Dokument & lagar (184 träffar)

Utskottsmöte 2013/14:45 Tisdag 2014-08-19 kl. 09:00

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:45 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:45 Datum och tid: 2014-08-19 09:00 Plats: Skandiasalen 1. Öppen utfrågning om den aktuella penningpolitiken Riksbankschef Stefan Ingves Vice riksbankschef Martin Flodén 2. Anmälningar 3. Kommissionens förslag om inrättandet av

2014-08-19 09:00:00

Omröstning 2013/14:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2013/14:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Datum: 2014-06-26 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2014-06-26

Omröstning 2013/14:FiU33p1 Årsredovisning för staten 2013

Votering: betänkande 2013/14:FiU33 Årsredovisning för staten 2013, förslagspunkt 1 Årsredovisning för staten 2013 Datum: 2014-06-25 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 103 0 9 M 100 0 0 7 MP 0 22 0 3 FP 24 0 0 0 C 20 0

2014-06-25

Omröstning 2013/14:FiU19p1 Förstärkta kapitaltäckningsregler m.m.

Votering: betänkande 2013/14:FiU19 Förstärkta kapitaltäckningsregler, förslagspunkt 1 Förstärkta kapitaltäckningsregler m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till 1. lag om särskild tillsyn över kreditinstitut och värdepappersbolag 2. lag om införande av lagen 2014:000 om särskild tillsyn över kreditinstitut  och värdepappersbolag

2014-06-25

Utskottsmöte 2013/14:52 Tisdag 2014-06-24 kl. 16:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2013/14:52 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:52 Datum och tid: 2014-06-24 16:00 Plats: RÖ 7-08 1. Anmälningar 2. Val av ordförande 3. Bemyndigande att underteckna dagens protokoll Bilagor 1. Justitieutskottets offentliga utfrågning med anledning av EU-domstolens dom om

2014-06-24 16:00:00

Utskottsmöte 2013/14:44 Torsdag 2014-06-19 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:44 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:44 Datum och tid: 2014-06-19 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om EU- budgeten Statssekreterare Hans Lindberg 2. Anmälningar 3. Uppskov med behandling av vissa ärenden FiU36 Beredning och ev. justering Föredragande: PS 4. Övriga

2014-06-19 10:30:00

Utskottsmöte 2013/14:43 Tisdag 2014-06-17 kl. 08:00

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:43 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:43 Datum och tid: 2014-06-17 08:00 Plats: RÖ 5-10 1. Ogiltigförklarande av vissa sedlar och mynt FiU12 Justering Framst. 2013/14:RB3 Föredragande: PE 2. Förstärkta kapitaltäckningsregler FiU19 Justering Prop.228 och motion Föredragande:

2014-06-17 08:00:00

Omröstning 2013/14:KU46p3 Ändrad benämning av överskottsmålet

Votering: betänkande 2013/14:KU46 Översyn av riksdagsordningen och En utvecklad budgetprocess, förslagspunkt 3 Ändrad benämning av överskottsmålet Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 99 0 0 13 M 99 0 0 8 MP 23 0 0 2

2014-06-17

Omröstning 2013/14:KU46p1 En ny riksdagsordning

Votering: betänkande 2013/14:KU46 Översyn av riksdagsordningen och En utvecklad budgetprocess, förslagspunkt 1 En ny riksdagsordning Riksdagen antar i den ordning som anges i 8 kap. 17 första stycket andra meningen regeringsformen utskottets förslag i bilaga 4 till riksdagsordning. Datum: 2014-06-17 Omröstning i sakfrågan

2014-06-17

Omröstning 2013/14:FiU24p1 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2011-2013

Votering: betänkande 2013/14:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 20112013, förslagspunkt 1 Utvärdering av penningpolitiken för perioden 2011-2013 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om penningpolitiken för perioden 2011-2013. Därmed avslår riksdagen motion 2013/14:Fi203 yrkandena 1 och 2. Datum: 2014-06-17

2014-06-17

Omröstning 2013/14:KU34p7 Värna demokratin mot våldsbejakande extremism

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 7 Värna demokratin mot våldsbejakande extremism Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 95 0 0 17 M 94 0 0 13 MP 17 0 0 8 FP 15 0 0

2014-06-12

Omröstning 2013/14:KU34p5 Universitetens och högskolornas ansvar för att främja unga människors engagemang för grundläggande demokratiska värderingar m.m.

