Dokument & lagar (45 träffar)

Omröstning 2008/09:TU18p1 Marknadsöppning m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 1 Marknadsöppning m.m. Riksdagen dels godkänner regeringens förslag om att upphäva SJ AB:s ensamrätt att utföra persontrafik på kommersiell grund på järnvägsnät som förvaltas av staten, dels antar regeringens förslag till a lag om ändring i järnvägslagen

2009-06-16

Omröstning 2008/09:TU18p3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. v, s, mp yrkandena 2-4. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-06-16

Betänkande 2008/09:TU18

Riksdagen beslutade om en stegvis öppning av marknaden för persontrafik på järnväg. Inledningsvis öppnas veckosluts- och helgtrafiken för andra aktörer den 1 juli 2009. Därefter öppnas marknaden för internationell persontrafik. Marknaden ska vara helt öppen från den 1 oktober 2010. För att underlätta för resenärer att hitta information om resealternativ ska de som utför eller organiserar trafik vara skyldiga att lämna information om sitt trafikutbud till ett gemensamt system för trafikantinformation.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2009-05-12 Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-12 Beslut: 2009-06-16

Betänkande 2008/09:TU18 (pdf, 508 kB) Webb-tv debatt om förslag: Konkurrens på spåret

Omröstning 2008/09:TU14p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:TU14 Mål för framtidens resor och transporter, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:T15 av Karin Svensson Smith m.fl. mp, s, v yrkande 1. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående

2009-05-20

Betänkande 2008/09:TU15

Regeringen har i en skrivelse informerat riksdagen om 2006 års sjöarbetskonvention. Konventionen har tagits fram av Internationella arbetsorganisationen (International Labour Organisation, ILO). Målet med konventionen är bland annat att lika spelregler ska gälla för alla för att inget fartyg ska kunna konkurrera med andra genom en undermålig standard för de ombordanställda. Riksdagen tycker, liksom regeringen, att konventionen är ett viktigt internationellt instrument som kan förbättra sjömäns arbets- och levnadsvillkor. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-05-20 Beslut: 2009-06-10

Betänkande 2008/09:TU15 (pdf, 29 kB)

Betänkande 2008/09:TU14

Riksdagen beslutade om övergripande mål för transportpolitiken och funktionsmål om tillgänglighet respektive hänsynsmål om säkerhet, miljö och hälsa. Syftet är att med en förenklad målstruktur underlätta avvägningar i beslutsprocessen och styrningen liksom planeringen, genomförandet och uppföljningen av den statliga transportpolitiken.

Förslagspunkter: 4 Reservationer: 3
Justering: 2009-05-07 Debatt: 2009-05-18 Beslut: 2009-05-20

Betänkande 2008/09:TU14 (pdf, 188 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mål för framtidens resor och transporter

Omröstning 2008/09:TU13p17 Felparkeringsfrågor

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 17 Felparkeringsfrågor Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T206 av Karin Svensson Smith m.fl. mp yrkandena 28 och 29 samt 2008/09:T543 av Marie Granlund m.fl. sDatum: 2009-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-04-24

Omröstning 2008/09:TU13p6 Distribution av förnybara drivmedel

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 6 Distribution av förnybara drivmedel Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Sk352 av Magdalena Streijffert och Maryam Yazdanfar båda s yrkande 6, 2008/09:T235 av Jan Lindholm mp2008/09:T255 av Jan Ericson m2008/09:T266 av Sten Bergheden

2009-04-24

Omröstning 2008/09:TU13p1 Taxifrågor

Votering: betänkande 2008/09:TU13 Vissa väg-fordons- och trafikfrågor, förslagspunkt 1 Taxifrågor Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T204, 2008/09:T317, 2008/09:T444 och 2008/09:T468. Datum: 2009-04-24 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0

2009-04-24

Betänkande 2008/09:TU17

Riksdagen beslutade om en utvidgning av vem som har rätt att överklaga beslut enligt lagen om elektronisk kommunikation. Det beslutades också om en mindre utvidgning av omfånget av det särskilda tvistlösningsförfarandet i lagen. Slutligen beslutades om en ändring av ett bemyndigande att meddela föreskrifter om vissa allmänna skyldigheter när det gäller tjänster till slutanvändare. Ändringarna börjar gälla den 1 juli 2009.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-04-23 Debatt: 2009-05-07 Beslut: 2009-05-13

Betänkande 2008/09:TU17 (pdf, 248 kB)

Betänkande 2008/09:TU13

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 och 2008 om väg-, fordons- och trafikfrågor. Skälet är tidigare riksdagsbeslut och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om taxinäringen, åldersgräns för bussförare, kör- och vilotider för yrkestrafik, krav på vinterdäck, parkeringsfrågor, övergivna fordon, besiktningsfrågor och tillhandahållandet av förnybara drivmedel.

