Dokument & lagar (890 träffar)

Utskottsmöte 2011/12:51 Tisdag 2012-09-18 kl. 10:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2011/12:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:51 Datum och tid: 2012-09-18 10:00 Plats: RÖ 7-08 1 EU-förslag om faktablad för investeringsprodukter a Fråga om att inhämta information från justitiedepartementet Beslut. Omedelbar justering b Information från justitedepartementet

2012-09-18 10:00:00

Utskottsmöte 2011/12:55 Tisdag 2012-09-18 kl. 09:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:55 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:55 Datum och tid: 2012-09-18 09:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning om penningpolitiken Riksbankschef Stefan Ingves Vice riksbankschef Karolina Ekholm 2. Nästa sammanträde Tisdag 25 september kl 11.00.

2012-09-18 09:00:00

Utskottsmöte 2011/12:54 Måndag 2012-09-17 kl. 15:15

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:54 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:54 Datum och tid: 2012-09-17 15:15 Plats: RÖ 5-10 1. Anmälningar 2. EU-förslag om krishanteringsramverk FiU12 Subsidiaritetsprövning. Beslut. KOM 2012 280 Föredragande: Pär Elfvingsson 3. EU-förslag om fondföretagsdirektivet UCITS

2012-09-17 15:15:00

Utskottsmöte 2011/12:53 Måndag 2012-09-17 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:53 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:53 Datum och tid: 2012-09-17 13:00 Plats: Andrakammarsalen 1. Ekonomisk politik i Sverige och EU den europeiska terminen Öppen utfrågning EU-kommissionär Olli Rehn. Statssekreterare Susanne Ackum 2. Nästa sammanträde Måndag 17 september kl 15.15 i sessionssalen.

2012-09-17 13:00:00

Utskottsmöte 2011/12:34 Torsdag 2012-09-13 kl. 11:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2011/12:34 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:34 Datum och tid: 2012-09-13 11:00 Plats: RÖ 7-44 1. Justering av protokoll 2. Resningsförfarandet i brottmål återupptagandet av förundersökning och rätt till biträde JuU3 Beredning Proposition 2011/12:156 och motioner Föredragande:

2012-09-13 11:00:00

Riksdagens protokoll 2011/12:140

Riksdagens protokoll 2011/12:140 Torsdagen den 13 september Kl. 12:00 14:53 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 6 september. 2 Avsägelse Förste vice talmannen meddelade att Anders Åkesson C avsagt sig uppdraget som suppleant i kulturutskottet. Kammaren biföll denna avsägelse. 3 Anmälan om kompletteringsval

2012-09-13

Riksdagens protokoll 2011/12:140 (pdf, 746 kB)

Utskottsmöte 2011/12:40 Onsdag 2012-09-12 kl. 13:00

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2011/12:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:40 Datum och tid: 2012-09-12 13:00 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. EU-frågor på migrationsområdet Information Statsrådet Tobias Billström, Justitiedepartementet 3. Enklare och effektivare handläggning av bostadstillägg

2012-09-12 13:00:00

Riksdagens protokoll 2011/12:139

Riksdagens protokoll 2011/12:139 Torsdagen den 6 september Kl. 13:00 13:33 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 23 augusti. 2 Ny riksdagsledamot Upplästes och lades till handlingarna följande från Valprövningsnämnden inkomna Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden

2012-09-06

Riksdagens protokoll 2011/12:139 (pdf, 435 kB)

Utskottsmöte 2011/12:40 Torsdag 2012-08-30 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2011/12:40 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:40 Datum och tid: 2012-08-30 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. EU-förslag om ändring av rådets beslut 2003/17/EG genom att dess tillämpningsperiod förlängs och genom att förteckningen över tredjeländer och de myndigheter som ansvarar

2012-08-30 10:00:00

Utskottsmöte 2011/12:41 Tisdag 2012-08-28 kl. 15:00

Föredragningslista Arbetsmarknadsutskottet 2011/12:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:41 Datum och tid: 2012-08-28 15:00 Plats: RÖ 5-38 1. Överläggning, utkast till rådsslutsatser om jobbskapande återhämtning med fokus på ungdomsarbetslösheten Statssekreteraren Bettina Kashefi m.fl. Arbetsmarknadsdepartementet

2012-08-28 15:00:00

Utskottsmöte 2011/12:52 Tisdag 2012-08-28 kl. 13:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:52 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:52 Datum och tid: 2012-08-28 13:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om EU-förslag till krishanteringsramverk Finansmarknadsminister Peter Norman KOM2012 280 och faktaPM 2. Aktuella EU-frågor Information Finansmarknadsminister Peter

