Dokument & lagar (287 träffar)

Omröstning 2012/13:UFöU4p1 Proposition 2012/13:173

Votering: betänkande 2012/13:UFöU4 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali, förslagspunkt 1 Proposition 2012/13:173 Riksdagen medger att regeringen fr.o.m. den 1 juli 2013 och under högst tolv månader fram t.o.m. den 30 juni 2014 ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 160 personer

2013-06-18

Omröstning 2012/13:UFöU3p2 Försvarssamarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 2 Försvarssamarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 3-5 och 2012/13:U22 yrkandena 1-5. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5

2013-06-05

Omröstning 2012/13:UFöU3p1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 1 och 2 samt 2012/13:U22 yrkande 6. Datum: 2013-06-05 Omröstning i motivfrågan Utskottets

2013-06-05

Omröstning 2012/13:UFöU2p1 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats (Operation Atalanta)

Votering: betänkande 2012/13:UFöU2 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats Operation Atalantaförslagspunkt 1 Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats Operation Atalanta Riksdagen medger att regeringen, fr.o.m. den 6 april 2013 och under högst fyra månader, ställer en svensk väpnad styrka bestående

2013-03-06

Omröstning 2012/13:UFöU1p2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF)

Votering: betänkande 2012/13:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 2 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U6 yrkandena 2 och 3 samt 2012/13:U7 yrkande 1. Datum: 2012-12-19

2012-12-19

Omröstning 2012/13:UFöU1p1 Avslag på proposition 2012/13:41

Votering: betänkande 2012/13:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 1 Avslag på proposition 2012/13:41 Riksdagen medger att regeringen ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 785 personer till förfogande för deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan

2012-12-19

Omröstning 2012/13:UFöU1p3 Civila insatser i Afghanistan

Votering: betänkande 2012/13:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 3 Civila insatser i Afghanistan Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U6 yrkande 4 och 2012/13:U7 yrkande 2. Datum: 2012-12-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2012-12-19

Omröstning 2012/13:TU18p2 Miljöfrågor

Votering: betänkande 2012/13:TU18 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 2 Miljöfrågor Riksdagen avslår motionerna 2012/13:T322 av Jan Lindholm MP2012/13:T477 av Anders Ygeman m.fl. S yrkande 50, 2012/13:T490 av Edward Riedl M och 2012/13:MJ455 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 38 i denna del. Datum: 2013-06-05 Omröstning

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU18p5 Flygtrafikledningstjänst

Votering: betänkande 2012/13:TU18 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 5 Flygtrafikledningstjänst Riksdagen ger regeringen tillkänna som sin mening vad utskottet anför om att den lokala flygtrafikledningstjänsten på Swedavias flygplatser, de militära flygplatserna och flygplatser som Försvarsmakten har ett stort behov av samt

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p1 Främjande av en fossiloberoende fordonsflotta

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 1 Främjande av en fossiloberoende fordonsflotta Riksdagen avslår motionerna 2012/13:Sk419 av Siv Holma m.fl. V yrkande 3, 2012/13:T259 av Thomas Finnborg M2012/13:T345 av Per Lodenius och Staffan Danielsson båda C2012/13:T408 av Helena Leander

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p3 Dubbdäck

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 3 Dubbdäck Riksdagen avslår motionerna 2012/13:Sk419 av Siv Holma m.fl. V yrkande 7, 2012/13:T306 av Bino Drummond och Rune Wikström båda M2012/13:T352 av Lars Beckman och Ulf Berg båda M2012/13:T353 av Lars Beckman M2012/13:T360 av Nina Lundström

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p6 Längd och vikt för lastbilar

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 6 Längd och vikt för lastbilar Riksdagen avslår motion 2012/13:T285 av Clas-Göran Carlsson m.fl. SDatum: 2013-06-05 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 1 0 94 17

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p7 Historiska fordon

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 7 Historiska fordon Riksdagen avslår motionerna 2012/13:T338 av Lars Gustafsson KD och 2012/13:T449 av Josef Fransson och Thoralf Alfsson båda SD yrkande 3. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 SD

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p5 Fordonsbesiktning

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 5 Fordonsbesiktning Riksdagen avslår motion 2012/13:T314 av Isak From och Maria Stenberg båda S yrkandena 1 och 3. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU16p1 Hastighetsefterlevnad för tung trafik

Votering: betänkande 2012/13:TU16 Yrkestrafik- och taxifrågor, förslagspunkt 1 Hastighetsefterlevnad för tung trafik Riksdagen avslår motion 2012/13:T509 yrkande 17. Datum: 2013-05-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 102 0 0 10 M 102 0

2013-05-22

Omröstning 2012/13:TU16p2 Åtgärder för säkra uppställningsplatser för lastbilar

Votering: betänkande 2012/13:TU16 Yrkestrafik- och taxifrågor, förslagspunkt 2 Åtgärder för säkra uppställningsplatser för lastbilar Riksdagen avslår motion 2012/13:T313 av Clas-Göran Carlsson m.fl. SDatum: 2013-05-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2013-05-22

Omröstning 2012/13:TU16p5 Tillsynen av yrkesmässiga godstransporter på väg

Votering: betänkande 2012/13:TU16 Yrkestrafik- och taxifrågor, förslagspunkt 5 Tillsynen av yrkesmässiga godstransporter på väg Riksdagen avslår motionerna 2012/13:T377 av Johan Andersson S och 2012/13:T477 av Anders Ygeman m.fl. S yrkande 28. Datum: 2013-05-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2013-05-22

Omröstning 2012/13:TU16p12 Samverkan i tillsynen av taxibranschen

Votering: betänkande 2012/13:TU16 Yrkestrafik- och taxifrågor, förslagspunkt 12 Samverkan i tillsynen av taxibranschen Riksdagen avslår motion 2012/13:T311 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson båda S yrkandena 4 och 5. Datum: 2013-05-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 S, MP, V Parti

2013-05-22

Omröstning 2012/13:TU16p11 Kontroller och indragning av taxilegitimationer

Votering: betänkande 2012/13:TU16 Yrkestrafik- och taxifrågor, förslagspunkt 11 Kontroller och indragning av taxilegitimationer Riksdagen avslår motionerna 2012/13:T204 av Kent Ekeroth SD yrkandena 1-3, 2012/13:T311 av Ann-Christin Ahlberg och Phia Andersson båda S yrkandena 2 och 3 samt 2012/13:T477 av Anders Ygeman

2013-05-22

Omröstning 2012/13:TU12p3 Allmänna miljöfrågor

Votering: betänkande 2012/13:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 3 Allmänna miljöfrågor Riksdagen avslår motionerna 2012/13:T222 av Stina Bergström m.fl. MP yrkande 3, 2012/13:T248 av Siv Holma m.fl. V yrkandena 3-5, 2012/13:T274 av Gustaf Hoffstedt M2012/13:T370 av Christer Engelhardt S2012/13:T411 av Anita Brodén FP

2013-05-02