Dokument & lagar (20 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:9 Tisdag 2019-11-19 kl. 11:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-19 11:00 Plats: RÖ5-32 1. Information om Försvarsmaktens remissvar över Värnkraft Överbefälhavare Micael Bydén Generaldirektör Peter Sandwall 2. Justering av protokoll 3. EU-frågor 4. Anmälan om RiR 2019:30

2019-11-19 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:11 Torsdag 2019-11-14 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:11 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:11 Datum och tid: 2019-11-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information Rådets ordförande Ingemar Nilsson 2. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om

2019-11-14 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:10 Tisdag 2019-11-12 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:10 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:10 Datum och tid: 2019-11-12 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1 Fortsatt beredning Prop. 2019/20:1 och motioner Redog. 2018/19:RS1 Information av riksdagsdirektören m.fl. Föredragande: LW 2. Justering

2019-11-12 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 10:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 10:00 Plats: RÖ5-32 1. Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen FöU3y Fråga om yttrande till konstitutionsutskottet Justering Föredragande: AS 2. Arbetet i frågor som rör Kina

2019-11-07 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-07 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Val av ställföreträdande JO Beslut Föredragande: PN 3. En ny beteckning för kommuner på regional nivå och vissa frågor om regionindelning KU3 Fortsatt beredning

2019-11-07 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:8 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Dataskydd och tryck- och yttrandefrihet Information Statssekreterare Catharina Espmark med medarbetare vid Justitiedepartementet Föredragande: JFG 2. Justering av protokoll

2019-11-05 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 10:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 10:00 Plats: RÖ5-32 1. Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning FöU4y Fråga om yttrande till trafikutskottet Justering Prop. 2019/20:15 och motioner Föredragande: ML 2. Justering av protokoll

2019-10-24 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Torsdag 2019-10-24 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-10-24 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. Arbetet i frågor som rör Kina Fråga om yttrande till utrikesutskottet Skriv. 2019/20:18 och motioner Föredragande: KÖ 3. Utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1

2019-10-24 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. Utgiftsram för utgiftsområde 1 Rikets styrelse KU1y Justering Prop. 2019/20:1 och motioner Föredragande: LW 5.

2019-10-22 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:6 Tisdag 2019-10-22 kl. 10:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:6 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:6 Datum och tid: 2019-10-22 10:00 Plats: RÖ5-30 punk 1, UU:s sessionssal RÖ5-32 punkt 2-8, FöU:s. sessionssal 1. Kl. 10.00 Internationella insatser m.m. tillsammans med UU Information Utrikesminister Ann Linde, Utrikesdepartementet

2019-10-22 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Erfarenheter från 2019 års val till Europaparlamentet m.m. Information Företrädare från Valmyndigheten 2. Rapport från möte i riksdagens råd för Riksrevisionen Information

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ5-32 1. Justering av protokoll 2. Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen Fråga om yttrande till konstitutionsutskottet Föredragande: AS 3. Utgiftsram för utgiftsområde

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 10:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 10:00 Plats: RÖ5-32 1. Skyddsobjekt och obemannade farkoster FöU2 Justering Prop. 2018/19:127 Föredragande: ML 2. Anmälan till kammardebatt om betänkande FöU2 Skyddsobjekt och obemannade farkoster, onsdagen

2019-10-10 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Riksdagens ombudsmän JO Information Chefsjustitieombudsmannen Elisabeth Rynning Fråga om utskottsinitiativ Fortsatt beredning Föredragande: JFG 2. Anmälningar 3. Utgiftsram

2019-10-10 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-08 1. Aktuella EU-frågor Information Statsrådet Hans Dahlgren med medarbetare vid Statsrådsberedningen 2. Justering av protokoll 3. Anmälningar 4. EU-bevakning 5. Ett modernt

2019-10-08 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:3 Torsdag 2019-10-03 kl. 11:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-03 11:00 Plats: RÖ5-32 1. Kommissionens förslag om ändring av rådets förordning EG nr 2012/2002 i syfte att tillhandahålla ekonomiskt bistånd till medlemsstaterna för att minska den allvarliga ekonomiska börda

2019-10-03 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Tisdag 2019-10-01 kl. 11:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-01 11:00 Plats: RÖ5-32 1. Information av Försvarsdepartementet om samarbetet Future Combat Air System FCAS tillsammans med UU Försvarsminister Peter Hultqvist 2. Information av Försvarsdepartementet om pågående

2019-10-01 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-09-26 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-09-26 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. EU-bevakning 4. EU:s anslutning till Europakonventionen Skriftlig information Föredragande: KÖ 5. Rådsslutsatser om EU:s stadga

2019-09-26 09:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-19 kl. 10:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-19 10:00 Plats: RÖ5-32 1. Information av Försvarsdepartementet tillsammans med UU Försvarsminister Peter Hultqvist 2. Skyddsobjekt och obemannade farkoster FöU2 Beredning Prop. 2018/19:127 Föredragande:

2019-09-19 10:00:00

Utskottsmöte 2019/20:1 Torsdag 2019-09-12 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-12 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Anmälningar 2. EU-bevakning 3. Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen KU5 Fråga om att ge övriga utskott tillfälle att yttra sig Beredning Föredragande:

2019-09-12 09:00:00