Dokument & lagar (107 träffar)

Utskottsmöte 2008/09:39

Föredragningslista Socialutskottet 2008/09:39 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:39 Datum och tid: 09:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Godkännande av föredragningslistan. 2. Justering av protokoll från den 20 maj. 3. Behandling av proposition 2008/09:212 Influensa AH1N1 av den typ som upptäcktes

2009-06-11 09:00:00

Utskottsmöte 2008/09:25

Föredragningslista Utrikesutskottet 2008/09:25 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:25 Datum och tid: 08:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor 3. Granskning av utkast till betänkande 2009/10:UU3 Norden JM

2009-06-11 08:30:00

Betänkande 2008/09:SoU26

Influensa A (H1N1) tas från den 1 augusti 2009 med i smittskyddslagen som en allmänfarlig sjukdom. Influensa A (H1N1) är influensa av den typ som upptäcktes och började spridas bland människor i Mexiko under första halvåret 2009. Den nya bestämmelsen innebär att läkare måste anmäla fall av sjukdomen till Smittskyddsinstitutet och till smittskyddsläkaren i sitt landsting. Då går det att följa om sjukdomen breder ut sig eller om det bara rör sig om enstaka fall. Dessutom får den som misstänks vara smittad kostnadsfri undersökning, vård och behandling.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-06-11 Debatt: 2009-06-17 Beslut: 2009-06-17

Betänkande 2008/09:SoU26 (pdf, 125 kB) Webb-tv debatt om förslag: Influensa A (H1N1) av den typ som upptäcktes och började spridas bland människor i Mexiko under första halvåret 2009

Betänkande 2008/09:UU11

Riksdagen har behandlat olika frågor om svensk säkerhetspolitik och kommer fram till följande. Hot mot freden och vår säkerhet kan bäst avvärjas i gemenskap och samverkan med andra länder. Ett starkt FN-system i nära samarbete med regionala och andra organisationer är central. EU har en särställning i svensk utrikes- och säkerhetspolitik och det finns ett starkt samband mellan Sveriges säkerhetspolitik och vår Europapolitik. Säkerheten stärks genom europeisk integration. EU:s gemensamma utrikes- säkerhets- och försvarspolitik har främjat fred och stabilitet på många håll i världen, från Balkan och Georgien i vårt närområde till Tchad i Afrika och Aceh i Asien. Nato är en central aktör för europeisk säkerhet och integration och för internationell krishantering. Nato har den mest utvecklade förmågan för ledning och genomförande av militära krishanteringsinsatser. Sverige ska verka för att de transatlantiska relationerna stärks. Riksdagen välkomnar att EU har utvecklat den europeiska säkerhets- och försvarspolitiken. I dag finns ett strategiskt partnerskap mellan EU och Nato som syftar till att undvika dubbelarbete och att verksamheterna i stället stärker varandra. Sverige är militärt alliansfritt. Hot mot freden och vår säkerhet kan bäst avvärjas i gemenskap och samverkan med andra länder då militära konflikter i vårt närområde inte enbart påverkar ett land. Sverige kommer inte att förhålla sig passivt om en katastrof eller angrepp skulle drabba ett annat medlemsland i EU eller ett nordiskt land. Sverige bör därför både kunna ge och ta emot militärt stöd. Det är Sverige självt som definierar den närmare innebörden av den militära alliansfriheten. Riksdagen avslutade ärendet utan vidare åtgärd.

Förslagspunkter: 40 Reservationer: 33
Beredning: 2009-04-21 Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-06-11 Beslut: 2009-06-16

Betänkande 2008/09:UU11 (pdf, 447 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa säkerhetspolitiska frågor

Betänkande 2008/09:SoU25

Riksdagen sa ja till att vissa receptfria läkemedel får säljas på andra platser än apotek. Det handlar om läkemedel som är lämpliga för egenvård, där allvarliga biverkningar är sällsynta och där hänsyn har tagits till både patientsäkerhet och folkhälsa. Syftet med lagändringen är att öka tillgängligheten till dessa läkemedel för konsumenterna. Läkemedelsverket är den myndighet som tar emot anmälan, prövar och beslutar om vilka läkemedel som ska få säljas. Kommunerna har ansvaret för kontrollen av verksamheten. Den som säljer receptfria läkemedel ska ha egenkontrollprogram för verksamheten, lokalerna ska vara lämpliga för sitt ändamål och försäljningen ska ske på lämpligt sätt. Näringsidkaren ansvarar också för att lämna statistikuppgifter till Apotekens Service AB. Dessutom ska näringsidkaren kunna ge information om var köparen kan få farmaceutisk rådgivning. De nya reglerna börjar gälla den 1 november 2009.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 2
Justering: 2009-05-20 Debatt: 2009-06-11 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:SoU25 (pdf, 730 kB) Webb-tv debatt om förslag: Handel med vissa receptfria läkemedel

