Sök
209 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens protokoll, Skriftliga frågor, Föreskrifter i Riksdagsförvaltningens författningssamling, Kammarens talarlistor, protutdr, Utskottens kallelser och föredragningslistor, 2016/17, 2009/10, 2007/08, 1918, Miljö- och jordbruksutskottet, Utbildningsutskottet, sorterat efter datum
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:27
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:27
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:27
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Justering av protokollen 2009/10:25 och 2009/10:26
2. Justering av förslag till betänkande 2009/10:26 Hållbarhetskriterier för biodrivmedel och flytande
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:26
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:26
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:26
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Fortsatt behandling av prop. 2009/10:164 Hållbarhetskriterier för biodrivmedel och flytande biobränslen m.m. Uppvaktning av Svenska Trädbränsleföreningen
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:19
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2009/10:19
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:19
Datum och tid: 08:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Kl. 08.00
Aktuella högskolefrågor Externa deltagare
Utbildningsdepartementet
Högskole- och forskningsminister Tobias Krantz Statssekreterare Peter Honeth
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:25
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:25
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:25
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Kl. 11.00 Uppvaktning av aktionsgruppen Små Avlopp angående problemen med övergödning och smittspridning från de enskilda avloppen
2. Kl. 11.30 Information
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:18
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2009/10:18
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:18
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar
3. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU16 Ny lärarutbildning
4. Anmälan till kammardebatt om betänkande
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:24
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:24
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:24
Datum och tid: 08:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Ämnesrådet Eva Sjögren informerar inför Jordbruks- och fiskerådet den 19-20 april 2010
2. Justering av protokoll 2009/10:23
3. Behandling av proposition
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:23
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:23
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:23
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Justering av protokoll 2009/10:22
2. Behandling för ev. yttrande till konstitutionsutskottet över regeringens skrivelse 2009/10:75
Redogörelse för
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:17
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2009/10:17
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:17
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Kl. 9.00-9.30
Delegationen för jämställdhet i högskolan presenterar sin verksamhet Pia Sandvik Wiklund och Pontus Ringborg 2. Justering av protokoll
3. Anmälningar
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:22
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:22
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:22
Datum och tid: 08:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Statssekreterare Rolf Eriksson informerar inför Jordbruks- och fiskerådet den 29 mars 2010
2. Justering av protokoll 2009/10:21
3. Justering av
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:21
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:21
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:21
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Justering av protokoll 2009/10:19 och 2009/10:20
2. Justering av förslag till betänkande 2009/10:MJU15 Vatten- och luftvård
föredragande LS/ 3.
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:16
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2009/10:16
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:16
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar 3. Föredragning av proposition 2009/10:65 Konkurrera med kvalitet studieavgifter för utländska studenter FPM-UbU15
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:15
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2009/10:15
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:15
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Statssekreterare Peter Honeth informerar om aktuella EU-frågor
2. Justering av protokoll
3. Anmälningar
4. Justering av förslag till betänkande 2009/10:UbU14
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:20
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:20
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:20
Datum och tid: 08:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Överläggning enligt RO 10:3 med statssekreterare Elisabet Falemo, Miljödepartementet, om KOM10 4 Meddelande från kommissionen till Europaparlamentet,
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:14
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2009/10:14
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:14
Datum och tid: 11:00
Plats: Förstakammarsalen
Föredragningslista
Öppen utfrågning: Vad påverkar resultaten i svensk grundskola Bilagor
Program på papper i basen
Deltagarlista på papper i
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:19
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:19
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:19
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 9 48
Föredragningslista
1. Information från Riksrevisionen om 2009/10:RRS16 Riksrevisionens styrelses redogörelse om utsläppsrätter
2. Fortsatt behandling av 2009/10:RRS16
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:18
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:18
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:18
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Kl. 10.00 Uppvaktning av föreningen Den goda jorden angående den pågående bebyggelsen av åkermark i Sverige
2. Kl. 10.30 Information om aktuella
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:13
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2009/10:13
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:13
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Kl. 9.00-09.45
Riksrevisionen presenterar aktuella rapporter Jan Landahl, Fredrik Friberg, Pernilla Jonsson, Inger Rydén Bergendahl och Leif Svensson 2. Justering
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:17
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:17
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:17
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Justering av protokoll 2009/10:16
2. Justering av förslag till betänkande 2009/10:MJU19
föredragande MH/ 3. Övriga frågor
Bilagor
Protokoll 2009/10:16 till punkt 1
Förslag till betänkande till punkt
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:12
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2009/10:12
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:12
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Kl. 09.00-09.45
Skolverket om undervisningen i språk Tommy Lagergren, Ingrid Lindskog och Torun Rudin 2. Kl. 09.45-10.15
Skolverket presenterar vissa fördjupade
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2009/10:16
Föredragningslista
Miljö- Och Jordbruksutskottet 2009/10:16
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2009/10:16
Datum och tid: 08:00
Plats: RÖ 7-26
Föredragningslista
1. Statssekreterare Rolf Eriksson informerar inför Jordbruks- och fiskerådet den 22 februari 2010
2. Justering av protokoll 2009/10:15
3. Justering