Dokument & lagar (117 träffar)

Omröstning 2008/09:KU25p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2008/09:KU25 Ekonomiska villkor för ledamöter av Europaparlamentet, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motion 2008/09:K8 yrkande 1. Datum: 2009-06-11 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 107 0 0 23 m 83

2009-06-11

Omröstning 2008/09:KU23p8 Åtgärder på utbildningsområdet

Votering: betänkande 2008/09:KU23 Lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk m.m.förslagspunkt 8 Åtgärder på utbildningsområdet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:K4 yrkande 4, 2008/09:K7 yrkande 7 och 2008/09:K297 yrkandena 1 och 2. Datum: 2009-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2009-06-10

Omröstning 2008/09:KU23p2 Kostnadsförslag för en utvidgning av förvaltningsområdena m.m.

Votering: betänkande 2008/09:KU23 Lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk m.m.förslagspunkt 2 Kostnadsförslag för en utvidgning av förvaltningsområdena m.m. Riksdagen avslår motionerna 2008/09:K7 yrkandena 3-5 och 2008/09:K376. Datum: 2009-06-10 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 v

2009-06-10

Omröstning 2008/09:AU9p5 Arbetsplatsolyckor

Votering: betänkande 2008/09:AU9 Ändringar i arbetsmiljölagen m.m.förslagspunkt 5 Arbetsplatsolyckor Riksdagen avslår motionerna 2007/08:A400 av Mona Sahlin m.fl. s yrkande 40, 2008/09:A261 av Inger Jarl Beck och Ronny Olander båda s2008/09:A316 av Torbjörn Björlund m.fl. v yrkande 8 och 2008/09:A356 av Göran Persson

2009-06-10

Omröstning 2008/09:AU9p14 Företagshälsovård

Votering: betänkande 2008/09:AU9 Ändringar i arbetsmiljölagen m.m.förslagspunkt 14 Företagshälsovård Riksdagen avslår motionerna 2007/08:A201 av Inger Jarl Beck och Lars Mejern Larsson båda s yrkandena 1 och 2, 2007/08:A268 av Kurt Kvarnström och Anneli Särnblad båda s2007/08:A277 av Christin Hagberg och Anders Karlsson

2009-06-10

Omröstning 2008/09:AU9p3 Arbetsmiljöarbete

Votering: betänkande 2008/09:AU9 Ändringar i arbetsmiljölagen m.m.förslagspunkt 3 Arbetsmiljöarbete Riksdagen avslår motionerna 2007/08:A206 av Fredrik Olovsson s2007/08:A222 av Hillevi Larsson s2007/08:A265 av Thomas Strand m.fl. s2007/08:A361 av Alf Eriksson m.fl. s yrkande 4, 2007/08:A381 av Lars Ohly m.fl. v yrkande

2009-06-10

Betänkande 2008/09:KU26

Ett av utgiftsområdena i statens budget ändrar namn. Utgiftsområde 23 ändrar namn från Jord- och skogsbruk, fiske med anslutande näringar till Areella näringar, landsbygd och livsmedel. Namnändringen ska göra det tydligare vilken verksamhet som bedrivs inom utgiftsområdet. Till de areella näringarna räknas näringar som använder biologiska och naturgeografiska resurser på land och i vatten. Hit räknas jordbruk, skogsbruk, fiskerinäring, jakt och rennäring.

Förslagspunkter: 5
Beredning: 2009-05-12 Justering: 2009-06-09 Debatt: 2009-06-17 Beslut: 2009-06-17

Betänkande 2008/09:KU26 (pdf, 209 kB)

Betänkande 2008/09:KU20


Beredning: 2009-01-15 Justering: 2009-05-14 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU20 (pdf, 1603 kB) Webb-tv debatt om förslag: Granskningsbetänkande

Betänkande 2008/09:KU25

Lagen om arvoden till Sveriges företrädare i Europaparlamentet, den så kallade företrädarlagen, ska bara i undantagsfall gälla för svenska EU-parlamentariker i fortsättningen. Bakgrunden till lagändringen är en ny ledamotsstadga som EU-parlamentet har antagit. Den innebär att parlamentet i stället för medlemsländerna ska betala ut EU-parlamentarikernas arvoden och pensioner efter den 14 juli 2009. Företrädarlagen ska dock gälla för redan intjänade förmåner, som intjänad ålderspension. Dessutom ska bestämmelserna om inkomstgaranti ändras så att de närmare ansluter till de regler som gäller för svenska riksdagsledamöter. Riksdagen sa ja till regeringens förslag men med vissa ändringar. Bland annat införs bestämmelser om jämkning av inkomstgaranti. Lagändringarna börjar gälla den 14 juli 2009.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 5
Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU25 (pdf, 2277 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ekonomiska villkor för ledamöter av Europaparlamentet

