Dokument & lagar (1 830 träffar)

Betänkande 2013/14:KU25

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2011, 2012 och 2013 som rör frågor om integritet och sekretess. Motionerna handlar bland annat om en ny myndighet för integritetsskydd, skyddet för den personliga integriteten inom EU, tystnadsplikt för tolkar och insyn i apoteksverksamhet.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 5
Beredning: 2014-03-27 Justering: 2014-04-10 Debatt: 2014-05-05 Beslut: 2014-05-07

Betänkande 2013/14:KU25 (pdf, 318 kB) Webb-tv debatt om förslag: Integritets- och sekretessfrågor

Betänkande 2013/14:KU33

Riksdagsförvaltningen upphör att ge ut tidningen Riksdag & Departement. Tidningen skildrar den politiska processen och beslutsfattandet i riksdagen, regeringen och EU.

Riksdagsstyrelsen har lämnat ett förslag som konstitutionsutskottet har behandlat. I förslaget framhåller styrelsen att medievanorna och medielandskapet har förändrats sedan tidningen Riksdag & Departement grundades 1975 och att det i dag finns fler vägar att hitta information. Den tekniska utvecklingen har också påverkat tidningens ekonomiska förutsättningar genom att antalet prenumeranter och annonsförsäljningen har minskat. Riksdagsstyrelsen anser också att granskningen och analysen av riksdagens beslut i första hand bör göras av medier som är oberoende från riksdagen. Därför föreslår riksdagsstyrelsen att Riksdagsförvaltningen ska upphöra att ge ut tidningen Riksdag & Departement. Riksdagen sa ja till riksdagsstyrelsens förslag.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 3
Beredning: 2014-03-25 Justering: 2014-04-29 Debatt: 2014-05-07 Beslut: 2014-05-07

Betänkande 2013/14:KU33 (pdf, 300 kB) Webb-tv debatt om förslag: Tidningen Riksdag & Departement

Föredragningslista 2013/14:134

Föredragningslista 2013/14:134 Torsdagen den 14 augusti 2014 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Protokollen från sammanträdena måndagen den 23, tisdagen den 24, onsdagen den 25, torsdagen den 26 och fredagen den 27 juni Anmälan om uppteckningar vid EU-nämndens sammanträden 2 2013/14:40 Fredagen

2014-08-14

Föredragningslista 2013/14:134 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2013/14:134 (pdf, 110 kB)

Föredragningslista 2013/14:133

Föredragningslista 2013/14:133 Fredagen den 27 juni 2014 Kl. 09.00 Interpellationssvar Ansökan om fortsatt ledighet 1 Josefin Brink V fr.o.m. den 3 juli t.o.m. den 28 augusti Ersättare Ali Esbati V Anmälan om kompletteringsval 2 Ali Esbati V som suppleant i arbetsmarknadsutskottet fr.o.m. den 3 juli t.o.m. den

2014-06-27

Föredragningslista 2013/14:133 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2013/14:133 (pdf, 111 kB)

Omröstning 2013/14:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2013/14:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Datum: 2014-06-26 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2014-06-26

Riksdagsskrivelse 2013/14:395

Riksdagsskrivelse 2013/14:395 Regeringen Finansdepartementet Med överlämnande av skatteutskottets betänkande 2013/14:SkU33 Redovisning av skatteutgifter 2014 får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 26 juni 2014 Per Westerberg Claes

2014-06-26

Riksdagsskrivelse 2013/14:395 (doc, 18 kB) Riksdagsskrivelse 2013/14:395 (pdf, 47 kB)

Riksdagsskrivelse 2013/14:394

Riksdagsskrivelse 2013/14:394 Regeringen Finansdepartementet Med överlämnande av finansutskottets betänkande 2013/14:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken får jag anmäla att riksdagen denna dag bifallit utskottets förslag till riksdagsbeslut. Stockholm den 26 juni 2014 Per Westerberg Claes

2014-06-26

Riksdagsskrivelse 2013/14:394 (doc, 18 kB) Riksdagsskrivelse 2013/14:394 (pdf, 47 kB)

