Sök
4 539 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Framställningar och redogörelser, EU-nämndens protokoll, Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
EU-nämndens dokument 2022/23:46
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2022/23:46
DATUM
2023-06-21
TID
08.00 10.40
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. 1
Utrikesfrågor
Utrikesminister Tobias Billström med medarbetare från Utrikesdepartementet
Kammarens talarlista 2023-06-20
Tisdagen den 20 juni 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i FiU21
uppehåll för gruppmöte efter voteringen, dock tidigast ca kl. 16.00 18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
20
Finansutskottets betänkande FiU20
Riktlinjer för den ekonomiska politiken
1
Edward Riedl M 10
2
Mikael Damberg
Kammarens talarlista 2023-06-19
Måndagen den 19 juni 2023 Kl. 11.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
16
Utrikesutskottets betänkande UU10
Verksamheten i Europeiska unionen under 2022
1
Stefan Olsson M 6
2
Linnéa Wickman S 8
3
Yusuf Aydin KD 6
4
Markus Wiechel SD 8
5
Joar Forssell L 8
6
Håkan Svenneling V 8
7
Kerstin
Kammarens talarlista 2023-06-16
Fredagen den 16 juni 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Särskild debatt om ägande av samhällsviktiga fastigheter
På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om ägande av samhällsviktiga fastigheter. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta i
EU-nämndens dokument 2022/23:45
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2022/23:45
DATUM
2023-06-16
TID
08.00 09.35
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. 1
Miljöfrågor
Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari och statssekreterare Daniel Westlén
Kammarens talarlista 2023-06-15
Torsdagen den 15 juni 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
4
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU18
Livsmedelspolitik
1
John Widegren M 8
2
Emma Nohrén MP 8
3
Magnus Oscarsson KD 8
4
Sofia Skönnbrink S 8
5
Elin Nilsson
Kammarens talarlista 2023-06-14
Onsdagen den 14 juni 2023 Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
Partiledardebatt
Debattregler
Reglerna innebär att statsministern och partiledaren för det största oppositionspartiet har rätt till ett anförande på längst 7 minuter. Övriga partiledare har rätt till ett anförande på längst 5
EU-nämndens dokument 2022/23:44
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2022/23:44
DATUM
2023-06-14
TID
09.00 09.30
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. 1
Ekonomiska och finansiella frågor
Finansminister Elisabeth Svantesson med medarbetare från
Kammarens talarlista 2023-06-13
Tisdagen den 13 juni 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
18
Skatteutskottets betänkande SkU20
Redovisning av skatteutgifter 2023
1
Niklas Karlsson S 4
2
Bo Broman SD 6
3
Boriana Åberg M 6
0.16
0.16
19
Utrikesutskottets betänkande UU12
Kammarens talarlista 2023-06-12
Måndagen den 12 juni 2023 Kl. 10.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar efter debattens slut, dock tidigast kl. 15.00
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Konstitutionsutskottets betänkande KU20
Granskningsbetänkande
Inledning
1
Ida Karkiainen S 8
2
Matheus Enholm SD 6
3
Erik Ottoson M 8
4
Jessica Wetterling
EU-nämndens dokument 2022/23:43
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2022/23:43
DATUM
2023-06-09
TID
09.00 10.30
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. 1
Sysselsättningsfrågor, socialpolitiska frågor samt hälso- och sjukvårdsfrågor samt konsumentfrågor
Kammarens talarlista 2023-06-08
Torsdagen den 8 juni 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
4
Utrikesutskottets betänkande UU9
Strategisk exportkontroll 2022 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden
1
Morgan Johansson S 8
2
Yasmine Eriksson SD 8
3
Stefan Olsson M
Kammarens talarlista 2023-06-07
Onsdagen den 7 juni 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Utrikesutskottets betänkande UU5
Nordiskt samarbete inklusive Arktis
1
Alexandra Anstrell M 8
2
Heléne Björklund S 8
3
Lorena Delgado Varas V 8
4
Angelika Bengtsson SD 8
5
Kjell-Arne Ottosson KD 8
6
Catarina
Redogörelse 2022/23:RR5
Redogörelse till riksdagen 2022/23:RR5
Riksrevisorns årliga rapport 2023
Till riksdagen
De viktigaste iakttagelserna från effektivitetsrevisionen och den årliga revisionen ska samlas i en årlig rapport enligt 12 lagen 2002:1022 om revision av statlig verksamhet m.m. Riksrevisorn lämnar härmed den årliga rapporten 2023
- Inlämnad
- 2023-06-07
- Sista motionsdag
- 2023-09-20
EU-nämndens dokument 2022/23:42
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2022/23:42
DATUM
2023-06-02
TID
08.30 10.45
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. 1
Rättsliga och inrikes frågor
Justitieminister Gunnar Strömmer med medarbetare från Justitiedepartementet,
Kammarens talarlista 2023-05-31
Onsdagen den 31 maj 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
17
Konstitutionsutskottets betänkande KU17
Riksrevisionens årsredovisning för 2022
0.00
0.00
18
Konstitutionsutskottets betänkande KU35
Sekretessgenombrott vid utlämnande för teknisk bearbetning eller teknisk lagring
Kammarens talarlista 2023-05-30
Tisdagen den 30 maj 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
17
Näringsutskottets betänkande NU17
Kompletterande bestämmelser till EU:s gaslagringsförordning
1
Mats Green M 8
2
Mattias Jonsson S 8
3
Camilla Brodin KD 8
4
Jessica Stegrud SD 10
EU-nämndens dokument 2022/23:41
EU-NÄMNDEN PROTOKOLL SAMMANTRÄDE 2022/23:41
DATUM
2023-05-26
TID
09.00 10.05
NÄRVARANDE
Se bilaga 1
Anm. En fullständig redogörelse av samrådet i EU-nämnden framgår av de stenografiska uppteckningarna från sammanträdet. 1
Allmänna frågor
Statsrådet Jessika Roswall m.fl. från Statsrådsberedningen, informerade
Kammarens talarlista 2023-05-24
Onsdagen den 24 maj 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
18
Justitieutskottets betänkande JuU21
Förbättrade åtgärder när barn misstänks för brott
1
Anna Wallentheim S 8
2
Gudrun Nordborg V 8
3
Pontus Andersson SD 6
4
Fredrik Kärrholm M 8
5
Martina Johansson C 6
Kammarens talarlista 2023-05-23
Tisdagen den 23 maj 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
18
Socialutskottets betänkande SoU26
En sänkt åldersgräns för öppna insatser till barn utan vårdnadshavarens samtycke
1
Christian Carlsson KD 6
2
Gustaf Lantz S 6
3
Carita Boulwén SD 6