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 5 Universitetens och högskolornas ansvar för att främja unga människors engagemang för grundläggande demokratiska värderingar m.m. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 S, V Parti Ja Nej Avstående

2014-06-12

Omröstning 2013/14:KU34p3 Stimulera ökat valdeltagande genom stöd till fackliga organisationer m.fl.

Votering: betänkande 2013/14:KU34 En politik för en levande demokrati, förslagspunkt 3 Stimulera ökat valdeltagande genom stöd till fackliga organisationer m.fl. Datum: 2014-06-12 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 95 0 17 M 94 0 0 13

2014-06-12

Omröstning 2013/14:FiU34p2 Det ekonomiska läget i den kommunala sektorn

Votering: betänkande 2013/14:FiU34 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2013, förslagspunkt 2 Det ekonomiska läget i den kommunala sektorn Datum: 2014-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 0 102 0 10 M 98 0 0 9 MP 20 0 0 5 FP

2014-06-11

Omröstning 2013/14:FiU21p15 Ändrade ramar för utgiftsområden och ändrade anslag

Votering: betänkande 2013/14:FiU21 Vårändringsbudget för 2014, förslagspunkt 15 Ändrade ramar för utgiftsområden och ändrade anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade anslag enligt utskottets förslag i bilaga 3. Datum: 2014-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2014-06-11

Omröstning 2013/14:FiU21p1 Avveckling av AB Svenska Miljöstyrningsrådet och upphävande av lagen (1994:1596) om frivillig miljöledning och miljörevision

Votering: betänkande 2013/14:FiU21 Vårändringsbudget för 2014, förslagspunkt 1 Avveckling av AB Svenska Miljöstyrningsrådet och upphävande av lagen 1994:1596 om frivillig miljöledning och miljörevision a a Upphävande av lag Riksdagen antar förslaget till lag om upphävande av lagen 1994:1596 om frivillig miljöledning

2014-06-11

Utskottsmöte 2013/14:42 Torsdag 2014-06-05 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:42 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:42 Datum och tid: 2014-06-05 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Överläggning om förslag till förordning om värdepappersfinansiering Finansmarknadsminister Peter Norman PM Förslag till förordning om värdepappersfinansiering Tidigare delat

2014-06-05 10:30:00

Utskottsmöte 2013/14:51 Torsdag 2014-06-05 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2013/14:51 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:51 Datum och tid: 2014-06-05 09:00 Plats: RÖ 7-08 1. Justering av protokoll 2. Anmälningar 3. Verksamhetsredogörelser för riksdagens nämnder KU43 Justering Redog. 2013/14:VPN1 Redog. 2013/14:ÖN1 Redog. 2013/14:RAR1 Redog.

2014-06-05 09:00:00

Utskottsmöte 2013/14:50 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2013/14:50 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:50 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 7-08 1. Presentation av vitboken om övergrepp och kränkningar av romer under 1900-talet Information Statsrådet Erik Ullenhag m.fl. vid Arbetsmarknadsdepartementet Kommer kl.

2014-06-03 11:00:00

Utskottsmöte 2013/14:41 Tisdag 2014-06-03 kl. 11:00

Föredragningslista Finansutskottet 2013/14:41 Kallelse: Utskottssammanträde 2013/14:41 Datum och tid: 2014-06-03 11:00 Plats: RÖ 5-10 1. Information från kommissionen om Sverige-rekommendationerna i den europeiska terminen Christian Danielsson 2. Anmälningar 3. Vårändringsbudget för 2014 FiU21 Justering Prop.

2014-06-03 11:00:00