Dokument & lagar (8 träffar)

Betänkande 2019/20:UFöU3


Betänkande 2019/20:UFöU2


Betänkande 2019/20:UFöU1


Betänkande 2008/09:UFöU3

Sverige ska skicka en väpnad sjöstyrka till Somalias kust för att skydda FN:s hjälpsändningar och bekämpa pirater. Den svenska sjöstyrkan ska ingå i EU:s marina insats, operation Atalanta, som inleddes i december 2008. Operationen syftar till att skydda FN:s Världslivsmedelsprograms (WFP) humanitära hjälpsändningar samt förebygga, avvärja och bekämpa sjöröveri utanför Somalias kust. Sveriges insats är tänkt att inledas under första halvåret 2009 och vara under högst fyra månader. Regeringen avser att skicka två korvetter och ett stödfartyg med totalt 160 personer. Om säkerhetsläget försämras ska regeringen kunna skicka förstärkningar som kan omfatta såväl personal som material för undsättnings- och evakueringsoperationer. Insatsen vid en sådan operation kan komma att omfatta högst 450 personer. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-02-12 Justering: 2009-02-26 Debatt: 2009-03-11 Beslut: 2009-03-12

Betänkande 2008/09:UFöU3 (pdf, 4302 kB) Webb-tv debatt om förslag: bet 2008/09 UFöU3

Omröstning 2008/09:UFöU1p1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF)

Votering: betänkande 2008/09:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 1 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAF Riksdagen bemyndigar regeringen att, med de preciseringar utskottet anger, ställa en väpnad styrka om

2008-12-19

Omröstning 2008/09:UFöU1p2 Vissa frågor rörande den internationella säkerhetsstyrkans verksamhet

Votering: betänkande 2008/09:UFöU1 Fortsatt svenskt deltagande i internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan ISAFförslagspunkt 2 Vissa frågor rörande den internationella säkerhetsstyrkans verksamhet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:U9 yrkandena 2-5, 2008/09:U10 yrkandena 1 och 3-5, 2008/09:U11 yrkandena 2-7 och

2008-12-19

Betänkande 2008/09:UFöU2

Regeringen ska kunna ställa en väpnad styrka bestående av högst 540 personer till förfogande för ett fortsatt deltagande i Natos fredsfrämjande insats i Kosovo (KFOR). Ett förlängt mandat ligger inom ramen för den numera antagna budgeten. Riksdagen beslutade att mandattiden sätts till ett år, till och med utgången av december månad 2009. Detta under förutsättning att det även i fortsättningen finns ett mandat för styrkan enligt beslut av Förenta nationernas säkerhetsråd. Vid den truppbidragarkonferens som äger rum till våren bör regeringen redovisa att Sverige överväger att inleda en utfasning av sitt militära bidrag.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-12-04 Justering: 2008-12-11 Debatt: 2008-12-18 Beslut: 2008-12-19

Betänkande 2008/09:UFöU2 (pdf, 1152 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i fredsstyrkan i Kosovo (KFOR)

Betänkande 2008/09:UFöU1

Regeringen ska kunna ställa en väpnad styrka om högst 855 personer till förfogande för deltagande i den internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF) till utgången av december månad 2009. Detta under förutsättning att det även i fortsättningen finns ett mandat för styrkan enligt beslut av Förenta nationernas säkerhetsråd. För närvarande tjänstgör cirka 390 svenskar i ISAF. Styrkan beräknas bestå av cirka 500 personer under 2009. En större, permanent ökning av den svenska truppinsatsen utöver cirka 500 personer kan inte ske utan ett nytt beslut av riksdagen.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Beredning: 2008-12-04 Justering: 2008-12-11 Debatt: 2008-12-18 Beslut: 2008-12-19

Betänkande 2008/09:UFöU1 (pdf, 813 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i internationella säkerhetsstyrkan i Afghanistan (ISAF)