bank-försäkrings- och kreditupplysningsfrågor, förslagspunkt 7 Försäkringspremier och betalningsanmärkningar Riksdagen avslår motion 2011/12:Fi239 av Hans Hoff SDatum: 2012-06-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2012-06-19

Omröstning 2011/12:FiU22p6 Fri flytträtt

Votering: betänkande 2011/12:FiU22 Bank-försäkrings- och kreditupplysningsfrågor, förslagspunkt 6 Fri flytträtt Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Fi277 av Otto von Arnold och Anders Sellström båda KD2011/12:Fi283 av Karin Nilsson och Anders W Jonsson båda C och 2011/12:Sk424 av David Lång och Mikael Jansson båda SD

2012-06-19

Omröstning 2011/12:FiU21p6 Avveckling av Statens bostadskreditnämnd och användningen av anslaget 1:1 Statens bostadskreditnämnd

Votering: betänkande 2011/12:FiU21 Vårändringsbudget för 2012, förslagspunkt 6 Avveckling av Statens bostadskreditnämnd och användningen av anslaget 1:1 Statens bostadskreditnämnd Riksdagen godkänner att Statens bostadskreditnämnd BKN avvecklas under 2012 och godkänner den föreslagna användningen av anslaget 1:1 Statens

2012-06-19

Utskottsmöte 2011/12:50 Torsdag 2012-06-14 kl. 08:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:50 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:50 Datum och tid: 2012-06-14 08:00 Plats: RÖ 5-10 1. Information om aktuella EU-frågor Finansminister Anders Borg 2. Anmälningar 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Onsdag 20 juni kl. 08:00 Bilagor Övrigt: EU dokument Kommenterad dagordning inför Ekofinrådets möte den 22

2012-06-14 08:00:00

Utskottsmöte 2011/12:49 Tisdag 2012-06-12 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:49 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:49 Datum och tid: 2012-06-12 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om kommissionens förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning EG nr 223/2009 om europeisk statistik KOM2012 167 slutlig KOM2012 167

2012-06-12 11:00:00

Utskottsmöte 2011/12:48 Torsdag 2012-06-07 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:48 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:48 Datum och tid: 2012-06-07 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Intern utfrågning med Thomas Franzén, ordförande i Finanskriskommittén 2. Anmälningar 3. Riktlinjer för den ekonomiska politiken FiU20 Justering Prop. 100, motioner Skriv. 148

2012-06-07 10:30:00

Omröstning 2011/12:FiU44p1 Riksrevisionens rapport om Stabilitetsfonden

Votering: betänkande 2011/12:FiU44 Riksrevisionens rapport om Stabilitetsfonden, förslagspunkt 1 Riksrevisionens rapport om Stabilitetsfonden Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Fi5 och 2011/12:Fi6 yrkandena 1 och 2 samt lägger skrivelse 2011/12:71 till handlingarna. Datum: 2012-06-07 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2012-06-07

Omröstning 2011/12:FiU39p1 Utvidgning av verksamhetsområdet för Europeiska utvecklingsbanken

Votering: betänkande 2011/12:FiU39 Geografisk utvidgning av verksamhetsområdet för Europeiska utvecklingsbanken till södra och östra Medelhavsregionen, förslagspunkt 1 Utvidgning av verksamhetsområdet för Europeiska utvecklingsbanken Riksdagen godkänner ändringar i överenskommelsen om upprättande av Europeiska banken

2012-06-07

Utskottsmöte 2011/12:47 Torsdag 2012-05-31 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:47 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:47 Datum och tid: 2012-05-31 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Information om EU:s fleråriga budgetram inkl. egna medel EU-minister Birgitta Ohlsson och statssekreterare Hans Lindblad, finansdepartementet 2. Anmälningar 3. Utvecklingen inom

2012-05-31 10:30:00

Omröstning 2011/12:FiU48p1 Grönbok om skuggbanksektorn

Votering: betänkande 2011/12:FiU48 Grönbok om skuggbanksektorn, förslagspunkt 1 Grönbok om skuggbanksektorn Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2012-05-30 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 100 0 0 12 M 97 0 0 10 MP 21

2012-05-30