Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Dokument & lagar (44 träffar)

Utskottsmöte 2006/07:31

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:31 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:31 Datum och tid: 08:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC kabinettssekreterare Frank Belfrage, UD 2.

2007-06-14 08:30:00

Betänkande 2006/07:UU3

Regeringen har berättat för riksdagen om det nordiska samarbetet under 2006, med huvudsaklig inriktning på regeringssamarbetet inom Nordiska ministerrådet. Nordiska rådets svenska delegation har berättat för riksdagen om parlamentarikersamarbetet inom Nordiska rådet. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2007-05-29 Debatt: 2007-06-07 Beslut: 2007-06-14

Betänkande 2006/07:UU3 (pdf, 150 kB) Webb-tv debatt om förslag: Norden

Utskottsmöte 2006/07:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:30 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:30 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande UU3 Norden MB 2. Justering av protokoll 3. Meddelanden och administrativa frågor 4. Övrigt Bilagor Utkast till bet.

2007-05-29 11:00:00

Betänkande 2006/07:UU8

Regeringen har för riksdagen redovisat genomförandet av Sveriges politik för global utveckling 2006. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg till regeringens redovisning. Riksdagen sade dessutom nej till ett antal motioner om politiken för global utveckling och om biståndsfrågor. Skälet är främst att det redan pågår arbete i flertalet av de frågor motionerna tar upp.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 10
Beredning: 2007-05-08 Justering: 2007-05-24 Debatt: 2007-06-01 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UU8 (pdf, 288 kB)

Utskottsmöte 2006/07:29

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:29 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:29 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande 2006/07:UU8 Sveriges politik för global utveckling och biståndsfrågor EK 2. Justering av protokoll

2007-05-24 09:30:00

Betänkande 2006/07:UU10

Regeringen har i en skrivelse till riksdagen redovisat vad som hände inom EU under 2006. Regeringens skrivelse täcker hela EU:s verksamhet men riksdagen har särskilt tagit upp följande ämnen: den övergripande utvecklingen i EU, EU:s förbindelser med omvärlden, ekonomiska och finansiella frågor, rättsliga och inrikes frågor, miljö, handel samt jordbruk och fiske, EU:s institutioner samt skrivelsens utformning. Frågan om EU:s konstitutionella fördrag behandlas i ett separat ärende av det sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet. Riksdagen godkände skrivelsen utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 17
Beredning: 2007-04-24 Justering: 2007-04-26 Debatt: 2007-06-01 Beslut: 2007-06-01

Betänkande 2006/07:UU10 (pdf, 2732 kB)

Betänkande 2006/07:UU12

Regeringen har lämnat en redogörelse för Sveriges exportkontrollpolitik 2006 när det gäller krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden och om internationellt samarbete när det gäller exportkontroll på de aktuella områdena. Regeringen har också redovisat den faktiska svenska exporten av krigsmateriel under år 2006. Riksdagen sade nej till motioner om exportkontrollfrågor och avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 12 Reservationer: 12
Justering: 2007-05-10 Debatt: 2007-05-23 Beslut: 2007-05-24

Betänkande 2006/07:UU12 (pdf, 252 kB)

Utskottsmöte 2006/07:28

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:28 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:28 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC utrikesrådet Olof Skoog, UD utrikesrådet Jan

2007-05-10 09:30:00

Utskottsmöte 2006/07:27

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:27 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:27 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottet sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning av utrikesminister Carl Bildt 2. Justering av protokoll 3. Meddelanden och administrativa frågor 4. Granskning av

2007-05-08 11:00:00

Utskottsmöte 2006/07:26

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:26 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:26 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av utkast till betänkande 2006/07:UU10 Berättelsen om verksamheten i Europeiska unionen under 2006 MB 2. Justering av

2007-04-26 09:30:00

Utskottsmöte 2006/07:25

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:25 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:25 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor 3. Granskning/ ev. justering av utkast till betänkande UU10 Berättelsen

2007-04-24 11:00:00

Utskottsmöte 2006/07:24

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:24 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:24 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC kabinettssekreterare Frank Belfrage 2. Justering

2007-04-19 09:30:00

Betänkande 2006/07:UU13

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE) under 2006. Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2006. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-04-12 Debatt: 2007-04-25 Beslut: 2007-04-25

Betänkande 2006/07:UU13 (pdf, 93 kB)

Betänkande 2006/07:UU6

Regeringen har lämnat en redogörelse för verksamheten inom Europarådets ministerkommitté med mera under 2006. Sveriges delegation vid Europarådets parlamentariska församling har lämnat en redogörelse för verksamheten inom den parlamentariska församlingen under 2006. Riksdagen avslutade ärendet utan att besluta något mer.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-04-12 Debatt: 2007-04-25 Beslut: 2007-04-25

Betänkande 2006/07:UU6 (pdf, 93 kB)

Utskottsmöte 2006/07:23

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:23 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:23 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Föredragning om ISP och strategisk exportkontroll generaldirektör Andreas Ekman, ISP 2. Justering av protokoll 3. Meddelanden

2007-04-17 11:00:00

Utskottsmöte 2006/07:22

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:22 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:22 Datum och tid: 09:30 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Meddelanden och administrativa frågor 3. Beredning av utkast till betänkande UU10 Berättelsen om verksamheten

2007-04-12 09:30:00

Utskottsmöte 2006/07:21

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:21 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:21 Datum och tid: 11:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Utbildning om biståndspolitikens ramverk Departementsrådet Johanna Brismar Skoog Departementsrådet Torgny Holmgren Departementsrådet

2007-03-27 11:00:00

Utskottsmöte 2006/07:20

Föredragningslista Utrikesutskottet 2006/07:20 Kallelse Kallelse: Utskottssammanträde 2006/07:20 Datum och tid: 10:00 Plats: Utrikesutskottets sessionssal RÖ 5-30 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Kompletterande val av deputerade och suppleanter till sammansatt utrikes- och försvarsutskott 3. Val

2007-03-22 10:00:00

Betänkande 2006/07:UU7

Den svenska Kosovostyrkan, som är en del av den Nato-ledda styrkan i Kosovo (KFOR), ska vid behov få delta i den EU-ledda militära krishanteringsinsatsen i Bosnien och Hercegovina (EUFOR Althea). Riksdagen gav regeringen i uppdrag att återkomma med ett förslag om fortsatt svenskt deltagande i fredsstyrka i Kosovo. I propositionen bör det bland annat ingå förslag om tidsbegränsning av mandatet respektive antalet personer som omfattas av mandatet. Regeringen bör lämna propositionen under riksmötet 2007/08, dock senast innan propositionsfristen löpt ut i mars 2008.

Förslagspunkter: 2
Justering: 2007-03-15 Debatt: 2007-03-28 Beslut: 2007-03-28

Betänkande 2006/07:UU7 (pdf, 151 kB) Webb-tv debatt om förslag: Den svenska Kosovostyrkans deltagande i den EU-ledda insatsen i Bosnien och Hercegovina
Paginering