Dokument & lagar (369 träffar)

Omröstning 2012/13:KU19p8 Tolkning vid myndighetskontakter

Votering: betänkande 2012/13:KU19 Offentlig förvaltning, förslagspunkt 8 Tolkning vid myndighetskontakter Riksdagen avslår motionerna 2012/13:K206 av Kent Ekeroth SD2012/13:K296 av Thoralf Alfsson och Kent Ekeroth båda SD och 2012/13:So390 av Carina Herrstedt SDDatum: 2013-04-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2013-04-18

Omröstning 2012/13:KU19p2 Statliga och kommunala servicekontor m.m.

Votering: betänkande 2012/13:KU19 Offentlig förvaltning, förslagspunkt 2 Statliga och kommunala servicekontor m.m. Riksdagen avslår motionerna 2011/12:K347 av Peter Hultqvist och Roza Güclü Hedin båda S2012/13:Ju249 av Maria Ferm m.fl. MP yrkande 13, 2012/13:N265 av Lars Mejern Larsson m.fl. S yrkande 3 och 2012/13:N272

2013-04-18

Trafikutskottets protokoll 2012/13:27

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:27 DATUM 2013-04-18 TID Kl.10.00-11.00, 11.15-11.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2012/13:26. 2 Sjöfartsfrågor TU12 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2012/13:110 och motioner. Utskottet justerade betänkande

2013-04-18

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:38

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:38 DATUM 2013-04-18 TID 09.0009.29 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:37. 2 Hänvisning av ärende Kanslichefen anmälde att till utskottet har hänvisats proposition 2012/13:100 2013 års

2013-04-18

KU-anmälan 2012/13:29 (1765-2012/13) av Valter Mutt (MP) och Bodil Ceballos (MP)

VALTER MUTT Riksdagsledamot MP BODIL CEBALLOS Riksdagsledamot MP 2013-04-17 Dnr 1765-2012/13 Anmälan avseende bristande styrning och resultat inom biståndspolitiken Biståndsministern har sedan länge allvarliga problem i styrningen av och dialogen med såväl sin egen del av utrikesdepartementet som underliggande myndigheter.

2013-04-17

KU-anmälan 2012/13:29 (1765-2012/13) av Valter Mutt (MP) och Bodil Ceballos (MP) (pdf, 195 kB)

Trafikutskottets protokoll 2012/13:26

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:26 DATUM 2013-04-16 TID Kl.11.00-11.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2012/13:25. 2 Bevakning ombord på svenska fartyg TU10 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2012/13:78 och motion. Utskottet justerade

2013-04-16

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:37

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:37 DATUM 2013-04-16 TID 09.0010.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Medgivande att närvara Utskottet medgav att kanslichefen Thomas Lindstam och föredragande Lisa Gunnfors från justitieutskottet får närvara under 2 vid dagens sammanträde och att

2013-04-16

Trafikutskottets protokoll 2012/13:25

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:25 DATUM 2013-04-11 TID Kl.09.00-10.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från Transportstyrelsen, Rikspolisstyrelsen och Skatteverket Generaldirektör Staffan Widlert och enhetschef Petra Wermström från Transportstyrelsen, biträdande avdelningschef Lena

2013-04-11

Trafikutskottets protokoll 2012/13:24

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:24 DATUM 2013-04-09 TID Kl. 11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2012/13:23. 2 Bevakning ombord på svenska fartyg TU10 Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2012/13:78 och motion. Ärendet bordlades.

2013-04-09

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:36

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:36 DATUM 2013-04-09 TID 11.0012.23 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:35. 2 Inkomna skrivelser Inkomna skrivelser enligt bilaga 2 anmäldes. 3 Hänvisning av ärende Kanslichefen anmälde

2013-04-09

KU-anmälan 2012/13:28 (1682-2012/13) av Margareta Larsson (SD)

MARGARETA LARSSON Riksdagsledamot SD Kulturutskottet 2013-04-05 Begäran om granskning av Barn- och äldreministerns hantering av remissvar i samband med sammanställningen och redovisningen av proposition 2011/12:160 Enligt uppgifter som framkommit i media den 27 februari 2013 P4 Jönköping http svengesradio se/sida/artikel.

2013-04-08

KU-anmälan 2012/13:28 (1682-2012/13) av Margareta Larsson (SD) (pdf, 1059 kB)

KU-anmälan 2012/13:27 (1639-2012/13) av Peter Hultqvist (S)

Stockholm den 2 april 2013. Anmälan till konstitutionsutskottet. I samband med att nya styrelser för de regionala högskolorna ska utses har kommunalrådet i Falun Johny Gahnshag och riksdagsledamoten Anders Ahlgren inte ansetts som möjliga till omnominering i Högskolan Dalarnas styrelse. Den förstnämnda anses befinna

2013-04-02

Omröstning 2012/13:TU7p4 Bashastighet i tätorter

Votering: betänkande 2012/13:TU7 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 4 Bashastighet i tätorter Riksdagen avslår motion 2012/13:T277 av Stina Bergström m.fl. MPDatum: 2013-03-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 101 0 0 11 M 98 0 0 9 MP 0

2013-03-27

Omröstning 2012/13:TU7p15 Information om körkortshandledartillstånd

Votering: betänkande 2012/13:TU7 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 15 Information om körkortshandledartillstånd Riksdagen avslår motion 2012/13:T286. Datum: 2013-03-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 101 0 11 M 98 0 0 9 MP 23 0 0

2013-03-27

Omröstning 2012/13:TU7p11 Insatser mot alkohol vid bilkörning

Votering: betänkande 2012/13:TU7 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 11 Insatser mot alkohol vid bilkörning Riksdagen avslår motionerna 2012/13:Ju373 av Morgan Johansson m.fl. S yrkande 67, 2012/13:So222 av Eva Olofsson m.fl. V yrkande 17, 2012/13:So279 av Lars-Axel Nordell KD yrkandena 7-9, 2012/13:So557 av Lena Hallengren

2013-03-27

Omröstning 2012/13:TU7p5 Trafiksäkerhet vid vägarbeten

Votering: betänkande 2012/13:TU7 Trafiksäkerhet, förslagspunkt 5 Trafiksäkerhet vid vägarbeten Riksdagen avslår motionerna 2011/12:Ju382 och 2012/13:T264. Datum: 2013-03-27 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 101 0 11 M 98 0 0 9 MP

2013-03-27

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:35

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:35 DATUM 2013-03-26 TID 10.5411.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Närvarobeslut Utskottet beslutade att praoeleven, T.P.till ledamoten Cecilia Brinck M får närvara vid dagens sammanträde utom vid punkterna 2, 6 och 7 på särskilda föredragningslistan.

2013-03-26

Trafikutskottets protokoll 2012/13:23

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:23 DATUM 2013-03-21 TID Kl. 10.00-10.40 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2012/13:22. 2 Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag i fjärde järnvägspaketet TU13 Utskottet fortsatte granskningen av COM2013 27-31.

2013-03-21

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:34

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:34 DATUM 2013-03-21 TID 08.3008.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:33. 2 Hänvisning av ärende Kanslichefen anmälde att till utskottet har hänvisats redogörelse 2012/13:RS2 Riksdagsförvaltningens

2013-03-21

Konstitutionsutskottets protokoll 2012/13:33

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:33 DATUM 2013-03-19 TID 11.0011.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Översyn av riksdagsordningen Sekreterarna David Harrby och Hans Hegeland presenterade en lägesrapport av arbetet i kommittén för översyn av riksdagsordningen. 2 Justering av

2013-03-19