2012-08-28 13:00:00

Utskottsmöte 2011/12:43 Måndag 2012-08-27 kl. 16:30

Föredragningslista Socialutskottet 2011/12:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:43 Datum och tid: 2012-08-27 16:30 Plats: RÖ 4-50 1. En EU-rättslig anpassning av regelverket för sprutor och kanyler SoU24 Justering Prop. 2011/12:112 och motion Föredragande: KD 2. EU-förslag om kliniska prövningar av humanläkemedel

2012-08-27 16:30:00

Riksdagens protokoll 2011/12:138

Riksdagens protokoll 2011/12:138 Torsdagen den 23 augusti Kl. 13:00 16:01 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 16 augusti. 2 Ny riksdagsledamot Upplästes och lades till handlingarna följande från Valprövningsnämnden inkomna  Berättelse om granskning av bevis för riksdagsledamot Till Valprövningsnämnden

2012-08-23

Riksdagens protokoll 2011/12:138 (pdf, 705 kB)

Riksdagens protokoll 2011/12:137

Riksdagens protokoll 2011/12:137 Torsdagen den 16 augusti Kl. 13:00 15:56 1 Justering av protokoll Justerades protokollen för den 25 och 28 juni. 2 Anmälan om interpellationer Tredje vice talmannen anmälde att under tiden den 29 juni15 augusti hade 13 interpellationer framställts. Interpellationerna redovisas i bilaga

2012-08-16

Riksdagens protokoll 2011/12:137 (pdf, 662 kB)

Riksdagens protokoll 2011/12:136

Riksdagens protokoll 2011/12:136 Torsdagen den 28 juni Kl. 12:00 15:45 1 Justering av protokoll Justerades protokollen för den 19 och 20 juni. 2 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen Talmannen meddelade att Kajsa Lunderquist M skulle återta sin plats i riksdagen som ersättare för statsrådet Tobias Billström

2012-06-28

Riksdagens protokoll 2011/12:136 (pdf, 870 kB)

Riksdagens protokoll 2011/12:135

Riksdagens protokoll 2011/12:135 Måndagen den 25 juni Kl. 11:00 14:46 1 Justering av protokoll Justerades protokollen för den 15 och 18 juni. 2 Avsägelse Andre vice talmannen meddelade att Gustav Fridolin MP avsagt sig uppdraget som suppleant i EU-nämnden. Kammaren biföll denna avsägelse. 3 Anmälan om kompletteringsval

2012-06-25

Riksdagens protokoll 2011/12:135 (pdf, 776 kB)

Utskottsmöte 2011/12:39 Onsdag 2012-06-20 kl. 08:55

Föredragningslista Trafikutskottet 2011/12:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:39 Datum och tid: 2012-06-20 08:55 Plats: RÖ 7-23 1. Subsidiaritetsprövning Förslag till förordning om elektronisk identifiering och betrodda tjänster för elektroniska transaktioner på den inre marknaden KOM2012 238 Föredragande: MR 2. Övriga frågor Bilagor Punkt 1: PM 2012-06-

2012-06-20 08:55:00

Utskottsmöte 2011/12:39 Onsdag 2012-06-20 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2011/12:39 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:39 Datum och tid: 2012-06-20 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. EU-förslag om ett samråd om fiskemöjligheter för 2013 Överläggning Landsbygdsminister Eskil Erlandsson Landsbygdsdepartementet KOM 2012 278 2. Justering av protokoll

2012-06-20 08:00:00

Utskottsmöte 2011/12:51 Onsdag 2012-06-20 kl. 08:00

Föredragningslista Finansutskottet 2011/12:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2011/12:51 Datum och tid: 2012-06-20 08:00 Plats: RÖ 5-10 1. Överlägging om EU:s årsbudget Statssekreterare Hans Lindblad. 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Övriga frågor 5. Nästa sammanträde Torsdag den 30 augusti kl 13.00.

2012-06-20 08:00:00

Riksdagens protokoll 2011/12:134

Riksdagens protokoll 2011/12:134 Onsdagen den 20 juni Kl. 09:00 20:04 1 Justering av protokoll Justerades protokollet för den 14 juni. 2 Anmälan om återtagande av platser i riksdagen Talmannen meddelade att Gunnar Andrén FP skulle återta sin plats i riksdagen från och med den 21 juni, varigenom uppdraget som ersättare

2012-06-20

Riksdagens protokoll 2011/12:134 (pdf, 1641 kB)