Föredragningslista 2013/14:132

Föredragningslista 2013/14:132 Torsdagen den 26 juni 2014 Kl. 09.00 Arbetsplenum Avtackning 16.00 Votering Interpellationssvar Ansökan om fortsatt ledighet 1 Anders Flanking C fr.o.m. den 18 september t.o.m. den 29 september Ersättare Rickard Nordin C Anmälan om kompletteringsval 2 Annika Lillemets MP som

2014-06-26

Föredragningslista 2013/14:132 (docx, 32 kB) Föredragningslista 2013/14:132 (pdf, 115 kB)

Omröstning 2013/14:KrU8p8 Utvidgad översyn av kontakttolkutbildningen

Votering: betänkande 2013/14:KrU8 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 8 Utvidgad översyn av kontakttolkutbildningen Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Kr10 av Margareta Larsson SD yrkande 5 och 2013/14:Kr11 av Tina Ehn MP yrkande 3. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 SD

2014-06-25

Omröstning 2013/14:KrU8p6 Folkbildningens ansvar för jämställdhet

Votering: betänkande 2013/14:KrU8 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 6 Folkbildningens ansvar för jämställdhet Riksdagen avslår motion 2013/14:Kr10 av Margareta Larsson SD yrkande 3. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:KrU8p5 Mångfaldsarbete inom folkbildningen

Votering: betänkande 2013/14:KrU8 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 5 Mångfaldsarbete inom folkbildningen Riksdagen avslår motion 2013/14:Kr10 av Margareta Larsson SD yrkande 4. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9

2014-06-25

Omröstning 2013/14:KrU8p2 Syftena med statsbidraget till folkbildningen

Votering: betänkande 2013/14:KrU8 Folkbildningsfrågor, förslagspunkt 2 Syftena med statsbidraget till folkbildningen Riksdagen godkänner regeringens förslag om att det andra syftet med statsbidraget till folkbildningen ska ändras. Därmed bifaller riksdagen proposition 2013/14:172 punkt 3 och avslår motionerna 2013/14:Kr9

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p5 Kortare handläggningstider i vapenärenden

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 5 Kortare handläggningstider i vapenärenden Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 4 Bättre förutsättningar att stoppa införseln av illegala vapen Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 3 Auktorisation och tillstånd att inneha skjutvapen Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i vapenlagen 1996:672. lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen 2009:400Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU36p2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott

Votering: betänkande 2013/14:JuU36 Skärpningar i vapenlagstiftningen, förslagspunkt 2 Hemlig avlyssning vid grovt vapenbrott Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP 24 0 0 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:JuU32p3 Nämndemännens ersättning

Votering: betänkande 2013/14:JuU32 Nämndemannauppdraget stärkt förtroende och högre krav, förslagspunkt 3 Nämndemännens ersättning Riksdagen avslår motionerna 2013/14:Ju16 yrkande 1 och 2013/14:Ju17 yrkande 7. Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-25

Omröstning 2013/14:FiU33p1 Årsredovisning för staten 2013

Votering: betänkande 2013/14:FiU33 Årsredovisning för staten 2013, förslagspunkt 1 Årsredovisning för staten 2013 Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 0 22 0 3 FP 24 0 0 0 C 20 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:FiU19p1 Förstärkta kapitaltäckningsregler m.m.

Votering: betänkande 2013/14:FiU19 Förstärkta kapitaltäckningsregler, förslagspunkt 1 Förstärkta kapitaltäckningsregler m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om särskild tillsyn över kreditinstitut och värdepappersbolag 2. lag om införande av lagen 2014:000 om särskild tillsyn över kreditinstitut  och värdepappersbolag

2014-06-25

Omröstning 2013/14:CU34p7 Ersättning till gode män och förvaltare

Votering: betänkande 2013/14:CU34 Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare, förslagspunkt 7 Ersättning till gode män och förvaltare Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 103 0 0 9 M 100 0 0 7 MP 22 0 0 3 FP

2014-06-25