Dokument & lagar (221 träffar)

Utskottsmöte 2013/14:35 Torsdag 2014-09-18 kl. 13:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:35 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:35 Datum och tid: 2014-09-18 13:00 Plats: RÖ 4-43 1. Kommissionens förslag om ändring i Dublinförordningen om ensamkommande barn Subsidiaritetsprövning. Ev beslut KOM2014 382 och faktapromemoria 2013/14:FPM103 Föredragande: SS 2. Kanslimeddelanden 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde

2014-09-18 13:00:00

Proposition 2013/14:254

Regeringens proposition 2013/14:254 Register över tillträdesförbud vid idrotts- Prop. arrangemang 2013/14:254 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 4 september 2014 Jan Björklund Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll Ansvaret för att ett idrottsarrangemang


Utskottsberedning: 2014/15:JuU6
Riksdagsbeslut (10 förslag): , 5 bifall, 5 saknar beslutsinformation
Följdmotioner: 2

Proposition 2013/14:254 (pdf, 573 kB)

Skrivelse 2013/14:253

Regeringens skrivelse 2013/14:253 Riksrevisionens rapport om förvaltnings- Skr. rätternas hantering av överklagade beslut 2013/14:253 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 28 augusti 2014 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Skrivelsens huvudsakliga innehåll I skrivelsen


Utskottsberedning: 2014/15:JuU5

Skrivelse 2013/14:253 (pdf, 913 kB)

Proposition 2013/14:248

Regeringens proposition 2013/14:248 Genomförande av det omarbetade Prop. skyddsgrundsdirektivet 2013/14:248 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 28 augusti 2014 Fredrik Reinfeldt Tobias Billström Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I denna proposition behandlas


Utskottsberedning: 2014/15:SfU5
Riksdagsbeslut (2 förslag): , 1 bifall, 1 saknar beslutsinformation
Följdmotioner: 2

Proposition 2013/14:248 (pdf, 1330 kB)

Utskottsmöte 2013/14:33 Torsdag 2014-08-28 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-08-28 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Protokollsjustering 2. Förslag om ändring av förordning om utredningar som utförs av Olaf Subsidiaritetsprövning Beredning och ev. justering KOM2014 340 Föredragande: TF 3.

2014-08-28 11:00:00

Skrivelse 2013/14:245

Regeringens skrivelse 2013/14:245 En nationell strategi för en effektiv regim för Skr. bekämpning av penningtvätt och av finansiering 2013/14:245 av terrorism Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 19 juni 2014 Fredrik Reinfeldt Peter Norman Finansdepartementet Skrivelsens huvudsakliga


Utskottsberedning: 2014/15:JuU4

Skrivelse 2013/14:245 (pdf, 603 kB)

Utskottsmöte 2013/14:32 Onsdag 2014-06-18 kl. 08:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:32 Datum och tid: 2014-06-18 08:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Skärpningar i vapenlagstiftningen JuU36 Justering Proposition 2013/14:226 och motioner Föredragande: AB 3. Uppskov med behandlingen av vissa ärenden

2014-06-18 08:00:00

Utskottsmöte 2013/14:34 Torsdag 2014-06-12 kl. 08:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:34 Datum och tid: 2014-06-12 08:00 Plats: RÖ 4-43 1. Ministerrådsmöte, sociala frågor EPSCO Återrapportering Statssekreterare Anna Pettersson Westerberg, Socialdepartementet 2. Den europeiska planeringsterminen 2014: Bidrag

2014-06-12 08:00:00

Utskottsmöte 2013/14:33 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:33 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:33 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Information av Inspektionen för socialförsäkringen Generaldirektör Per Molander m.fl. informerar om inspektionens rapporter 2014:5 Läkarintygens betydelse för sjukfrånvaron

2014-06-03 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:31 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:31 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav JuU32 Justering Proposition 2013/14:169 och motioner Föredragande: MK 3. Förlängd övergångstid

2014-06-03 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:30 Tisdag 2014-05-27 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:30 Datum och tid: 2014-05-27 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Information inför RIF-rådsmöte 2. Justering av protokoll 3. Sveriges tillträde till överenskommelser inom FN om bekämpande av terrorism JuU39 Justering Proposition 2013/14:212

2014-05-27 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:32 Tisdag 2014-05-27 kl. 09:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:32 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:32 Datum och tid: 2014-05-27 09:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Ministerrådsmöte, rättsliga och inrikes frågor RIF Återrapportering Statssekreterare Minna Ljunggren, Justitiedepartementet 3. Meddelande om

2014-05-27 09:00:00

Proposition 2013/14:237

prop 2013/14 237 Regeringens proposition 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott Prop. 2013/14:237 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 22 maj 2014 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen lämnar regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:JuU2
Riksdagsbeslut (14 förslag): , 7 bifall, 7 saknar beslutsinformation
Följdmotioner: 5

Proposition 2013/14:237 (pdf, 1927 kB)

Proposition 2013/14:232

Regeringens proposition 2013/14:232 Utökade befogenheter för civilanställda inom Prop. Polismyndigheten och Ekobrottsmyndigheten 2013/14:232 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 22 maj 2014 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll


Utskottsberedning: 2014/15:JuU3
Riksdagsbeslut (12 förslag): , 6 bifall, 6 saknar beslutsinformation
Följdmotioner: 4

Proposition 2013/14:232 (pdf, 578 kB)

Utskottsmöte 2013/14:29 Tisdag 2014-05-13 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:29 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:29 Datum och tid: 2014-05-13 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Straffansvar för folkmord, brott mot mänskligheten och krigsförbrytelser JuU10 Justering Proposition 2013/14:146 och motioner Föredragande: CB 3. En

2014-05-13 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:31 Torsdag 2014-05-08 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:31 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:31 Datum och tid: 2014-05-08 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Konvention om social trygghet mellan Sverige och Sydkorea SfU10 Justering Prop. 2013/14:137 och motion Föredragande: KS 3. Särskilt ömmande

2014-05-08 10:30:00

Utskottsmöte 2013/14:28 Torsdag 2014-05-08 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2013/14:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:28 Datum och tid: 2014-05-08 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Besök av Justitieminister Beatrice Ask samt företrädare för Post- och telestyrelsen och Rikskriminalpolisen 2. Justering av protokoll 3. Indelning i utgiftsområden Fråga om

2014-05-08 10:00:00

Proposition 2013/14:226

Regeringens proposition 2013/14:226 Skärpningar i vapenlagstiftningen Prop. 2013/14:226 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 30 april 2014 Fredrik Reinfeldt Beatrice Ask Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll För att en skärpt syn på allvarliga vapenbrott ska få


Utskottsberedning: 2013/14:JuU36
Riksdagsbeslut (4 förslag): , 4 bifall,
Följdmotioner: 2

Proposition 2013/14:226 (pdf, 811 kB)

Utskottsmöte 2013/14:30 Tisdag 2014-05-06 kl. 11:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2013/14:30 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:30 Datum och tid: 2014-05-06 11:00 Plats: RÖ 4-43 1. Information av Försäkringskassan Generaldirektör Dan Eliasson 2. Information av Socialdepartementet Socialförsäkringsminister Ulf Kristersson 3. Justering av protokoll

2014-05-06 11:00:00

Proposition 2013/14:227

Regeringens proposition 2013/14:227 Åtgärder mot missbruk av reglerna Prop. för arbetskraftsinvandring 2013/14:227 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 30 april 2014 Fredrik Reinfeldt Tobias Billström Justitiedepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen lämnas


Utskottsberedning: 2013/14:SfU19
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 3

Proposition 2013/14:227 (pdf, 511 kB)