Omröstning 2008/09:KrU9p9 Läsfrämjande insatser på arbetsplatser

Votering: betänkande 2008/09:KrU9 Språk för alla förslag till språklag, förslagspunkt 9 Läsfrämjande insatser på arbetsplatser Riksdagen avslår motion 2008/09:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. s yrkande 2. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-05-20

Omröstning 2008/09:KrU9p8 Regeringskansliets e-postadresser

Votering: betänkande 2008/09:KrU9 Språk för alla förslag till språklag, förslagspunkt 8 Regeringskansliets e-postadresser Riksdagen avslår motion 2008/09:Kr5 av Leif Pagrotsky m.fl. s yrkande 5. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 6 s, v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-05-20

Omröstning 2008/09:KrU9p4 Punktskriftens ställning

Votering: betänkande 2008/09:KrU9 Språk för alla förslag till språklag, förslagspunkt 4 Punktskriftens ställning Riksdagen avslår motion 2008/09:Kr4 av Siv Holma m.fl. v yrkande 2. Datum: 2009-05-20 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 96 0 0 34

2009-05-20

Omröstning 2008/09:KrU9p2 Svenskan i internationella sammanhang

Votering: betänkande 2008/09:KrU9 Språk för alla förslag till språklag, förslagspunkt 2 Svenskan i internationella sammanhang Riksdagen antar 13 regeringens förslag i bilaga 2 till språklag. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:153 i denna del och avslår motion 2008/09:Kr4 av Siv Holma m.fl. v yrkande 1. Datum:

2009-05-20

Omröstning 2008/09:AU8p1 Försöksverksamhet med sfi-bonus

Votering: betänkande 2008/09:AU8 Försöksverksamhet med sfi-bonus, förslagspunkt 1 Försöksverksamhet med sfi-bonus Riksdagen antar regeringens förslag till lag om försöksverksamhet med prestationsbaserad stimulansersättning inom svenskundervisning för invandrare. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:156 och avslår

2009-05-20

Betänkande 2008/09:KU21

Regeringen har lämnat en redogörelse till riksdagen för vilka åtgärder den har vidtagit med anledning av riksdagens olika beslut. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2009-03-26 Justering: 2009-05-19 Debatt: 2009-06-10 Beslut: 2009-06-11

Betänkande 2008/09:KU21 (pdf, 171 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Omröstning 2008/09:KrU8p11 Näridrottsplatser

Votering: betänkande 2008/09:KrU8 Statens stöd till idrotten, förslagspunkt 11 Näridrottsplatser Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Kr274 av Thomas Bodström s och 2008/09:Kr306 av Torbjörn Björlund m.fl. v yrkande 1. Datum: 2009-05-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 11 v Parti Ja Nej

2009-05-13

Omröstning 2008/09:KrU8p10 Dopning

Votering: betänkande 2008/09:KrU8 Statens stöd till idrotten, förslagspunkt 10 Dopning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:So533 av Lars Lilja och Britta Rådström båda s yrkandena 1 och 2, 2008/09:Kr2 av Margareta Israelsson m.fl. s yrkande 9 och 2008/09:Kr3 av Gunvor G Ericson m.fl. mp yrkande 7. Datum: 2009-05-13

2009-05-13

Omröstning 2008/09:KrU8p3 Fördelning av statligt stöd till idrottsverksamhet

Votering: betänkande 2008/09:KrU8 Statens stöd till idrotten, förslagspunkt 3 Fördelning av statligt stöd till idrottsverksamhet Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Kr1 yrkande 7, 2008/09:Kr2 yrkande 8 och 2008/09:Kr3 yrkande 6. Datum: 2009-05-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 s, v, mp Parti

2009-05-13

Omröstning 2008/09:KrU8p6 Internationella idrottsevenemang

Votering: betänkande 2008/09:KrU8 Statens stöd till idrotten, förslagspunkt 6 Internationella idrottsevenemang Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Kr1 yrkande 5, 2008/09:Kr2 yrkande 6, 2008/09:Kr3 yrkande 4, 2008/09:Kr208, 2008/09:Kr233, 2008/09:Kr297, 2008/09:Kr333 och 2008/09:N431 yrkande 8. Datum: 2009-05-13 Omröstning

2009-05-13

Omröstning 2008/09:AU10p2 Grundprinciperna för arbetslöshetsförsäkringen m.m.

Votering: betänkande 2008/09:AU10 Ändringar i arbetslöshetsförsäkringen, förslagspunkt 2 Grundprinciperna för arbetslöshetsförsäkringen m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:A13 av Berit Högman m.fl. s, v, mp yrkandena 1-4. Datum: 2009-05-13 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2009-05-13