Förslagspunkter: 21 Reservationer: 10
Justering: 2009-04-16 Debatt: 2009-04-23 Beslut: 2009-04-24

Betänkande 2008/09:TU13 (pdf, 339 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa väg-, fordons- och trafikfrågor

Omröstning 2008/09:TU12p2 Sjöfart i Östersjöområdet

Votering: betänkande 2008/09:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 2 Sjöfart i Östersjöområdet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T532 av Sinikka Bohlin m.fl. s och 2008/09:MJ493 av Anders Ygeman m.fl. s yrkande 8. Datum: 2009-04-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej

2009-04-15

Omröstning 2008/09:TU12p10 Register för fritidsbåtar

Votering: betänkande 2008/09:TU12 Sjöfartsfrågor, förslagspunkt 10 Register för fritidsbåtar Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T239 av Agneta Lundberg och Susanne Eberstein båda s2008/09:T246 av Anneli Särnblad och Kurt Kvarnström båda s och 2008/09:T301 av Peter Jeppsson m.fl. sDatum: 2009-04-15 Omröstning i sakfrågan

2009-04-15

Utlåtande 2008/09:TU10

Trafikutskottet har granskat EU-kommissionens förslag om en översyn av politiken för transeuropeiska transportnät. Utskottet konstaterar att det europeiska transportsystemet måste bli mer miljövänligt och medel måste satsas på klimatsmarta lösningar. Det behövs enligt utskottet ett transportnät som gör att de olika trafikslagen kan samverka effektivare. Transportnätet måste också göra det möjligt att öka järnvägens och sjöfartens andel av godstransporterna. Utskottet framhåller även behovet av insatser för att minska infrastrukturens sårbarhet vid ras, skred, storm och översvämningar till följd av klimatförändringarna. Inom det transeuropeiska transportnätet finns det prioriterade projekt. Bland nya prioriterade initiativ vill utskottet inkludera den norra axeln som länkar samman de nordliga delarna av Sverige, Norge, Finland och Ryssland. Utskottet vill också inkludera den botniska korridoren, som är en nordsydlig transportkorridor som förbinder Barentsområdet i norra Sverige och Finland med ländernas södra delar. Riksdagen avslutade ärendet. Därefter skickades utlåtandet till regeringen och för kännedom till EU-kommissionen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2009-04-14 Debatt: 2009-04-22 Beslut: 2009-04-22

Utlåtande 2008/09:TU10 (pdf, 849 kB)

Omröstning 2008/09:TU11p7 Fri programvara

Votering: betänkande 2008/09:TU11 IT-politiska frågor, förslagspunkt 7 Fri programvara Riksdagen avslår motion 2008/09:T457 av Lage Rahm m.fl. mpDatum: 2009-03-26 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 93 2 0 35 m 79 0 0 18 c 19 0 0

2009-03-26

Omröstning 2008/09:TU11p2 Robusta kommunikationer

Votering: betänkande 2008/09:TU11 IT-politiska frågor, förslagspunkt 2 Robusta kommunikationer Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fö289 av Karin Svensson Smith m.fl. mp yrkandena 26-28 och 2008/09:T244 av Carina Adolfsson Elgestam m.fl. sDatum: 2009-03-26 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-03-26

Omröstning 2008/09:TU11p1 Tillgång till elektroniska kommunikationer

Votering: betänkande 2008/09:TU11 IT-politiska frågor, förslagspunkt 1 Tillgång till elektroniska kommunikationer Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T298 av Eva-Lena Jansson s2008/09:T329 av Birgitta Sellén c2008/09:T393 av Jan-Olof Larsson och Ann-Kristine Johansson båda s2008/09:T411 av Tomas Tobé och Lars Hjälmered

2009-03-26

Betänkande 2008/09:TU12

Riksdagen sa nej till motioner om sjöfart från den allmänna motionstiden 2008. Motionerna handlar bland annat om frågor om säkerhet och miljö samt fritidsbåtar. När det gäller frågan om sjöfarten i Östersjön hänvisar riksdagen bland annat till den havsproposition som regeringen nyligen har lagt fram. Utskottet påpekar också att arbetet med så kallade PSSA-anknutna skyddsåtgärder i Östersjön drivs vidare. PSSA står för Particularly Sensitive Sea Area, det vill säga särskilt känsligt havsområde. Vad gäller motioner med krav på förbud mot utsläpp av toalettavfall från fartyg och fritidsbåtare hänvisar riksdagen till planerade åtgärder.

Förslagspunkter: 11 Reservationer: 7
Justering: 2009-03-19 Debatt: 2009-04-02 Beslut: 2009-04-15

Betänkande 2008/09:TU12 (pdf, 295 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sjöfartsfrågor

Omröstning 2008/09:TU9p2 Vissa frågor om överlast

Votering: betänkande 2008/09:TU9 Godkännande av motorfordon m.m.förslagspunkt 2 Vissa frågor om överlast Riksdagen avslår motionerna 2008/09:T13, 2008/09:T320 och 2008/09:T417. Datum: 2009-03-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 114 0

2009-03-11

Betänkande 2008/09:TU11

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2008 om IT och elektroniska kommunikationer. Skälet är bland annat att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Utskottet konstaterar att tillgången till IT-infrastruktur utvecklats snabbt de senaste åren. Frågor om tillgången till olika former av elektroniska kommunikationer är väl uppmärksammade i det pågående arbetet både i regeringen och bland myndigheterna. Utskottet konstaterar vidare att det pågår ett fortlöpande robusthetshöjande arbete för att minska sårbarheten i näten för elektronisk kommunikation. Andra motioner handlar om konkurrens på bredbandsmarknaden, information om bredbandshastigheter, ofrivillig roaming, IT och miljön samt fri programvara.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 3
Justering: 2009-03-10 Debatt: 2009-03-25 Beslut: 2009-03-26

Betänkande 2008/09:TU11 (pdf, 201 kB) Webb-tv debatt om förslag: IT-politiska frågor
Paginering