Utskottsmöte 2008/09:38

Föredragningslista Socialutskottet 2008/09:38 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:38 Datum och tid: 08:40 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Godkännande av föredragningslistan. 2. Justering av protokoll från den 19 maj. 3. Fortsatt behandling av proposition 2008/09:190 Handel med vissa receptfria läkemedel

2009-05-20 08:40:00

Utskottsmöte 2008/09:37

Föredragningslista Socialutskottet 2008/09:37 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:37 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. EU-information av departementsråd Bengt Sibbmark, Socialdepartementet. Se kansliets PM samt preliminär dagordning inför Epsco-rådet. 2. Godkännande av föredragningslistan.

2009-05-19 11:00:00

Utskottsmöte 2008/09:24

Föredragningslista Utrikesutskottet 2008/09:24 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:24 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista Kl. 09.30 1. Föredragning inför GAERC-möte inklusive försvarsfrågor Kabinettssekreterare Frank Belfrage Kl. 10.30 Föredragning

2009-05-14 09:30:00

Utskottsmöte 2008/09:36

Föredragningslista Socialutskottet 2008/09:36 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:36 Datum och tid: 09:30 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Godkännande av föredragningslistan. 2. Justering av protokoll från den 7 maj. 3. Fortsatt behandling av fråga om yttrande till finansutskottet över proposition

2009-05-14 09:30:00

Betänkande 2008/09:SoU22

Socialstyrelsen och länsstyrelserna har i dag tillsammans hand om den statliga tillsynen över socialtjänsten och verksamhet enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS). Socialstyrelsen har tillsyn över socialtjänsten i landet och den centrala tillsynen över verksamhet enligt LSS. Länsstyrelserna har tillsyn över den socialtjänst och LSS-verksamhet som kommunerna i länet svarar för. Den 1 januari 2010 förs länsstyrelsernas tillsyns- och tillståndsverksamhet över till Socialstyrelsen och samordnas med Socialstyrelsens tillsyn av hälso- och sjukvården. Syftet med samordningen är att skapa bättre förutsättningar för en mer enhetlig och förutsägbar tillsyn och ge förutsättningar att koncentrera resurserna. En samordnad tillsyn ska också underlätta för medborgarna att hitta rätt när de vill framföra klagomål eller anmäla brister.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-05-18 Beslut: 2009-05-20

Betänkande 2008/09:SoU22 (pdf, 2067 kB) Webb-tv debatt om förslag: Samordnad och tydlig tillsyn av socialtjänsten m.m.

Utskottsmöte 2008/09:35

Föredragningslista Socialutskottet 2008/09:35 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:35 Datum och tid: 09:15 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Godkännande av föredragningslistan. 2. Justering av protokoll från den 28 april. 3. Fortsatt behandling av proposition 2008/09:160 Samordnad och tydlig tillsyn

2009-05-07 09:15:00

Utskottsmöte 2008/09:23

Föredragningslista Utrikesutskottet 2008/09:23 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:23 Datum och tid: 09:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Förstakammarsalen Föredragningslista kl. 09:00 RÖ5-30 1. Justering av utkast till yttrande 2008/09:UU4y Ett användbart försvar till försvarsutskottet

2009-05-07 09:00:00

Utskottsmöte 2008/09:22

Föredragningslista Utrikesutskottet 2008/09:22 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:22 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning om UD:s ekonomi Kabinettssekreterare Frank Belfrage, UD 2. Föredragning om konsulära frågor Departementsrådet Fredrik

2009-05-05 11:00:00

Betänkande 2008/09:UU16

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om internationella frågor om hållbar utveckling och miljö. Motionerna tar framför allt sikte på mål och inriktning av politiken samt vatten, energi och klimat. I beslutsunderlaget konstaterar utrikesutskottet att klimatförändringarna utgör ett allvarligt hot och att ekonomisk utveckling generellt sett innebär möjligheter att reducera den sårbarhet som följer av klimatförändringarnas effekter och att motverka miljöförstöring. När det gäller klimatmötet i Köpenhamn i december 2009 framhåller utskottet att en grundläggande förutsättning för att EU ska kunna spela en ledande roll för att få till stånd ett globalt klimatavtal är att EU har en gemensam hållning som bygger på bästa tillgängliga vetenskapliga rön.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Beredning: 2009-04-14 Justering: 2009-04-23 Debatt: 2009-05-13 Beslut: 2009-05-14

