Dokument & lagar (161 träffar)

Utskottsmöte 2019/20:16 Tisdag 2020-01-28 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:16 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:16 Datum och tid: 2020-01-28 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Associationsrätt CU11 Preliminär justering Motioner Föredragande: BE, RH 3. Hyresrätt CU9 Beredning 2 Motioner Föredragande: EH 4. En utvecklad översiktsplanering

2020-01-28 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:17 Torsdag 2020-01-30 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:17 Datum och tid: 2020-01-30 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Konsumenträtt CU14 Beredning 1 Motioner Föredragande: Sjö 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 6 februari 2020 kl. 9.30

2020-01-30 09:30:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:2 EU-nämndens sammanträde 2019-09-20

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:2 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-09-20 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Konkurrenskraft Inre marknad och industri Näringsminister Ibrahim Baylan Återrapport från möte i rådet den 27 maj

2019-09-20

Utskottsmöte 2019/20:1 Tisdag 2019-09-24 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:1 Datum och tid: 2019-09-24 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Preliminär plan Fråga om fastställande av preliminär plan för civilutskottets sammanträden m.m. under hösten 2019 2. Delegering av begäran om regeringens subsidiaritetsbedömning 3.

2019-09-24 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:1 EU-nämndens sammanträde 2019-09-13

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:1 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-09-13 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1

2019-09-13

Kallelse och föredragningslista 2019/20:4 EU-nämndens sammanträde 2019-09-25

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2019/20:4 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-09-25 kl. 17:00 Plats: RÖ9-54 Föredragningslista Förordning om hållbar finansiering taxonomi Statssekreteraren Ulf Holm Information och samråd inför möte i rådet den 26 september 2019 evÖvrigt Anm: Nästa sammanträde äger rum fredagen den 27 september 2019 kl. 09.00 och behandlar:

2019-09-25

Kallelse och föredragningslista 2019/20:3 EU-nämndens sammanträde 2019-09-27

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 3 2019/20:3 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-09-27 kl. 09:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Miljö Miljö- och klimatminister Isabella Lövin Återrapport från möte i rådet den 26 juni 2019 Återrapport

2019-09-27

Utskottsmöte 2019/20:9 Torsdag 2019-11-14 kl. 08:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:9 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:9 Datum och tid: 2019-11-14 08:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Finansdepartementet Förslag till direktiv om grupptalan för att skydda konsumenters kollektiva intressen, COM2018 184 Statsrådet Lena Micko

2019-11-14 08:30:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:13 EU-nämndens sammanträde 2019-11-15

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:13 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-15 kl. 10:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Allmänna frågor Statsrådet Hans Dahlgren Återrapport från möte i rådet den 15 oktober 2019 Information

2019-11-15

Utskottsmöte 2019/20:8 Torsdag 2019-11-07 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:8 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:8 Datum och tid: 2019-11-07 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Justering Prop. 2019/20:8 Föredragande: BE 3. Budgetpropositionen Utgiftsområde 18 CU1 Beredning 1 Prop. 2019/20:1

2019-11-07 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:7 Tisdag 2019-11-05 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:7 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:7 Datum och tid: 2019-11-05 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag CU5 Beredning 1 Prop. 2019/20:21 och motioner Föredragande: RH 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 7 november 2019 kl. 9.30

2019-11-05 11:00:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:12 EU-nämndens sammanträde 2019-11-08

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:12 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-08 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor försvar Statssekreterare Jan-Olof Lind Återrapport från möte i rådet den 14 maj 2019 Återrapport

2019-11-08

Kallelse och föredragningslista 2019/20:14 EU-nämndens sammanträde 2019-11-22

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista 2019/20:14 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-11-22 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor utveckling  Statsrådet Peter Eriksson Återrapport från möte i rådet den 16 maj 2019 Information och samråd inför möte

2019-11-22

Kallelse och föredragningslista 2019/20:8 EU-nämndens sammanträde 2019-10-18

EU-nämnden Kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:8 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-10-18 kl. 9:00: Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Sysselsättning, socialpolitik hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor Statsrådet Åsa Lindhagen Återrapport från möte

2019-10-18

Kallelse och föredragningslista 2019/20:9 EU-nämndens sammanträde 2019-10-17

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:9 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-10-17 kl. 15:30 Plats: RÖ9-54 Föredragningslista Information om Brexit Statsrådet Hans Dahlgren ev.Övriga frågor Anm: Nästa sammanträde äger rum  fredagen den 18 oktober 2019 kl. 09.00 i Skandiasalen och behandlar: Sysselsättning, socialpolitik, hälso- och

2019-10-17

Utskottsmöte 2019/20:3 Tisdag 2019-10-08 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:3 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:3 Datum och tid: 2019-10-08 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Byggnaders energiprestanda CU3 Beredning 1 Skr. 2018/19:152 Föredragande: SV Anm. Ingen motion har väckts med anledning av skrivelsen. 3. Övriga frågor 4. Nästa sammanträde Torsdagen den 10 oktober 2019 kl. 9.30

2019-10-08 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:2 Torsdag 2019-10-03 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:2 Datum och tid: 2019-10-03 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Information från Riksrevisionen Riksrevisorn Helena Lindberg m.fl. presenterar granskningsrapporten Stödet till kommuner för ökat bostadsbyggande 3. Elektroniska

2019-10-03 09:30:00

Utskottsmöte 2019/20:5 Tisdag 2019-10-15 kl. 11:00

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:5 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:5 Datum och tid: 2019-10-15 11:00 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport CU2 Justering Prop. 2018/19:141 och motion Föredragande: EH 3. Digitaliserade hyresförhandlingar CU4 Beredning

2019-10-15 11:00:00

Utskottsmöte 2019/20:4 Torsdag 2019-10-10 kl. 09:30

Föredragningslista Civilutskottet 2019/20:4 Kallelse: Utskottssammanträde 2019/20:4 Datum och tid: 2019-10-10 09:30 Plats: RÖ7-41 1. Justering av protokoll 2. Budgetpropositionen för 2020 Fråga om yttrande till FiU över regeringens förslag till utgiftsramar och beräkningar av statsinkomsterna m.m. Beredning Prop.

2019-10-10 09:30:00

Kallelse och föredragningslista 2019/20:6 EU-nämndens sammanträde 2019-10-11

EU-nämnden Reviderad kallelse och föredragningslista samt utskick 2 2019/20:6 Möte: Sammanträde med EU-nämnden Datum: 2019-10-11 kl. 09:00 Plats: Skandiasalen N3 Obs Entré från Mynttorget 1 Föredragningslista Utrikes frågor Utrikesminister Ann Linde Återrapport från möte i rådet den 15 juli 2019 Återrapport från

2019-10-11