Sök
303 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på protutdr, Utskottens kallelser och föredragningslistor, Utskottens yttranden, 2010/11, 2005/06, 1968, 1918, 1917, Arbetsmarknadsutskottet, Näringsutskottet, Utbildningsutskottet, Utrikesutskottet, sorterat efter datum
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:17
Föredragningslista
Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:17
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:17
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 5-38
Föredragningslista
1. Information av riksrevisor Gudrun Antemar, Riksrevisionen, Säsongsarbetslösa och arbetslöshetsförsäkringen
RiR 2011:1 kl. 11.00 2. Kanslimeddelanden
GU-
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:16
Föredragningslista
Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:16
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:16
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 5-38
Föredragningslista
1. Kanslimeddelanden
GU- 2. EU-information från kansliet
EMD- 3. Behandling av proposition 2010/11:42 Borttagande av kravet på samtycke för behandling av
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:14
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2010/11:14
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:14
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Information av Internationella Programkontoret
Kl. 9.00-10.00 Generaldirektör Ulf Melin m.fl. informerar om Internationella Programkontoret
2. Information
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:14
Föredragningslista
Utrikesutskottet 2010/11:14
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:14
Datum och tid: 08:00
Plats: Östergårds i Danderyd
Föredragningslista
Del I
1. Justering av protokoll
2. Serbien UU8 Ev. justering
Prop. 2010/11:50 och motioner
Föredragande: CM
3. Kommissionens arbetsprogram UU11
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:14_2
Föredragningslista
Utrikesutskottet 2010/11:14.2
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:14.2
Datum och tid: 08:00
Plats: Östergårds i Danderyd Gemensam busstransport avgår från Mynttorget 2 kl. 08:00 Föredragningslista
Del I kl. 09:00
1. Justering av protokoll
2. Stabiliserings- och associeringsavtal mellan
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:13
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2010/11:13
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:13
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Information från Myndigheten för yrkeshögskolan Generaldirektör Pia Enochsson m.fl. informerar om Myndigheten för yrkeshögskolan
2. Justering av protokoll
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:14
Föredragningslista
Näringsutskottet 2010/11:14
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:14
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 4-27
Föredragningslista
1. Medgivande att närvara
Fråga om medgivande för ledamöter och tjänstemän från finansutskottet att närvara vid sammanträdet under nästa punkt på föredragningslistan.
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:13
Föredragningslista
Utrikesutskottet 2010/11:13
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:13
Datum och tid: 08:30
Plats: RÖ 5-30
Föredragningslista
1. Utrikesförvaltningen m.m. Information
Utrikesminister Carl Bildt, Utrikesdepartementet
2. Meddelanden och administrativa frågor
3. Övriga frågor
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:12
Föredragningslista
Utrikesutskottet 2010/11:12
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:12
Datum och tid: 09:30
Plats: RÖ 5-30
Föredragningslista
1. Grönbok om EU:s budgetstöd till tredjeland i framtiden UU4 Justering
KOM2010 586
Föredragande: EK
2. Sidas stöd till kapacitetsutveckling UU5 Justering
Redogörelse
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:12
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2010/11:12
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:12
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar
3. Legitimation för lärare och förskollärare UbU5 Beredning
Prop. 2010/11:20 och motioner
Föredragande: ML
4. Förskolan
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:13
Föredragningslista
Näringsutskottet 2010/11:13
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:13
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 4-27
Föredragningslista
1. Justering av protokoll
2. Information från Näringsdepartementet
Statssekreterare Marita Ljung med medarbetare från Näringsdepartementet a lämnar information
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:11
Föredragningslista
Utrikesutskottet 2010/11:11
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:11
Datum och tid: 09:30
Plats: RÖ 5-30
Föredragningslista
1. Inför allmänna rådet GAC respektive utrikesrådet FAC Information
Kabinettssekreterare Frank Belfrage, Utrikesdepartementet
Utrikesrådet Björn Lyrvall, Utrikesdepartementet
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:11
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2010/11:11
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:11
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. EU-överläggning
Statssekreterare Peter Honeth
m.fl.Utbildningsdepartementet
Överläggning inför EU:s åttonde ramprogram
2. Justering av protokoll
3. Anmälningar
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:12
Föredragningslista
Näringsutskottet 2010/11:12
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:12
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 4-27
Föredragningslista
1. Justering av protokoll
2. Utgiftsområde 24 Näringsliv NU1 Justering
Prop. 2010/11:1 och motioner
Föredragande: KS
3. Utgiftsområde 19 Regional tillväxt NU2
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:15
Föredragningslista
Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:15
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:15
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 5-38
Föredragningslista
1. Kanslimeddelanden
GU- 2. Justering av bet. 2010/11:AU2 Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
GU- EMD- CM- och LB- 3. EU-information från kansliet
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:11
Föredragningslista
Näringsutskottet 2010/11:11
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:11
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 4-27
Föredragningslista
1. Justering av protokoll
2. Återanvändning av upphovsrättsligt skyddat material i radio och tv NU9 Beredning
Prop. 2010/11:33 Föredragande: AKA
3. Inbjudan till
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:14
Föredragningslista
Arbetsmarknadsutskottet 2010/11:14
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:14
Datum och tid: 10:00
Plats: RÖ 5-38
Föredragningslista
1. Information av Riksbanken, vice riksbankschef Barbro Wickman-Parak kl. 10.00 2. Överläggning om EU-kommissionens initiativ kl.10.30 ca En agenda för ny
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:10
Föredragningslista
Utrikesutskottet 2010/11:10
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:10
Datum och tid: 09:30
Plats: RÖ 5-30
Föredragningslista
1. Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd UU2 Justering villkorad Prop. 2010/11:1 och motioner
Skr 2009/10:214
Föredragande: EK
2. Grönbok om budgetstöd för yttre
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:10
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2010/11:10
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:10
Datum och tid: 09:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Justering av protokoll
2. Anmälningar
3. Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning UbU1 Justering
Prop. 2010/11:1 och motioner
Föredragande:
Utskottens kallelser och föredragningslistor 2010/11:9
Föredragningslista
Utbildningsutskottet 2010/11:9
Kallelse
Kallelse: Utskottssammanträde 2010/11:9
Datum och tid: 11:00
Plats: RÖ 4-30
Föredragningslista
1. Information
Information från Sveriges Kommuner och Landsting samt Utbildningsdepartementet Maria Stockhaus, ordf. SKL:s beredning för utbildningsfrågor, statssekreterare