Betänkande 2008/09:UU16 (pdf, 202 kB) Webb-tv debatt om förslag: Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö

Utskottsmöte 2008/09:34

Föredragningslista Socialutskottet 2008/09:34 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2008/09:34 Datum och tid: 11:00 Plats: RÖ 4-50 Föredragningslista 1. Godkännande av föredragningslistan. 2. Justering av protokoll från den 23 april. 3. Fortsatt behandling av proposition 2008/09:128 Ändringar i lagen 2005:258 om

2009-04-28 11:00:00

Betänkande 2008/09:SoU23

Även legitimerade sjuksköterskor utan behörighet att skriva ut läkemedel ska få tillgång till uppgifterna i läkemedelsförteckningen med uttryckligt samtycke från den registrerade eller om den registrerade inte kan lämna sitt samtycke. En förutsättning är att det ska vara nödvändigt för att den registrerade ska kunna få den vård eller behandling som han eller hon oundgängligen behöver. Legitimerade sjuksköterskor får då använda uppgifterna i förteckningen för att ge den registrerade vård eller behandling och för att komplettera den registrerades patientjournal. De nya reglerna börjar gälla den 1 juni 2009.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2009-04-28 Debatt: 2009-05-06 Beslut: 2009-05-06

Betänkande 2008/09:SoU23 (pdf, 184 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ändringar i lagen (2005:258) om läkemedelsförteckning

Betänkande 2008/09:SoU19

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående. Beslutet innebär ett förtydligande av socialnämndens ansvar att erbjuda stöd för personer som vårdar en närstående som är långvarigt sjuk eller äldre eller som stödjer en närstående som har funktionshinder. Socialstyrelsen ska få i uppdrag att utarbeta en vägledning för hur stödet ska tillämpas. Socialutskottet noterar i underlaget till beslutet att det inte handlar om att tvinga närstående eller andra personer att utföra mer vård eller stöd, utan att underlätta för dem som av fri vilja utför sådana insatser. Beslutet börjar gälla den 1 juli 2009.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2009-04-23 Debatt: 2009-05-13 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:SoU19 (pdf, 101 kB) Webb-tv debatt om förslag: Stöd till personer som vårdar eller stödjer närstående

Utlåtande 2008/09:UU17

Utrikesutskottet redovisar för riksdagen sin granskning av EU-kommissionens årliga politiska strategi för 2010. Utskottet tar upp fyra av de övergripande frågor som kommissionen lyfter fram i strategin: Ekonomisk och social återhämtning EU:s budget Klimatförändringar Utvidgningen och det östliga partnerskapet Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Beredning: 2009-04-02 Justering: 2009-04-23 Debatt: 2009-05-06 Beslut: 2009-05-06

Utlåtande 2008/09:UU17 (pdf, 201 kB)

Betänkande 2008/09:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat sitt arbete inom EU under 2008. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men utrikesutskottet har särskilt tagit upp följande ämnen: EU:s utvidgning EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik samt bilaterala och regionala förbindelser Ekonomiska och finansiella frågor samt EU:s budgetöversyn Den gemensamma marknaden och EU:s handelspolitik Bekämpning av terrorism Jämställdhet och arbetet mot diskriminering Miljö- och jordbrukspolitik Migrations- och socialpolitik EU-institutionernas verksamhet Förberedelserna för Sveriges ordförandeskap i EU:s ministerråd hösten 2009 Utformningen av regeringens skrivelse Riksdagen avslutade ärendet utan några tillägg.

Förslagspunkter: 28 Reservationer: 23
Beredning: 2009-04-14 Justering: 2009-04-23 Debatt: 2009-05-06 Beslut: 2009-05-06

Betänkande 2008/09:UU10 (pdf, 1503 kB) Webb-tv debatt om förslag: Berättelse om verksamheten i Europeiska unionen under 2008

Betänkande 2008/09:SoU24

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om läkemedelsfrågor. Skälet är främst att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Ett antal motioner tar upp samma eller i huvudsak samma frågor som riksdagen har behandlat tidigare under valperioden.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Justering: 2009-04-23 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:SoU24 (pdf, 93 kB) Webb-tv debatt om förslag: Läkemedelsfrågor