Dokument & lagar (367 träffar)

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom 2. EU-överläggning om vissa frågor rörande det särskilda programmet

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jakt och viltvård MJU6 Justering Motioner Föredragande: AS 2. Kemikaliepolitik MJU7 Justering Motioner Föredragande: CN 3. Skyddet av värdefull skog MJU8 Beredning

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:24 Torsdag 2019-02-14 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:24 Datum och tid: 2019-02-14 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:23 av den 12 februari 2019 2. Kultur och fritid för barn och unga KrU8 Justering Skrivningsförslag Föredragande: Cecilia

2019-02-14 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Tisdag 2019-02-12 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-02-12 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Justering av protokoll 2. Cirkulär ekonomi MJU5 Justering Motioner Föredragande: MM 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 14 februari 2019 kl. 10.00

2019-02-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:23 Tisdag 2019-02-12 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:23 Datum och tid: 2019-02-12 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:22 av den 5 februari 2019 2. Information Information från kultur- och demokratiminister Amanda Lind 3. Kultur och fritid

2019-02-12 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Torsdag 2019-02-07 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-02-07 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information om antagning till lärarutbildning Generaldirektör Karin Röding och avdelningscheferna Susanne Wadsborn Taube och Tuula Kuosmanen, samtliga från Universitets- och

2019-02-07 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 4-30 1. EU-överläggning om Samordnad plan för artificiell intelligens Statsrådet Anders Ygeman, departementssekreterare Helena Hånell McKelvey, kansliråd Johan Harvard, departementsråd

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:16 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:16 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Information från Miljödepartementet om Naturvårdsverkets investeringsplan Information Miljödepartementet 2. Justering av protokoll 3. Fiskeripolitik MJU3 Justering

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:22 Tisdag 2019-02-05 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-05 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:21 av den 31 januari 2019 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisor Helena Lindberg informerar om granskningsrapporten

2019-02-05 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:17 2. Anmälningar 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument EU-blad 2018/19:7 4. Förskola UbU7 Beredning Motioner

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:15 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:15 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:15 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Sveriges bokföringsrapport enligt LULUCF-förordningen Överläggning Miljödepartementet 2. Justering av protokoll 3. Mottagande av motionsyrkande Fråga om att ta

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-01-31 kl. 10:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-01-31 10:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:20 av den 29 januari 2019 2. En ny europeisk agenda för kultur KrU6 Justering Skrivningsförslag Föredragande: Maria Ljungkvist

2019-01-31 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:14 Tisdag 2019-01-29 kl. 11:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:14 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:14 Datum och tid: 2019-01-29 11:00 Plats: RÖ 7-26 1. Sveriges bokföringsrapport enligt LULUCF-förordningen Överläggning Miljödepartementet 2. Överlämnande av del av motionsyrkande Fråga om överlämnande av motion 2018/19:2255

2019-01-29 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20 Tisdag 2019-01-29 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:20 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:20 Datum och tid: 2019-01-29 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:19 av den 24 januari 2019 2. En ny europeisk agenda för kultur KrU6 Fortsatt beredning Skrivningsförslag Föredragande: Maria

2019-01-29 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Torsdag 2019-01-24 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-01-24 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Specialpedagogiska skolmyndigheten Generaldirektören Fredrik Malmberg, sakkunnige Åsa Karle samt rådgivarna Lena Häägg och Erica Sjöberg. 2. Anmälningar Dnr

2019-01-24 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:19 Torsdag 2019-01-24 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:19 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:19 Datum och tid: 2019-01-24 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:18 av den 22 januari 2019 2. Information om EU-frågor Utbildningsråd Åsa Petri, svenska representationen i Bryssel, informerar

2019-01-24 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:13 Torsdag 2019-01-24 kl. 08:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:13 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:13 Datum och tid: 2019-01-24 08:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jordbruksråd 28 januari 2019 Information Landsbygdsminister Jennie Nilsson Näringsdepartementet 2. Information om avslutat österrikiskt och nytt rumänskt ordförandeskap

2019-01-24 08:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Tisdag 2019-01-22 kl. 11:00

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-01-22 11:00 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:17 av den 14 december 2018 2. Information om EU-frågor Kulturråd Mikael Schultz, svenska representationen i Bryssel, informerar

2019-01-22 11:00:00

Utskottsmöte 2018/19:20190118utskottsmöte1

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2018/19:17 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-01-18 kl. 10.15  Obs ändrad tid Plats: Skandiasalen N3Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor Utrikesminister Margot Wallström Återrapport från möte i rådet den 10 december 2018 Information och samråd

2019-01-18 10:15:00

Utskottsmöte 2018/19:16 Måndag 2018-12-17 kl. 11:15

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:16 Datum och tid: 2018-12-17 11:15 Plats: RÖ 4-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:14 Protokoll 2018/19:15 2. Anmälningar Dnr 1145-2018/19 3. Inkomna EU-dokument Lista över inkomna EU-dokument 4. Utgiftsområde

2018-12-17 11:15:00