Dokument & lagar (752 träffar)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:42

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:42 DATUM 2015-09-08 TID 11.0011.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Frida Änghede, M-kansliet, och Linn Norrbäck, C-kansliet, får närvara under punkten 2 och 3. 2 Extra miljöråd 18 september 2015

2015-09-08

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:41

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-08-24 TID 13.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Anders Grönvall, S-kansliet, och Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara under punkten 2. 2 Information om avslutat lettiskt och

2015-08-24

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:40

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:40 DATUM 2015-06-23 TID 11.00 11.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Nya suppleanter Ordföranden hälsade Emma Wallrup V och Larry Söder KD välkomna till sitt första sammanträde som suppleanter i utskottet. 2 Överläggning Utskottet överlade

2015-06-23

Omröstning 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning - Sveriges försvar för perioden 2016-2020

Votering: betänkande 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 2016-2020, förslagspunkt 5 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 2016-2020 Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0

2015-06-16

Omröstning 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning - Sveriges försvar för perioden 2016-2020

Votering: betänkande 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 2016-2020, förslagspunkt 4 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 2016-2020 Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15

2015-06-16

Omröstning 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning - Sveriges försvar för perioden 2016-2020

Votering: betänkande 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 2016-2020, förslagspunkt 3 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 2016-2020 Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 15

2015-06-16

Omröstning 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning - Sveriges försvar för perioden 2016-2020

Votering: betänkande 2014/15:UFöU5 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 2016-2020, förslagspunkt 1 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 2016-2020 Datum: 2015-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0

2015-06-16

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:39

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:39 DATUM 2015-06-11 TID 08.00 10.00 ajournering 09.40 09.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Miljöråd 15 juni 2015 Utskottet beslutade enligt RO 7:12 att överlägga med klimat- och miljöminister Åsa Romson, Miljö- och energidepartementet, om

2015-06-11

Omröstning 2014/15:KU13 Verksamhetsredogörelser för riksdagens nämnder

Votering: betänkande 2014/15:KU13 Verksamhetsredogörelser för riksdagens nämnder, förslagspunkt 2 Verksamhetsredogörelser för riksdagens nämnder Datum: 2015-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 14 0 0 5 S 96 0 0 17 M 74 0 0 10

2015-06-10

Trafikutskottets protokoll 2014/15:41

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:41 DATUM 2015-06-09 TID Kl. 11.00 11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:40. 2 Information om studieresan till Bryssel Utskottet fick information om program och praktikalia inför den stundande Brysselresan.

2015-06-09

Konstitutionsutskottets protokoll 2014/15:47

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:47 DATUM 2015-06-09 TID 11.0012.39 12.5112.58 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att praoeleven E.Å. till ledamot Patrik Reslow M fick närvara vid dagens sammanträde. Vidare medgav utskottet att kanslichef Margareta

2015-06-09

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2014/15:14

SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:14 DATUM 2015-06-04 TID 09.0009.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2014/15:13. 2 Kanslimeddelanden 3 Säkerhetspolitisk inriktning Sveriges försvar för perioden 20162020 UFöU5 Utskottet

2015-06-04

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2014/15:38

RIKSDAGEN MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:38 DATUM 2015-06-04 TID 10.00 12.00 ajournering 11.20 11.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Beslut om närvaro Utskottet beslutade att Peter Ekelund, V-kansliet, får närvara under punkt 2 och 4 och att Emelie Nilsson, MP-kansliet, får närvara

2015-06-04

Konstitutionsutskottets protokoll 2014/15:46

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2014/15:46 DATUM 2015-06-04 TID 09.0009.29 11.0511.07 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att praoeleven V.Z. till ledamoten Mathias Sundin FP till fick närvara vid dagens sammanträde. 2 Justering av protokoll Utskottet

2015-06-04

Omröstning 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak

Votering: betänkande 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak, förslagspunkt 7 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Datum: 2015-06-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0

2015-06-03

Omröstning 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak

Votering: betänkande 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak, förslagspunkt 6 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Datum: 2015-06-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0

2015-06-03

Omröstning 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak

Votering: betänkande 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak, förslagspunkt 4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Datum: 2015-06-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 M, C, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP

2015-06-03

Omröstning 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak

Votering: betänkande 2014/15:UFöU4 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak, förslagspunkt 2 Svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Datum: 2015-06-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M, C, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP

2015-06-03

Omröstning 2014/15:TU13 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor

Votering: betänkande 2014/15:TU13 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor, förslagspunkt 9 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor Datum: 2015-06-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 17 0 0 2 S 104 0 0 9 M 77 0 0 7 SD 1 37 0 11 MP 22

2015-06-03

Omröstning 2014/15:TU13 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor

Votering: betänkande 2014/15:TU13 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor, förslagspunkt 7 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor Datum: 2015-06-03 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 M, C, FP, KD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande FP 0 17 0 2 S 104 0 0 9 M 0 77 0 7 SD 38 0 0

2015-06-03