Dokument & lagar (340 träffar)

Trafikutskottets protokoll 2012/13:38

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:38 DATUM 2013-08-29 TID Kl.10.00-10.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2012/13:37. 2 EU-förslag om ändring av förordning EG nr 216/2008 inom området flygplatser, flygledningstjänst och flygtrafiktjänster Utskottet

2013-08-29

Trafikutskottets protokoll 2012/13:37

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:37 DATUM 2013-06-25 TID Kl.09.00-09.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Justering av protokoll 2012/13:36. 2 EU-förslag om inrättande av en ram för tillträde till marknaden för hamntjänster och för finansiell insyn i hamnar Utskottet

2013-06-25

Omröstning 2012/13:UFöU4p1 Proposition 2012/13:173

Votering: betänkande 2012/13:UFöU4 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali, förslagspunkt 1 Proposition 2012/13:173 Riksdagen medger att regeringen fr.o.m. den 1 juli 2013 och under högst tolv månader fram t.o.m. den 30 juni 2014 ställer en svensk väpnad styrka bestående av högst 160 personer

2013-06-18

Proposition 2012/13:177

prop 2012/13 177 Regeringens proposition 2012/13:177 Tekniska föreskrifter för fartyg Prop. på inre vattenvägar 2012/13:177 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 13 juni 2013 Fredrik Reinfeldt Catharina Elmsäter-Svärd Näringsdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen


Utskottsberedning: 2013/14:TU2
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,

Proposition 2012/13:177 (pdf, 3702 kB)

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:9

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:9 DATUM 2013-06-13 TID 14.0014.05 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:8. 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali UFöU4 Utskottet behandlade

2013-06-13

Omröstning 2012/13:UFöU3p2 Försvarssamarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 2 Försvarssamarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 3-5 och 2012/13:U22 yrkandena 1-5. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5

2013-06-05

Omröstning 2012/13:UFöU3p1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete

Votering: betänkande 2012/13:UFöU3 Nordiskt utrikes-säkerhets- och försvarspolitiskt samarbete inklusive krisberedskap, förslagspunkt 1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt samarbete Riksdagen avslår motionerna 2012/13:U21 yrkandena 1 och 2 samt 2012/13:U22 yrkande 6. Datum: 2013-06-05 Omröstning i motivfrågan Utskottets

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU18p2 Miljöfrågor

Votering: betänkande 2012/13:TU18 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 2 Miljöfrågor Riksdagen avslår motionerna 2012/13:T322 av Jan Lindholm MP2012/13:T477 av Anders Ygeman m.fl. S yrkande 50, 2012/13:T490 av Edward Riedl M och 2012/13:MJ455 av Matilda Ernkrans m.fl. S yrkande 38 i denna del. Datum: 2013-06-05 Omröstning

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU18p5 Flygtrafikledningstjänst

Votering: betänkande 2012/13:TU18 Luftfartsfrågor, förslagspunkt 5 Flygtrafikledningstjänst Riksdagen ger regeringen tillkänna som sin mening vad utskottet anför om att den lokala flygtrafikledningstjänsten på Swedavias flygplatser, de militära flygplatserna och flygplatser som Försvarsmakten har ett stort behov av samt

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p1 Främjande av en fossiloberoende fordonsflotta

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 1 Främjande av en fossiloberoende fordonsflotta Riksdagen avslår motionerna 2012/13:Sk419 av Siv Holma m.fl. V yrkande 3, 2012/13:T259 av Thomas Finnborg M2012/13:T345 av Per Lodenius och Staffan Danielsson båda C2012/13:T408 av Helena Leander

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p3 Dubbdäck

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 3 Dubbdäck Riksdagen avslår motionerna 2012/13:Sk419 av Siv Holma m.fl. V yrkande 7, 2012/13:T306 av Bino Drummond och Rune Wikström båda M2012/13:T352 av Lars Beckman och Ulf Berg båda M2012/13:T353 av Lars Beckman M2012/13:T360 av Nina Lundström

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p6 Längd och vikt för lastbilar

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 6 Längd och vikt för lastbilar Riksdagen avslår motion 2012/13:T285 av Clas-Göran Carlsson m.fl. SDatum: 2013-06-05 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 8 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 1 0 94 17

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p7 Historiska fordon

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 7 Historiska fordon Riksdagen avslår motionerna 2012/13:T338 av Lars Gustafsson KD och 2012/13:T449 av Josef Fransson och Thoralf Alfsson båda SD yrkande 3. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 SD

2013-06-05

Omröstning 2012/13:TU17p5 Fordonsbesiktning

Votering: betänkande 2012/13:TU17 Fordons- och vägtrafikfrågor, förslagspunkt 5 Fordonsbesiktning Riksdagen avslår motion 2012/13:T314 av Isak From och Maria Stenberg båda S yrkandena 1 och 3. Datum: 2013-06-05 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2013-06-05

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:8

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:8 DATUM 2013-06-04 TID 12.0012.25 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information Kabinettssekreterare Frank Belfrage åtföljd av kansliråd Joakim Vaverka och departementssekreterare Maria Åkerlund de Francisco, samtliga från utrikesdepartementet,

2013-06-04

Trafikutskottets protokoll 2012/13:36

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:36 DATUM 2013-06-04 TID Kl.11.00-11.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Näringsdepartementet Statssekreterare Ingela Bendrot med medarbetare från Näringsdepartementet informerade inför transportrådsmötet den 10 juni 2013. 2 Justering av

2013-06-04

Trafikutskottets protokoll 2012/13:35

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:35 DATUM 2013-05-30 TID Kl.10.00-12.00 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Offentlig utfrågning Utskottet höll ett öppet seminarium med Riksrevisionen m.fl. med anledning av att den sista rapporten i granskningsseriens rörande transportinfrastrukturen har presenterats.

2013-05-30

Proposition 2012/13:173

Regeringens proposition 2012/13:173 Svenskt deltagande i Förenta nationernas Prop. stabiliseringsinsats i Mali 2012/13:173 Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 30 maj 2013 Fredrik Reinfeldt Carl Bildt Utrikesdepartementet Propositionens huvudsakliga innehåll I propositionen föreslås


Utskottsberedning: 2012/13:UFöU4
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 bifall,
Följdmotioner: 1

Proposition 2012/13:173 (pdf, 250 kB)

Trafikutskottets protokoll 2012/13:34

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:34 DATUM 2013-05-28 TID Kl.11.00-11.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information från Näringsdepartementet Statssekreterare Daniel Johansson med medarbetare från Näringsdepartementet informerade inför telerådsmötet den 6 juni 2013. 2 Justering av protokoll

2013-05-28

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets protokoll 2012/13:7

RIKSDAGEN SAMMANSATTA UTRIKES- OCH FÖRSVARSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2012/13:7 DATUM 2013-05-23 TID 09.1509.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2012/13:6. 2 Bemyndigande att justera protokollet Utskottet uppdrog åt ordföranden att justera dagens

2013-05-23