Dokument & lagar (1 396 träffar)

Omröstning 2007/08:UU9p28 Turkiet - folkmord

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 28 Turkiet folkmord Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U205 yrkande 1, 2006/07:U303 yrkandena 2 och 4, 2006/07:U305 yrkande 2, 2007/08:U308 yrkande 2 och 2007/08:U377. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p5 Flyktingskydd

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 5 Flyktingskydd Riksdagen avslår motion 2007/08:U22 yrkandena 13 och 14. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 102 0 0 28 m 82 0

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p2 Vissa frågor om mål och inriktning

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 2 Vissa frågor om mål och inriktning Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U22 yrkande 2 och 2007/08:U349 yrkande 1. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v Parti Ja Nej Avstående

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p39 Mellanöstern och Israel-Palestina-konflikten

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 39 Mellanöstern och Israel-Palestina-konflikten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U206 yrkande 7, 2006/07:U227 yrkandena 1, 2 och 5-11, 2006/07:U230 yrkandena 1 och 2, 2007/08:U222 yrkandena 1-3, 2007/08:U285 och 2007/08:U350

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p17 Rätten till mat och vatten

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 17 Rätten till mat och vatten Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U253 yrkande 2, 2007/08:U22 yrkandena 9 och 10 samt 2007/08:U276 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 v,

2008-06-12

Omröstning 2007/08:UU9p21 MR i arbetslivet

Votering: betänkande 2007/08:UU9 Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik, förslagspunkt 21 MR i arbetslivet Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U15 yrkande 11, 2007/08:U349 yrkandena 9-11, 2007/08:U354 yrkandena 4-6 och 17, 2007/08:U357 yrkandena 3, 9 och 10 samt 2007/08:U358 yrkandena 2, 7 och 13. Datum: 2008-06-12

2008-06-12

Omröstning 2007/08:SkU27p1 Nedsatt koldioxidskatt för bränslen som förbrukas i anläggningar som omfattas av EU:s handel med utsläppsrätter

Votering: betänkande 2007/08:SkU27 Nedsatt koldioxidskatt för bränslen som förbrukas i anläggningar som omfattas av EU:s handel med utsläppsrätter, förslagspunkt 1 Nedsatt koldioxidskatt för bränslen som förbrukas i anläggningar som omfattas av EU:s handel med utsläppsrätter Riksdagen dels antar regeringens förslag till

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU16p3 Datorrelaterade uppfinningar

Votering: betänkande 2007/08:NU16 Vissa immaterialrättsliga frågor, förslagspunkt 3 Datorrelaterade uppfinningar Riksdagen avslår motionerna 2006/07:N280 yrkandena 1-5 och 2006/07:N289 yrkande 2. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p3 Om- och avregleringar

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 3 Om- och avregleringar Riksdagen avslår motion 2007/08:N262. Datum: 2008-06-12 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 103 0 27 m 82 0 0 15 c 25 0 0 4 fp 22 0 0 6

2008-06-12

Omröstning 2007/08:NU14p2 Allmänt om konkurrens

Votering: betänkande 2007/08:NU14 bet 2007/08 NU14 förslagspunkt 2 Allmänt om konkurrens Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T417 yrkande 2, 2007/08:N211, 2007/08:N221 och 2007/08:N346 yrkande 9. Datum: 2008-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-12

Omröstning 2007/08:AU10p1 Ledighet med vårdnadsbidrag

Votering: betänkande 2007/08:AU10 bet 2007/08 AU10 förslagspunkt 1 Ledighet med vårdnadsbidrag Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om ändring i föräldraledighetslagen 1995:5842. lag om ändring i lagen 1982:80 om anställningsskydd. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:149 punkterna 1 och 2 samt avslår

2008-06-12

Omröstning 2007/08:AU10p2 Ledighet för att på grund av sjukdom prova annat arbete

Votering: betänkande 2007/08:AU10 bet 2007/08 AU10 förslagspunkt 2 Ledighet för att på grund av sjukdom prova annat arbete Riksdagen antar regeringens förslag till lag om rätt till ledighet för att på grund av sjukdom prova annat arbete. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:151 och avslår motionerna 2007/08:A15

2008-06-12

Betänkande 2007/08:UFöU5

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett fortsatt svenskt deltagande i EU:s militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det svenska bidraget planeras bland annat bestå av en förstärkt skyttepluton med lednings- och underhållsresurser. Styrkan ska bestå av högst 390 personer och verka som längst till och med den 30 november 2008.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-06-05 Justering: 2008-06-12 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU5 (pdf, 128 kB)

Omröstning 2007/08:TU14p4 Alkohol i trafiken

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 4 Alkohol i trafiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T296 av Lena Asplund och Ulf Berg båda m yrkandena 1 och 2, 2007/08:T359 av Börje Vestlund och Sylvia Lindgren båda s yrkandena 1-3, 5 och 6,

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p9 Mobiltelefoni

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 9 Mobiltelefoni Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T241 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m2007/08:T259 av Staffan Danielsson och Erik A Eriksson båda c2007/08:T341 av Björn Hamilton m2007/08:T402 av

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p5 Barn i trafiken

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 5 Barn i trafiken Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T238 av Ulf Sjösten och Jan Ericson båda m2007/08:T277 av Thomas Strand och Göte Wahlström båda s2007/08:T368 av Catharina Bråkenhielm s2007/08:T391

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p11 Pricksystem i körkortslagstiftningen

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 11 Pricksystem i körkortslagstiftningen Riksdagen avslår motionerna 2007/08:T223 av Björn Hamilton m och 2007/08:T261 av Åke Sandström och Stefan Tornberg båda cDatum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan

2008-06-11

Omröstning 2007/08:TU14p14 Reflexvästar

Votering: betänkande 2007/08:TU14 Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor, förslagspunkt 14 Reflexvästar Riksdagen avslår motion 2007/08:T375 av Agneta Gille sDatum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 14 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2008-06-11

Omröstning 2007/08:SfU13p1 Framställningen

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 1 Framställningen Riksdagen avslår framställning 2007/08:RRS28 och motionerna 2007/08:Sf25 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:Sf26 yrkandena 1-3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-11

Omröstning 2007/08:SfU13p2 Antalet arbetsskadeanmälningar

Votering: betänkande 2007/08:SfU13 Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen, förslagspunkt 2 Antalet arbetsskadeanmälningar Riksdagen avslår motion 2007/08:Sf25 yrkande 3. Datum: 2008-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2008-06-11